הקלף שעצר את הכאב

הילדות הקשה, המכות, הרעב, גרמו לעזרא לחיות חיים כפולים: הוא התחתן והביא לעולם ילדים, אבל שמר לעצמו מקום מפלט סודי. והיו גם בגידות שכמעט הביאו לגירושיו. מזל שהקלפים חשפו

20/05/2013
נחמה מירב קבלו עדכונים מנחמה מירב
  • RSS

חדר קטן ומצחין בדרום תל אביב. במזווה במטבח, או מה שהיינו מכנות "מקום בישול ארעי", מפוזרים ניירות עטיפה של ממתקים, מלוחים וכמובן שוקולדים (שלא יחסר),  היה והרעב יתקוף כשהחנות תהיה סגורה. מיטה ישנה של הסוכנות, ארון בגדים עם שתיים שלוש חולצות ומכנס גינס אחד.

בחוץ עומד רכב גדול ולבן עם חלונות כהים, נראה כמו רכב משלוחים, אבל למעשה זו דירה קטנה ניידת על גלגלים: טלוויזיה, מקרר זעיר, ושוב אותם נצנוצי העטיפות והאוכל המזדמן, מיטה מתקפלת עם שמיכת צמר גמלים (שרק אלוהים יודע מאין השיג אותה) מקופלת בפינה, יחד עם שתי כריות ללא כיסוי.

הוא קרא להם המפלטים ההכרחיים לקיומו היומיומי.

מכות רצח, רעב

עזרא הגיע לקריאת קלפים שלא מרצונו, מובל על ידי אשתו, גברת חזקה ודעתנית, שהחליטה לסלקו סופית מחייה וחיי ילדיהם. עזרא הסכים לשבת אתי כמה פעמים, בין אם רצה עזרה ובין אם נכפה עליו, כי מבחינתו התחליף היה עונש עצום עבורו.

עזרא ישב מולי כדי לנסות ולקבל תשובות מהקלפים מדוע מדי פעם הוא משאיר שובל של עדויות לנשים אחרות בחייו - תמונה "שנשכחה" במחשב, מסרונים שלא נמחקו "במקרה" - והביאו אותו ואת זוגתו על סף גירושין ופירוק המשפחה.

קלפיי הטארוט מסוגלים לראות ולאבחן מסרים מתת המודע, ולכן הם שלפו את קלף העולם, שהוא קלף הביטחון, המעטפת שאמורה להתהוות מינקות עד בגרות. אצל עזרא מעטפת זו מעולם לא התקיימה, הוא נזרק מהורים גרושים עם בעיות הסתגלות לבית הדודה (יצחק קדמן לא היה בסביבה באותם השנים), שם ספג רעב, מכות רצח והרגשה של סרח עודף. בגיל 10 עזב את בית הסוהר הזה שנקרא בית אומנה ועבר לגור בחוף הים, או בפחון מצוי או בכל מקום בו מצא גג.

הוא הצליח לגלות חוזק פנימי כאשר יכל לומר לא לסמים, לעבריינות ולאלימות, וכך שרד.

בגידות, מקומות מסתור, הסתגרות

בבגרותו נישא, הביא שתי בנות יפות וחזקות - והמון משקעים איומים. עזרא לא בטח באהבת אשתו (ומכאן צץ לו קלף שמונה החרבות), לא סמך על כך שהבית שלו ימשיך לעמוד, והיה זקוק לאין סוף חיזוקים על היותו...עזרא. אשתו, אישה אסרטיבית בדרך כלל (כמעט כמו הדודה מהעבר), עמדה על סף התמוטטות. היא אפילו לא ידעה על מקומות המסתור שלו, שנועדו לנחם את השורד שבו, על כך שתמיד תהיה לו קורת גג.

אז בגידות, מקומות מסתור והסתגרות פנימית איומה הביאו אותו אלי. שבועות חלפו ואתם הקלפים שנפתחו וייעצו, והבינו את מה שעובר עליו.עצם ההבנה הביאה להארה, וזה היה מספיק בשביל עזרא לעצור את מעגל הכאב.

והיום? הוא ויתר על החדר הסודי, על הנשים האחרות, אך עדיין שומר על הרכב המאובזר - אדם צריך מפלט, לא?

קלף העולם - 21 בסדרה הראשית, אמור לסמל בטחון ויכולת להביא שקט לחיים, עם בית טוב. זהו קלף שמאפשר שלמות, השגת כל מה שטוב בחיים. קלף חיובי שמסיים את כל מסעו של הטיפש בסידרה הראשית.

קלף שמונה החרבות – הדמות, שעיניה עצומות, למעשה כבולה בתוך עולמה, מתעלמת מכל מה שקורה סביבה. זהו קלף שלילי מעצם היותו סגור. הכרה בסגירות הזו, הבנה בקיומה, יכולה להביא לעזרה וליכולת התמודדות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה