אויב הציבור החדש

בבוקר שאחרי בשורות הלפיד, האם הסייסמוגרף החברתי העכשווי, פייסבוק, מציג לנו תמונה של טרום מחאה חברתית חדשה?

08/05/2013
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

הרשת מבעבעת, היא עומדת לגלוש, האם זה יגיע לרחוב? מחר, יום חמישי, יוקם מאהל מחאה ביוזמה של ארגוני "לא נחמדים" ו"המעברה", מול ביתו של שר האוצר יאיר לפיד, בעקבות הזעם הציבורי על הגזירות הצפויות ופגיעתן במעמד הביניים ובשכבות החלשות. בעמוד האירוע מצהירים המארגנים כי זהו "מאהל אזהרה והפגנת זעם מול ביתו של שר האוצר לפיד. הביאו אוהלים ושלטים, אוכל וכלי נגינה. המאהל יפעל לילה אחד כאות אזהרה ולכך שנמנע בכל דרך מהגזרות הכלכליות לעבור".

גם ההורים, אלו שיצאו עם עגלותיהם לרחוב להפגין, מתקשים להישאר בגזרת קיטורי הרשת, אחרי ההודעה על הקיצוצים שיפגעו בהם, כמו ביטול סבסוד צהרונים, טיפולי השיניים לילדים, חינוך חינם לגיל הרך ועוד. הפעילה החברתית טלי בריל, למשל, העלתה יוזמה תחת הכותרת "הורים חוזרים לרחובות", בה הורים ייצאו לצעדת מחאה, מחר בשש בערב, כל אחד בעירו. "עזרו לי להראות לילדים שלי שאני לא רק "אמא מהאינטרנט" אלא אמא שנאבקת כל יום מחדש על הזכות לחיות פה, ועל הזכות לתת להם ולו קצת", היא כתבה בעמוד האירוע, "הנה תמונה שלי ושל מיכל ויהונתן מהפגישה האחרונה שלנו ביולי 2011 , הצלחנו לשנות טיפה אז לא? אז נפגשים בחמישי בשש?". בהקשר הזה, הפגנת מחאה מול ביתו של סילבן שלום, בנושא הגז, תיערך במוצ"ש הקרובה.

יוצרי המם: עמוד הפייסבוק "יאיר, כנראה שכן צריך להוציא תעודת בגרות"

אירועי מחאות הד-הוקיים לסוגיהם צפויים, אם כן, לשטוף את הרשת בימים הבאים, אבל האם זה יוציא המונים לרחובות כמו בקיץ 2011? דפני ליף כבר קראה למרי אזרחי, אבל גם היא, ככל הנראה, במקום אחר לגמרי מבחינת מיצובה בציבור, ותחושת הדחיפות שאין לה מה להפסיד, כמו רבים שהיו אז באוהלים.

העיתונאי והפעיל החברתי, רינו צרור, מדליק המשואה ביום העצמאות האחרון, ודמות פופולרית מאוד בפייסבוק כתב אמש: "הונאה. נשים בצד, ולרגע בלבד, את הזיגזג, את חוסר היכולת, את החוכמה על חלשים, את ההתאכזרות, את העדר התבונה בכלל, ואת היותו כלי-משחק של פקידים. "תקציב-לפיד" זו הונאת בחירות על פי ההגדרה המקלה. הונאה, נקודה. הונאה אשכרה. "אני לא אשב בממשלה שתעלה מסים למעמד הביניים", אמר ההורס שלנו בסוף דצמבר 2012, כשלושה שבועות לפני שעת השין, כשידע היטב מה מצבו של אוצר המדינה. ולא רק שידע, ולא רק שהבטיח שוב ושוב, כ-ל מסע ההונאה נשען בדיוק על המוטו הזה. הונאה זו לא 'פוליטיקה חדשה'. אפילו לא ישנה. זו גניבת דעת. רמאות".

האינטואיציות אומרות כי אם תצא תנועת זעם חדשה, היא תישא אופי אחר, גיבורים אחרים, ויובעו בה מצוקות של מגזרים שלא בלטו במחאה הקודמת, כאלו שהקיצוצים ידרדרו אותם עוד מטה, אל מציאות מנוולת, שבה גם הצרכים הבסיסיים ביותר כבר לא ברי השגה. אולי היא תובס הפעם שוב באלימות השלטון, אבל מקריאת הבעירה הדולקת בתגובות ברשת, לפיד יתקשה לקבל שקט תעשייתי כדי "לצאת מזה ביחד", כפי שכתב בפוסט הוואליום שלו בפייסבוק.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה