פרשת דניאל עוז: מיהו פדופיל? מהו לינץ’?

בנו של הסופר עמוס עוז נמצא בעיצומה של סערה קשה, במהלכה הגדיר את עצמו כ"בערך פדופיל", וזכה לגינויים בפייסבוק. מהם גבולות השיח? האם נעשה לו לינץ'? והאם יש אמת בשמועות על מצבו הקשה כעת?

21/05/2013
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS
» צילום אילוסטרציה, thinkstock

השיחה ברשת החברתית שוב גולשת לאחד ממקרי הקיצון ההם שמזדמנים לנו מידי פעם ומאתגרים את המוסכמות והטאבואים. הפעם האש מתמקדת במשורר דניאל עוז, בנו של הסופר עמוס עוז, שכבר חולל פה ושם מיני מהומות זוטא ברשת, וידוע כפרובוקטור, ובמלכת הקרבות ברשת, אורטל בן-דיין. בן דיין איתרה התבטאויות של עוז בקבוצת פייסבוק פתוחה בשם "המשחק של ג'נדר", המתפרשות כפדופיליה. עוז כתב בדיון כי לטעמו "ילדות בנות 7 זה לוהט", וכי "אני בערך פדופיל כי אני מוצא ילדות מושכות, לא כל כך אכפת לי שכל מיני מטומטמים לא נותנים לי לגיטימציה בגלל זה", בן דיין העלתה צילומי מסך של ההתבטאויות האלו, והסערה פרצה מיד, ובהמשך הגיעה גם לעמוד הראשון של "הארץ" ו"ישראל היום".

התגובות המקוריות נמחקו בינתיים, אבל היו מי ששמרו צילומי מסך, פוסטים זועמים וחריפים של אריאנה מלמד למשל, ואחרות, האשימו את עוז כי הוא רומס את נפשן של נפגעות גילוי העריות והאונס, שחלקן הגיעו לבתי חולים פסיכיאטרים. מנגד, קמו אוהדיו וחבריו של עוז והגנו עליו בטיעונים שונים, למשל האמנית שירה גלזרמן שכתבה כי היא מכירה אותו "מגיל 4", טענה שעוז הוא בסך הכל פרובוקטור שאוהב להרגיז, וכי הלינץ' שנעשה בו מסוכן:

"דניאל עוז אינו פדופיל. יש לו זוגיות יפה, אוהבת ובריאה כבר ארבע עשרה שנה. הוא לא נגע ולא יגע בילד לעולם. אז מה הוא כן? הוא פרובוקטור, חובב ויכוחים ובעל הומור קיצוני. יש כנראה לא מעט אנשים שלא סובלים אותו בגלל זה ברשת, אבל פושע הוא לא. הפורום שבו נכתבו הציטוטים שהופצו ברשת נועד לאנשים שאוהבים למתוח את גבולות השיח ולשאול שאלות מרגיזות על טאבואים. אנשים כמו דניאל. זה פורום מצומצם ודי פרטי במהותו, עם קודים של התנהגות וכתיבה המוכרים לחבריו, שמתנהלים בו דיונים בנושאים נפיצים של מין ומגדר. יש שם דיונים בוטים שאינם לטעמי, אבל אין שם הטפות. לא לפדופיליה, לא לאונס ולא לכל אלימות אחרת, לא על ידי דניאל ולא על ידי אחרים. הקונטקסט של הדיון המדובר היה סוגים של משיכה מינית וההבדל המוסרי בין מחשבה ומעשה. דניאל, ורבים אחרים, דיברו בין היתר על סממנים של טרום התבגרות מינית כגורם משיכה. בקריאה לא מגמתית, בתוך הקונטקסט, אפשר גם להבין שהוא לא באמת ״התוודה על משיכה פדופילית״ אלא התייחס למשתנים המרכיבים משיכה מינית באופן כללי ואישי. אדם שכותב ״לוהט״ בדיון פייסבוק על פדופיליה הוא לכל היותר פרובוקטור עם טעם רע או הומור גרוע, אבל הוא לא פדופיל."

הבוקר, השיבה לה בן דיין בפוסט ארוך ומנומק וטענה בין היתר:

"זוגיות מאושרת ויציבה אינה טיעון שמצביע על כך שאדם אינו פדופיל. אני מוכנה להטות אוזן לעדות האופי שלך, אבל למה לקחת את דברייך כנכונים ומהימנים ולא את הצהרתו של אדם בנוגע לעצמו? אני גם מאמינה, (אמונה שמבוססת על אינטואיציה פרטית ולא יותר) להצהרה שלו שהוא לא נגע בילד מעולם. בהמשך הפסקה את מגיעה לטיעון המרכזי שלך, זה שאמור לשפוף אור על כל הפרשה: "אז מה הוא כן? הוא פרובוקטור, חובב ויכוחים ובעל הומור קיצוני. יש כנראה לא מעט אנשים שלא סובלים אותו בגלל זה ברשת, אבל פושע הוא לא.  העובדה שהוא פרובוקטור לא פותרת אותו מאשמה והיא אינה טיעון ענייני. אם אתה פרובוקטור , שעושה פרובוקציות באופן תדיר( מה שטוענים גם לגביי), למה להזדעזע ולהיום ה מ ו ם כשהפרובוקציה מצליחה?"

אתמול בצהריים נפוצו ברשת שמועות קשות לגבי מצבו של עוז בעקבות הפרסומים, שהוכחשו מאוחר יותר. עוז טען בעיתונות כי בוצע בו רצח אופי חמור, הפרשה הזו מותירה טעם מרתיע כלפי פייסבוק והשימוש הלא מבוקר שעושים בה לעתים קרובות מידי ושאלות נוספות.

1. מדוע מצאו לנכון דווקא כמה נשים להגן על האידיאולוגיה המקוממת שהציג עוז בתחילה? ועוד בטיעונים מסמרי שיער כאילו יש קטינים שלא בהכרח נפגעים מקיום יחסי מין עם מבוגר?

2. האם פייסבוק או כל  רשת חברתית הופכת לבור ניקוז לתהומות אפלת הנפש ופריצת גבולות חסרת בקרה, ומה המשמעות של התופעה הזו כשכולנו, כולל ילדינו מחוברים אליה? האם המדיום הוא זה שמושך לבדיקת הגבולות והליכה אל הקצה או שאלו הם האנשים עצמם שמוצאים אותה כדי לזעוק לעזרה?

3. האם כל אחד מאיתנו יכול להיות מטרה ללינץ' מקוון בה, ללא יכולת להתגונן? מה נכנס להגדרת לינץ' ומהי ביקורת עניינית? האם מסורת הלינצ'ים המתפתחת בעידודם של דמויות רשת ידועות תגרום לאובדן חיי אדם כפי שראינו במקרה של הנער שהתאבד בעקבות לינץ' חברי הכיתה שלו? האם יש לנו אחריות בריסון הלינצ'ים האלו?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה