מנכ"ל בן 19

תומר חן השקיע את כספי הבר מצווה שלו בקניות ומכירות באינטרנט והיום הוא בעל עסק עם 13 עובדים. למרות הצלחותיו, עדיין הוא מתמודד עם הערות על גילו הצעיר

20/05/2013
תומר חן קבלו עדכונים מתומר חן
  • RSS
» תומר חן (צילום: אור קפלן)

היי, אני בן 19 ובעל עסק עם צוות המורכב מ-13 עובדים. את דרכי התחלתי בזירת האינטרנט. עסקתי בשיווק ומכירות באיביי, שם השקעתי את כספי הבר מצווה ומשם צמחתי למקום בו אני נמצא היום. מאז ועד היום הספקתי לייצר עסקים מול כל העולם. מכרתי, קניתי ומכרתי שוב. ואז הגיע הסלולר. למזלי, הייתי בין הראשונים שגילו את הפוטנציאל בתחום המדהים הזה, הרי שכיום סלולר הוא כמו חלק מהגוף שלנו ולכן הדבר המתבקש הוא שעולם השיווק והמכירות יעבור לשם.

אני מנהל צוות מדהים המורכב ברובו מאנשים המבוגרים ממני. אנשים בני 20 פלוס, 40 פלוס, ו-50 פלוס. אחת הדילמות שמצאתי עצמי מתמודד עמה בתחילת דרכי היא, איך אני, נער שעד לא מזמן עוד היה הולך לבית-ספר עם שקית האוכל של אמא, אנהל עובדים, עובדים מבוגרים ממני, שחלקם אף היו בתפקידי מפתח.

השאלות שעולות בסיטואציה שכזו הן רבות ומגוונות: איך אייצר מצב שהם מכבדים אותי? איך אייצר מצב שהם מתעלמים מגילי הצעיר? האם אני מסוגל לדבר בהחלטיות הנדרשת אל מול אנשים שיכולים להיות הורי? איך אני מתגבר על בעיות אגו? איך אני מתגבר על המחשבה שעלולה לעבור בראשם "אה..הוא ילד". למעשה, בהתחלה אפילו חשבתי לטפח זיפים ולו בשל התהיה - האם אני צריך להראות מבוגר יותר?

גם כך בכל ארגון יש בעיות אגו. אני מניח שהדבר עלול להפריע עוד יותר, כשמתווספת סוגיית הפרש הגילאים. ובכל זאת, יש כמה צעדים שכדאי לייצר בחברה ולהנחילם כהרגלים. כך למשל אם אתם מתמודדים עם המצב הזה, הייתי מציע לכם לייצר נורמה רטורית: יש אנשים שרואים בך את הבן שלהם. משפטים כמו "איך אתה מזכיר לי את הבן שלי" אינם לגיטימיים בשיחה של עובדיך עמך. אל תטעו, אין זה אומר שצריך להיות גסים או בעלי יחסים שאינם ידידותיים עם העובדים. אך במידה ומשפטים שכאלו נאמרים כלפיכם, הבהירו שהם גורמים לכם אי נוחות והדבר לא מקובל עליכם.

בנוסף לכך צריך לומר שכשמדובר במנכ"ל צעיר, קונפליקטים בחברה בין העובדים מהווים הזדמנות להמחיש את בגרותו. אמנם, אין לנו שאיפה שיהיו קונפליקטים שכאלו אך הם בהחלט קיימים ולהבדיל מפירמות בהן המנכ"לים נמנעים מלהתערב ו"מחליקים" את הדבר, מנכ"ל צעיר יכול להתערב ולנהל דיון על הנושא בצורה מכובדת ונעימה.

אם הקמתם חברה בגיל צעיר, כנראה שיש לכם מה שהוגדר על-ידי אחד היועצים שלי כ"גרעין נכון" של תבונה ובגרות. הראו לעובדים שאתם מבינים דבר או שניים על החיים, ובעת הצורך אם אתם שמים לב לעובד במצוקה, טרחו לבדוק את הדבר.

כבוד של עובדים ולקוחות צריך לרכוש בעבודה קשה. תתאמצו להשיגו, תטרחו. גם הבוס צריך להוכיח עצמו אל מול העובדים. הראיה הזו רלוונטית עוד יותר כשמדובר בבוס צעיר שמעוניין שהנכס האנושי של החברה, ישאף להביאה לתוצאות וייתן בו את אמונו. כך שבעצם ניתן לומר דבר די פשוט - היו בוסים, אך לעולם אל תשכחו שאתם בני אדם.

_______________________________________________________________

תומר חן הוא מייסד המכללה לשיווק סלולארי, במכללה, לומדים הסטודנטים כיצד לייצר הכנסות מהבית דרך הסלולאר. במקביל, מלווה הזרוע העסקית של המכללה מגוון מותגים בזירת השיווק הסלולארי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה