אינסטגרם נגד ציצים מיניקים

האפליקציה איימה על סיון טמיר משגב: הורידי את צילומי ההנקה שפרסמת, או שנסגור לך את החשבון. כיצד יתכן שתינוקות יונקים פוגעים ברגשות הציבור, אבל דוגמניות עירומות זה לגמרי בסדר?

07/05/2013
סיון טמיר משגב קבלו עדכונים מסיון טמיר
  • RSS

>> סיון טמיר משגב היא אמא לארבעה, יועצת הנקה מוסמכת ibclc

לפני שבועיים קיבלתי אימייל מאינסטגרם, יותר נכון לומר: מהאלגוריתם של אינסטגרם. שום בן אדם אמיתי לא היה חתום על המכתב הרשמי שקיבלתי, רק הודעה לקונית שמוסרת ש"מישהו הביא לידיעתם שהפרתי את הכללים  ושפרסמתי תמונות שאינן הולמות, אם לא תסירי את התמונות הפוגעות, ייסגר החשבון".

כשגןף "רשמי" מבשר לך שאת לא בסדר, הנטייה הטבעית היא לחשוב שהוא צודק (ככה זה אצלי לפחות, שריד מימי הקיבוץ אני מניחה..) אבל כשבחנתי בדקדוק את חשבון האינסטה שלי, כל מה שראיתי שם היה תמונות של תינוקות יונקים. תינוקות בני שעה, תינוקות בני שנה, בפוזיציות שונות, בצבע ובשחור/לבן. האם יכול להיות שהתינוקות הללו הם הם שפגעו בנפשו הרכה של מי שהתלונן עלי למשטרת האינסטגרם?

זה מה ששאלתי במייל התגובה שלי לאלגוריתם השתקן, אבל כשמנסים לתקשר עם רובוטים, ההצלחה אינה מובטחת ואכן, למחרת, כשניסיתי להיכנס לחשבון שלי התבשרתי שזה איננו קיים יותר. נמחק. היה כלא היה. כך ייעשה לאישה אשר פגעה ברגשות הציבור.

הרומן שלי עם ציצים מניקים מצולמים התחיל לפני כמה שנים, תוך כדי עבודתי כיועצת הנקה מוסמכת. רציתי ללכוד את העונג, שכבר מעורבב היטב בדאגה שתלווה אותו כל החיים, שנשפכים על פניה של האם כשתינוקה בזרועותיה, את האצבעות הקטנות כאפונים, שלופתות את חזה האם וגבה, את הצורות והצללים שיוצר השד העגול עם ראש התינוק המכורבל בו, את האהבה. התחלתי לצלם תוך כדי הייעוצים ולהראות לאמהות את התמונות בזמן אמת ותגובותיהן, כפי שניתן לדמיין, היו חזקות ומרגשות ולא פעם היוו את נקודת המפנה של הייעוץ. לפתע הפכה ההנקה מעניין טכני ש"צריך ללמוד איך לעשות אותו" למשהו טבעי ששובה את העין והאמהות הפכו מיולדות עייפות למניקות יפייפיות.

אז הפכתי את התחביבון הקטן הזה לתחביב "אמיתי", התחלתי לפרסם בחשבון האינסטגרם שלי את התמונות הללו וקיבלתי הרבה לייקים ותגובות מחממות לב ואפילו הרגשתי שאולי אולי, בזהירות ומתחת לרדאר אני מצליחה להשפיע ציבורית ולגרום לכמה אמיתות חברתיות להשתנות ולהתחלף בכאלו נאורות יותר. הגיע הזמן, חשבתי לי.

כי באמת הגיע הזמן שבישראל 2013 אישה מניקה לא תצטרך להסתיר את עצמה מתחת לשכבות ביגוד וסינרי הנקה מסורבלים על מנת ש"לא לפגוע ברגשות הציבור", בעוד שחולצות בטן ומחשופים נדיבים זוכים להתעלמות במקרה הקל והערצה במקרים אחרים. הגיע הזמן שמדינה בה ציצי מככב בכל פרסומת ובראש חוצות על שלטי ענק באיילון, תהיה חייכנית וסבלנית לציצי שמבצבץ על ספסל בשדרה כשהוא מבצע את תפקידו הביולוגי ומחובר לתינוק רעב. הגיע הזמן שנשים בחופשת לידה לא ימהרו לרוץ הביתה כשהתינוק שלהן צורח, אלא ירגישו חופשיות להניק בכל מקום בלי להרגיש מובכות ונשפטות, הגיע הזמן שתמונות באינסטגרם (פרטי!) בהן נראים ציצים מניקים, יתקבלו בציבור כאמנות אם הן טובות או כתמונות גרועות אם הן גרועות, אך בטח לא כפגיעה ברגשות של מישהו בעולם הזה.

הצביעות המערבית אל מול שדיים חשופים חוצה מגזרים ומינים. לצערי, משפטים כדוגמת "אוי באמת, לא כל בית הקפה צריך לראות את הציצים שלה כשהיא מניקה" יוצאים הרבה פעמים מפיותיהן של נשים ולא רק, כפי שאולי היה מצופה, מפיות גבריים. כן, גם אנחנו, הנשים, לא חסינות בפני האופן הטבעי והנפוץ בו מוצג הציצי שלנו כאיבר מיני והאופן המתחסד בו הוא מוצג כאיבר אורגני ופונקציונאלי. גם אנחנו מתבלבלות וחושבות שאנחנו צריכות להניק בהיחבא כי כך עושה אישה מהוגנת, גם אנחנו מעקמות את האף כשזאת שלידינו מניקה ללא מבוכה ואפילו לא מכסה את עצמה כי חונכנו לעקם את האף ליד הנשים ה"מתירניות" הללו, הלא כן?

ביום שבו אינסטגרם מחקו לי את החשבון, פרסם עיתון ידיעות אחרונות על השער האחורי שלו תמונה של דוגמנית ידועה בעירום מלא. עירום מלא. על שעריו של עיתון שמגיע לכל בית, נמצא בכל קרן רחוב ונגיש לכל איש, אישה וטף. באינסטגרם באותו השבוע פרסם הראפר קניה וסט תמונה של ראשו מתחפר בשדיה העצומים מסיליקון ומהריון של אשתו קים קרדשיאן. אינסטגרם לא סגרו לו את החשבון, כמו שפייסבוק (הבעלים של אינסטגרם) לא מנעו מידיעות לפרסם את תמונת הדוגמנית הערומה בעמוד שלהם. בעולמנו הצדקן עדיין עדיפות נשים זנותיות וסקסיות במרחב הציבורי מאשר אמהות. איזה באסה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה