סבתא, אמא ובת יצאו למסע

מה משותף לחקלאית בת 68, מאמנת תזונה בת 40+ וסטודנטית למנהל עסקים בת 23? שלושתן בנות אותה משפחה, שלושה דורות של נשים שיצאו, ויותר מפעם אחת, למסע של מלכת המדבר

06/05/2013
קרן אוחיון קבלו עדכונים מקרן
  • RSS

הכירו את הסבתא דפנה רבינוביץ, פנסיונרית בהווה וחקלאית בעבר, בתה הבכורה של דפנה היא סיגלית ברזון, מאמנת תזונה. הנכדה, נכדתה הבכורה של דפנה, היא נעמה ברזון, סטודנטית לתואר ראשון במנהל עסקים.

סיגלית, שהיא בעלת תואר שני במדעי המזון וקריירה עשירה כמאמנת לתזונה בריאה, נסעה, בגיל 40, למסע הראשון שלה במלכת המדבר והתאהבה. 8 שנים חלפו מאז וסיגלית הפכה לאחת המדריכות הבולטות של המלכות.

דפנה יצאה כבר 6 פעמים למסע ("בכל פעם שאני מתלבטת, בעלי אומר לי: בטח, תסעי, מגיע לך". לא מוצאים היום בעלים כאלה מפרגנים) ואילו עבור נעמה היה זה המסע הראשון, במסגרת מיוחדת של אמהות ובנות – מלכות ונסיכות. שלושתן מתארות מסעות מסעירים ברחבי העולם, מסין ועד דרום אפריקה, והמון ארצות רחוקות ונופים קסומים בדרך, אבל אותנו עניין הקשר המשפחתי. שלושתן מספרות שיש ביניהן מערכת יחסים קרובה, שהמסע עוד הוסיף ותרם לה.

לגלות צדדים חדשים של אמא

סיגלית: "קרבה קיימת ביני ובין אימי מאז ומעולם. ביתי הבכורה שהצטרפה למשפחה לפני 23 שנה היא גם נכדתה הבכורה של אימי. אמא שלי יוצאת זו השנה השישית, היא המלכה האם: היא החוסן והעוצמה של המשפחה, אישה מדהימה ואהובה בכל מקום שמגיעה אליו. היא מקור ההשראה שלי. אין סודות בינינו: הכל היא יודעת עלי ואני מרגישה חופשייה לשתף אותה בכל הקורה איתי. פתיחות כזו אני מעבירה לבנותיי בכלל ולנעמה בפרט".

דפנה: "יום אחד סיגלית הודיעה שהיא הולכת להשתתף במסע וכשהיא חזרה הייתה מלאת התפעלות עם סיפורים מכאן עד הודעה חדשה. אחרי שהפכה להיות מדריכה, התלהבתי ואמרתי "אוקיי, אני רוצה לנסוע איתך". היא אמרה שזה בלתי אפשרי, כי לא יתנו לנו לעבור את זה ביחד, שהבת מדריכה את אמא, ובכלל, היא אמרה "את צריכה לעבור את זה לבד". אז ב-2007 יצאתי למסע לפירנאים. עם הנהיגה הסתדרתי מצויין, בגיל מאוד צעיר למדתי לנהוג על ג'יפ. עם הקבוצה הסתדרתי, אבל לא כל כך מצאתי את מקומי. חזרתי הביתה ובתי אמרה "את חייבת לעשות תיקון". בשנה שאחרי יצאתי למסע פורץ (מעין מסע הכנה לפני מסע המלכות שמשתתפות בו רק בוגרות של מלכת המדבר) בדרום אפריקה וכבר במיונים הכרתי חבורה נהדרת, התברר שסיגלית הדריכה בעבר אחת מהן ושמה הולך לפניה. במילים אחרות: התיקון היה מושלם והפכנו לרביעיה שמאז נוסעות ביחד כמעט כל שנה".

סיגלית, גם את נעמה היה קל לשכנע לצאת למסע הלא שגרתי? היא לא העדיפה טיול בטן-גב בתאילנד, למשל?

סיגלית: "נעמה לא רצתה כל כך לצאת אבל היא נמשכה לאטרקציות שהציע המסע וגם הושפעה מהרצון לקרבה איתה ועזרה אמיתית בניהול המסע".

נעמה: "תפקידי במלכת המדבר היה להדריך את הנסיכות והמטרה העיקרית היא להיות יד ימינה של אימי סיגלית, שהדריכה את המסע כולו. ברובו הגדול של המסע התרכזתי בלהוות מסייעת לנסיכות, דבר שתפס את תשומת ליבי והפך את המסע לאתגר תקשורתי מול אימי. היו רגעים קלים יותר ורגעים קשים יותר. הייתי צריכה להתמודד מולה גם בביצוע תפקידי וגם בביצוע  ״הנסיכה של המלכה"".

פתרון לכל מכשול

איך השפיע המסע על הקשר אם-בת ביניכן?

נעמה: "לפני המסע, שיגרת היומיום מציפה אותנו ואין לנו זמן אמיתי לרגעים של אחת על אחת ולתחושות קצת אחרות שאפשר להרגיש רק כשהסכנה הציפה אותנו לפני סנפלינג, ברגעים מתישים של עלייה רגלית קשה, או בהפסקת קפה מרגיעה לרגלי הרים יפיפיים. המסע של מלכות ונסיכות מציב לבנות המשתתפות התמודדויות שאינן קלות מצבי לחץ, מצבי הנאה, קושי ועוד, וכל אלה מחזקים את הקרבה ביניהן ולהעמקת ההיכרות עם עצמן ועם בתם/אמם. החוויה שלי הייתה קצת שונה משאר הנסיכות, אך גם אני כמו כולן התקרבתי לאימי וגיליתי צדדים חדשים שלה".

מה למדת על אמא במסע?

נעמה: "לכל מכשול היה לה פתרון וראיתי שזה לא תמיד קל. המסע מקרב לבבות ונותן למשתתפות היכרות עם עוד מלכות ועוד נסיכות ממקומות שונים בארץ והן אוספות להן סיפורים וחוויות דומות. במבט לאחור, אני חושבת שהמסע מיועד לכולן, ללא הבדל גילאים, בכל זמן  נתון בחיים. אני ממש מרגישה שמתמזל מזלן של אותן בנות שמגיעות למסע כזה וזוכות לפתיחות מחייבת וקירבה לאמא שלהן".

סיגלית: "הקשר אם - בת התגלה הרבה פעמים לא קל ועמד בפני אתגרים לא קלים. לפעמים בחיי היומיום המפגש אמא - בת הוא טעון וכאשר מורידים את המתחים והמחויבות אפשר לשחרר ולהנות מחוויות מיוחדות וגם מהדברים הקטנים, משיחות ורגעי שמחה, רק שתינו ובכך מיוחד מסע מלכות ונסיכות".

למה בעצם לצאת למסע כזה ולא לחופשה בבית מלון בארץ או בחו"ל?

סיגלית: "מסעות המלכה מהוות בשבילי זריקת אנרגיה עצומה שאני מקבלת מהבנות אני איתן בצחוקים ובבכי באושר בכאב בפחד ובשמחה זו התמודדות יוצאת דופן עם תנאים פיזיים לא קלים שלאחר ההתמודדות נותנים תחושת גאווה ועוצמה פנימית שבעצם הכל אפשרי. המסע נותן אפשרות, פותח את דלת התודעה לאפשרויות נוספות להתבוננות פנימית על חוזקה של הנפש, למידת הגמישות של המשתתפת למול תנאים פיזיים לא נוחים מחד ומול הבנות ששותפות למסע בג׳יפ ובכל המסע כולו מאידך.

"תפאורת הרקע היא בדרך כלל קסומה נופים עוצרי נשימה ותושבי המדינה המארחת מוסיפים אותנתיות ופרספקטיבה לחיים מהם באנו, אם זו הכנסת האורחים האדיבה בכפרים של הרי הטארוס בתורכיה או בקתות העולים לרגל בהרי הפירנאים או הצוענים ברומניה, הנשים החזקות באלבניה והצבעוניות של שבטי המיעוטים בסין. ערב רב של צבעים, ריחות, מאכלים שמאפשרים לנו כאורחות לרגע להתבונן על עצמנו ולחשוב מנקודת מבט אחרת על אורח חיינו בארץ".

דפנה: "זה לא סתם טיול, זה מסע, מסע פנימי כל אחת באה מסיבה אחרת, נשים אוהבות לשתף ומספרות סיפורים, אפילו קשים, ובכל פעם מחדש אני מבינה שהנשים שיצאו למסע חזרו משם קצת אחרת".

נעמה, הקטנה בחבורה, את ממליצה?

נעמה: "ממליצה בחום, כי אין יותר טוב מנוף מדהים כשאמא שלך לצידך".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה