מלכודת הדבש של בנט

בעוד שר הדתות החדש מתגאה ברפורמה שלו, שתחזיר את כולם להתחתן בשורות הרבנות - הוא שוכח שהבעיה האמיתית שלנו כאן היא גירושין, אשר עדיין מהווים סיוט חשוך

20/05/2013
ענת סרגוסטי קבלו עדכונים מענת
  • RSS
» קונים את הספין שלו? בנט (צילום: gettyimages)

איזו חגיגה התרגשה עלינו: רפורמה בשירותי הדת תאפשר לזוגות להירשם בכל הארץ ותקל על מתגיירים – זו הייתה הכותרת הראשית בהארץ, דומה לכותרות בשאר העיתונים. על פי מתווה הרפורמה הרישום לנישואין לא יהיה מותנה במיקום המגורים הגיאוגרפי. הרפורמה הזאת תיצור תחרות בריאה בין המועצות הדתיות השונות והן יצטרכו להיות יותר אטרקטיביות לזוגות צעירים הרוצים להינשא, וכך יהפכו נגישים יותר לצעירים.

הרשימה הזו היא אזהרה מפני מלכודת הדבש הזאת.

בנט, השר הממונה על שירותי דת, ביחד עם סגנו ואיש מפלגתו, בן דהן, מנסים באמצעות הרפורמה לסובב את הגלגל לאחור. כלומר: להחזיר לרבנות את כל הזוגות שמצאו דרכים עוקפות. אלה שנוסעים לקפריסין, או למדינות אחרות כדי להתחתן, אלה שבוחרים בטקסים פרטיים, במסלולים רפורמיים, קונסרבטיביים, או אלה שבוחרים, אבוי, פשוט לעבור לגור ביחד ולא למסד את היחסים שלהם. הסטטיסטיקות של השנים האחרונות מוכיחות שיותר ויותר זוגות צעירים, משכילים, חילונים, מוותרים על שירותי הדת ובוחרים דרכים אלטרנטיביות. ואת הגלגל הזה מנסים בנט ובן דהן להחזיר לאחור. הם חושבים שהרפורמה הזאת תהפוך את הרבנות למקום מגניב, קולי שכזה, עדכני, חדשני, אופנתי שימשוך אליו את המוני הזוגות הצעירים שלא רואים בו יותר כתובת.

אז זהו, שכאן טמון הסוד שכדאי שנדע אותו ונחשוף אותו.

קודם כל, במדינת ישראל, כדאי לדעת, כל נושא המעמד האישי – נישואין, גירושין, קבורה –נתון לשליטה בלעדית של המוסדות הדתיים. כך החוק, שחל על בני כל הדתות, יהודים, מוסלמים, נוצרים ועוד. במדינת ישראל אין אפשרות חוקית להינשא, או להתגרש – אלא באמצעות המימסד הדתי.

ולכן הרבנות אינה נותנת מענה למי שאינם יהודים, ובוודאי אינה נותנת מענה לזוגות שכל אחד מהם "שייך" לדת אחרת. מדובר על כשלוש מאות אלף בני אדם, רובם עולים מברית המועצות לשעבר, שאינם מוגדרים יהודים על פי ההלכה, ולכן אינם יכולים להינשא בישראל.

אז מה עושים בנט ובן דהן: מושכים אותם פנימה. הם מקלים עליהם את תהליכי הגיור, ואחרי שיהיו יהודים מגויירים כהלכה, אז יוכלו לצעוד בשערי הרבנות ולהינשא כדת משה וישראל. הללויה.

אבל מה שבנט ובן דהן וכל המתלהבים האחרים מהרפורמה מסתירים מאיתנו היא העובדה הפשוטה שהנישואין הם חגיגה גדולה ואופטימית, אבל בסוף הנישואין ישנם הגירושין, ושם החגיגה הרבה פחות נוצצת ונגישה.

מנתונים שאספתי מתברר שכשליש מהזוגות שנישאים בישראל, מתגרשים. מנתונים שנתיים של בתי הדין הרבניים (אפשר למצוא כאן) עולה שבשנה שעברה חלה עליה של כמעט 5% בשיעור המתגרשים (10,694 זוגות התגרשו ב-2012 – יהודים).

וזאת כדאי לדעת: בתי הדין הרבניים מאוד לא ידידותיים למתגרשים. הרבנים היושבים בדין הם בדרך כלל אנשים חשוכים, נוקשים, מקובעים, שמרנים ובעיקר מאוד לא ידידותיים לנשים. מספר מסורבות הגט עולה בכל שנה. הנשים עוברות מסכת של ייסורים ולעיתים קרובות נאלצות לוותר על מזונות, על חלקן ברכוש המשותף ועל עוד ועוד זכויות שמגיעות להן כדי לקבל את הגט המיוחל, שבלעדיו אינן יכולות להתחיל חיים חדשים, ובלעדיו כמובן שלא יכולות לפתוח בזוגיות חדשה, ללדת ילדים לייסד משפחה חדשה. מי שמעוניין לקרוא עוד מוזמן לאתר של "מבוי סתום" ולמצוא שם סיפורים אישיים.

ולכן כדאי שנדע שהרפורמה הזו היא מלכודת דבש, שאם נכנס בשעריה, אנחנו עלולים, ובעיקר עלולות, להצטער על כך צער רב כשנרצה לצאת ממנה במידה והיציאה לא תהיה חלקה ובהסכמה.

ולכן, הפתרון היחיד שיהיה מכבד, מכובד, אנושי, ידידותי ונגיש הוא מיסוד הנישואין האזרחיים כהליך רשמי ואלטרנטיבי בחסות החוק במדינת ישראל. כך יוכלו הזוגות להחליט באופן חופשי האם רצונם לעבור במסלול הרבני, או ללכת במסלול האזרחי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך