רוצים להיות הורים ירוקים?

הטרנד הירוק לא פוסח גם על חדרי הילדים. מהם ההרגלים שכדאי להורים לאמץ על מנת לגדל ילדים בריאים, אילו חומרים יכולים להיות מסוכנים, ואיך אפשר לעודד ילדים לתזונה נכונה?

09/05/2013
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
 • RSS

כשבתי הבכורה נולדה התחייבתי לעשות הכל בשביל לגדל אותה בסביבה שתגן עלייה ככל שאפשר. מאז, בכל יום שעובר, אני מבינה, שמלבד החום והאהבה שהיא מקבלת, אני חייבת לגדל אותה בסביבה ירוקה ובריאה.

לכן, שמחתי לגלות שבקופת החולים שלי, כללית, החליטו שאני לא צריכה להתמודד עם זה לבד ופתחו במסע פרסום הסברתי שנועד לסייע להורים להפוך להורים ירוקים יותר בעיקר למען בריאות הילדים שלי

יש חומרים מסוכנים בבית

הגילוי הראשון שהפנמתי הוא, שהבית שלי עלול לעתים להיות לא בטוח עבור בתי הקטנה. אבל שבעוד אני עושה הכל כדי להרחיק אותה מכימיקלים שונים בטיולים בחוץ, מתברר שלפעמים החשיפה לחומרים מסוכנים מתרחשת דווקא בבית. זה קורה בגלל שימוש במוצרים ביתיים המכילים חומרים כימיים שעלולים להיות מסוכנים לתינוקות, שגופם נמצא בשלבי התפתחות, והם נושמים וסופגים יותר ממבוגרים.

בנוסף, כאשר תינוקות מכניסים דברים לפה וזוחלים על הרצפה, הם נושמים ובולעים את האבק ואת חומרי הניקוי השונים. חשוב לציין שגם נשים בהיריון צריכות להתרחק מחומרים מסוכנים וזאת משום שבזמן ההיריון החשיפה לחומרים הללו עלולה להזיק לעובר.

דוגמאות להרגלים חשובים שכללית ממליצה לאמץ:

 1. בשימוש בחומרי ניקיון המכילים כימיקלים חשוב לאוורר את הבית היטב לפני ואחרי.
 2. מומלץ להימנע מריסוס של קוטלי חרקים בזמן היריון או בקרבה לתינוקות וילדים.
 3. עדיף להשתמש בחומרי ניקוי טבעיים הידידותיים לסביבה. כך למשל, ניתן לנקות את המיקרוגל על ידי הפעלתו ל-20 שניות כאשר בתוכו חצי לימון, ולנגבו עם סמרטוט לח. לאחר מכן, ניתן לשפשף את המיקרוגל עם אבקת סודה לשתיה. את הרצפה אפשר לשטוף עם מים חמים, ולהוסיף גם עד חצי כוס חומץ לדלי השטיפה. לגבי חרקים, ניתן להשתמש בצמחים הידועים כדוחי חרקים, למשל, לפזר את הצמח ציפורן בארונות המטבח על מנת להרחיק נמלים.

גם מוצרי הטיפוח עלולים להזיק

חשוב מאוד לבדוק את המרכיבים של המוצרים שאנו רוכשים לתינוקות שלנו, אך לא פחות חשוב מכך, גם את המוצרים בהם משתמשת אמו.כי תינוק שנמצא במגע עם האם כל היום, נושם את עורה המבושם, עלול לגעת באיפור שלה ולעיתים להכניס את האצבעות עם הלק לפה.

דוגמאות להרגלים שניתן לאמץ:

 1. בשימוש במוצרי טיפוח לתינוקות כדאי לקנות מוצרים שיש להם רשימת רכיבים ברורה. ניתן גם להחליף חלק מהתכשירים במוצרים טבעיים. כך למשל, במקום שימוש בשמן תינוקות, ניתן להשתמש בשמן שקדים, שמן זית או שמן טבעי אחר
 2. חשוב לעבור היטב על רשימת המרכיבים של מוצרי הטיפוח של האם. על פי חוק, סדר המרכיבים המופיעים ברשימה (של מוצרי טיפוח ומזון), מסודרים מהדומיננטי ביותר במוצר (הראשון שיופיע ברשימה), ועד המרכיב הפחות משמעותי (האחרון שיופיע). לכן, גם אם מצוין על מוצר שהוא טבעי, אם המרכיבים הטבעיים מצוינים בסוף הרשימה, הרי שכנראה שחלקם במוצר הסופי אינו משמעותי.
 3. מומלץ לא לטפל בתינוק כאשר יש לאמא לק על הציפורניים, במיוחד בשלב בו מכניס התינוק כל דבר לפה, ועדיף לא להתיז בושם לפני הנקה או לפני שמרימים את התינוק.

מאיזה חומר עשוי הבקבוק שלי?

לחומרים מהם עשויים הבקבוקים של התינוק וניקיונם, עלולה להיות השפעה על בריאותו, לכן:

 1. בעת שימוש בבקבוקים ומוצצים מומלץ להקפיד על רכישת מוצרים שאינם מכילים ביספינול A, כימיקל סינתטי המשמש את המערכת האנדוקרינית. בשוק קיימים בקבוקים רבים אשר אינם מכילים אותו, וחשוב לדעת לזהות אותם. בקבוקים העשויים מפולי-קרבונט (סוג הפלסטיק שלרוב מכיל ביספינול A) מסומנים בספרה 7 בתוך משולש חצים.
 2. יש להקפיד על ניקיון הבקבוקים והרתחתם למשך חמש דקות לפני השימוש.
 3. יש להחליף מוצצים המתחילים להתבלות.

להקפיד על תזונה בריאה

למזון חלק חשוב מאוד בהתפתחות הילד ובבריאותו, ויש דברים שונים שכדאי לעשות כדי לשמור על תזונה בריאה. כך למשל:

 1. יש להקפיד על שטיפה יסודית של פירות וירקות. שימו לב שפירות וירקות ללא קליפה חשופים יותר לחומרי ריסוס.
 2. אם אתם רוכשים מזון אורגני, מומלץ לוודא כי הוא מסומן בשני סמלים: סמל אורגני אחיד של מדינת ישראל (של המשרד לחקלאות ופיתוח הכפר וסמל גוף הבקרה שפיקח על המוצר.
 3. ישנם דברים פשוטים שניתן לעשות על מנת לשמור על תזונה בריאה וזאת מבלי לשנות באופן ניכר את הרגלי הבית. כך למשל, מומלץ לשמור מזון כגון גבינות או פסטרמות בכלי זכוכית רב פעמיים במקרר. חשוב לזרוק מחבתות טפלון שהתחילו להתבלות.
 4. עדיף להכין בבית מחיות פרי וירק, כדי לשלוט בכמות הסוכר והמלח שהן מכילות ולוודא שאין בהן חומרים משמרים. ובכלל, עדיף להכין בבית ארוחות בריאות מחומרים טבעיים.

לבחור צעצועים בריאים

חשוב מאוד לאפשר לילדים להתנסות במשחק עם צעצועים רבים, אך מומלץ להקפיד על רכישת צעצועים איכותיים ובריאים. כך למשל:

 1. לתינוקות ופעוטות עדיף לרכוש צעצועים ללא PVC (מוצר העשוי מחומר זה מסומן בספרה 3 בתוך משולש חצים).
 2. העדיפו צעצוע מתוצרת מקומית שלרוב תהיה איכותית יותר מצעצועים זולים ומתפרקים. על הדרך גם תסייעו לתמוך בכלכלה המקומית.
 3. מוצצים וצעצועי לעיסה ניתן לקנות מסיליקון במקום מפלסטיק רך. בשלב צמיחת השיניים, במקום שימוש בצעצועי לעיסה ניתן להשתמש במזון רך, פיסת בד טבולה במים או מיץ תפוחים טבעי, למרוח ג'ל שיניים הומאופתי או לעסות את החניכיים עם קמומיל.

להגן על הילדים כשעוברים דירה או משפצים

בעת מעבר או שיפוץ דירה, יש מספר דברים שחשוב לשים לב אליהם. כך למשל:

 1. קרינה יכולה לפגוע בבריאות המשפחה ולגרום לנזקים ארוכי טווח ובלתי הפיכים, לכן, לפני שעוברים דירה כדאי לעשות סיור בשכונה ולראות האם קיימים קווי מתח גבוהים ואנטנות סלולאריות.
 2. מכשירים חשמליים ביתיים פולטים גם הם קרינה, אך אם שומרים מהם מרחק בטיחות, אין סיבה לחשוש. למשל, מקררים יוצרים שדה מגנטי שנפלט בעיקר בצד האחורי שלהם, לכן מומלץ לא להצמיד מקרר לקיר שמצידו השני מיטה.
 3. רעש הוא אחד המפגעים הסביבתיים הנפוצים אשר פוגע באופן משמעותי באיכות החיים. לכן, חשוב לבדוק האם קיים רעש בסביבת הדירה (שדה תעופה, תחנת אוטובוס וכו') ולשקול התקנת חלונות אטומים לרעש במידת הצורך.
 4. יש להיזהר בשימוש במוצרים כימיקלים בבית בו נמצאים ילדים ונשים בהיריון. למשל, לצביעת הבית העדיפו צבע בעל תו ירוק מטעם מכון התקנים המעיד כי הצבע ידידותי יותר לסביבה ולבריאות.

bhhbbhh

מבחינתי, אלה ההרגלים שהחלטתי לאמץ למען הורות ירוקה ובטוחה, ועליהם המלצתי גם לשאר בני משפחתי היקרים, כדי שהילדים שלי ושלהם יהיו בריאים יותר. ממליצה גם לכם לגזור ולשמור.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה