לפיד טוב להורים?

משרד האוצר העביר את הצעת התקציב, ושוב הנטל על ההורים. קיצוצים בקצבאות ילדים, בטיפולי שיניים, מס בריאות לעקרות בית, והגרוע מכל - פגיעה בתקציב החינוך. קיבלתם תשובה לאיפה הכסף

07/05/2013
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS
» איפה העתיד? (צילום: יח"צ)

שוב גזרות, שוב קיצוצים ושוב ההורים ממעמד הביניים נפגעים. אמרנו "פוליטיקה חדשה", לא? משרד האוצר העביר את הצעת התקציב לשנים 2013-2014 וביום שני הקרוב יתקיים בממשלה דיון בתקציב. על-פי הפרסומים, קצבאות הילדים יקוצצו ב-3 מיליארד שקלים בשנה החל מאוגוסט 2013. המשמעות היא שעל כל ילד משפחה תקבל 140 שקלים בחודש והתשלום יהיה זהה לכל ילד ולא כפי שנעשה היום (משפחה עם שני ילדים מקבלת היום 438 שקלים).

גזרות נוספות שישפיעו על הציבור אבל בעיקר על משפחות שמנסות לגמור את החודש, כוללות העלאת מס הכנסה החל מ-2014 ב-1.5% בכל מדרגות המס. בנוסף, עקרות בית יחוייבו בתשלום ביטוח בריאות, כי אם כבר הן אומרות שזו עבודה קשה שלא נגמרת אז למה לא לגבות מהן תשלום כמו כל עובד? האם זה מה שיגרום להן לצאת לעבוד? נכון, חשוב שנשים יצאו לעבוד אבל אם אישה מחליטה שחשוב לה יותר לגדל את ילדיה היא צריכה "להיענש" על זה? ומה עם כל הנשים עם 2-3 ילדים קטנים בבית שעושות חישוב שיותר משתלם להן לשבת בבית כמה שנים ולגדל אותם במקום להעביר את כל המשכורת למשפחתונים, צהרונים ומטפלות?

גזרה נוספת קשורה בבריאות ילדינו. זוכרים את מימון טיפולי השיניים לילדים שיזם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן? עד כה הטיפולים מומנו לילדים עד גיל 12 והשנה הייתה אמורה להיות הרחבה לילדים עד גיל 14, אולם כדי לחסוך 40 מיליון שקלים בתקציב הוחלט לבטל את ההרחבה. נכון, זה "צ'ופר" יחסית חדש ואפשר גם להסתדר בלעדיו, אבל יש לא מעט משפחות שהסיוע הזה היה ממש הצלה עבורן, ואם בעבר הן חשבו פעמיים לפני שהחלו טיפול שיניים לילד, שכידוע לא זול בכלל, הדילמה הזו כבר לא הייתה.

מלבד הפגיעה בכיס מסתמנת גם פגיעה קשה בחינוך ילדינו. על-פי פרסומים ב-The Marker משרד האוצר יקצץ מתקציב משרד החינוך 1.5 מיליארד שקלים. הסכום העצום הזה יתבטא בקיצוץ של שעות הוראה פרונטליות, ביטול התוכנית להקטנת מספר הילדים בכיתות מכיוון שלא יהיה תקן לשעות נוספות למורים, ביטול התוכניות לבנייה ושיפוץ כיתות וביטול הסבסוד לצהרונים לגילאי 3-9 שנים.

שר האוצר רוצה מאד שאמהות יצאו לעבוד ואף חושב שהמס החדש לעקרות בית אולי יגרום להן לחשוב על כך, אבל בו זמנית הוא מבטל את סבסוד הצהרונים. ילדי הגן מסיימים את יום הלימודים בשעה 14:00 ובבית-ספר הלימודים מסתיימים בכיתות הנמוכות ב-12:45 ובחלק מהימים ב-13:30. תראו לי מקום עבודה שאפשר לעבוד בו בשעות האלה ואל תשכחו לחשב גם את זמן הנסיעה הלוך ושוב, בהנחה שלא הייתה באותו יום איזה תאונה. צהרון עולה בסביבות 1,000 שקלים לילד. תכפילו במספר הילדים, וזה לפני התשלומים שצריך לשלם לבית ספר וכל שאר ההוצאות.

לא קל ליאיר לפיד בימים אלה. הוא זוכר את שאלת השאלות - "איפה הכסף?" אבל מבין שהוא חייב לקצץ. עם ועדי העובדים החזקים בנמלים והטייקונים קצת מפחיד להתעסק, כי ישר מאיימים עליו בשביתה ופיטורים, והוא כבר מדמיין את הכותרות בעיתונים על משבר כלכלי במדינה, אז עדיף לקצץ לאלו שאין להם מספיק כוח ובעיקר זמן לצעוק. מקסימום יכתבו כמה ימים סטטוסים בפייסבוק על אכזבה וכישלון ויעברו לדבר הבא.

לפיד יודע שזה לא הפתרון האידיאלי. עכשיו הוא גם מבין שמה שרואים מכאן לא רואים משם. הוא גם יודע שלציבור יש זיכרון קצר מאד. שבוע-שבועיים יקטרו ואחר-כך יסתדרו. כי תמיד אנחנו מסתדרים בסוף, לא? אז זהו שלא. אם עושים חישוב של כל הקיצוצים מדובר בלא מעט כסף למשפחה. אולי ריקי כהן מחדרה תצליח איכשהו לגמור את החודש כי אחותה רופאת שיניים ואמא שלה אוספת לה את הילדים מהגן בצהריים, אבל מה עם כל השאר? ועוד לא הזכרנו את ימי החופש של הילדים לעומת אלו של ההורים. אל תשכחו בעוד פחות מחודשיים מתחיל החופש-הגדול שמצריך מאיתנו לשלם לקייטנות ולספק לילדים תעסוקה להרבה מאד ימים. נכון, עשינו ילדים כדי לגדל אותם ואנחנו אפילו נהנים מאד ברוב הזמן, אבל משלמים על כך מחיר כבד מאד. יאיר לפיד היה צריך לחשוב על המשמעות הכבדה של הקיצוצים ולנסות להיות קצת יותר יצירתי ובעיקר קצת פחות פחדן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך