קריירה חדשה בגיל 45

קיבלת מכתב פיטורים דווקא בגיל בו את יכולה להשקיע את כל כולך בעבודה? תגידי תודה. הידע שצברת, החלומות שטיפחת, הכישרונות והיכולות שלך יובילו אותך לקריירה הבאה, זאת שתמיד רצית

06/05/2013
הדס גרון קבלו עדכונים מהדס גרון
  • RSS
» אולי הפעם? (צילום: Thinstock)

שנים של ניסיון בתחום שלך, ילדים גדולים שדורשים פחות שעות טיפול, את כבר לא מג'נגלת כמו בתחילת הדרך, דברים עולים על מסלול שנראה שיש בו פחות מהמורות ויותר בטחונות, וזה לעיתים יכול להיות בדיוק הרגע שבו מונח לפנייך מכתב פיטורים.

ברגע שנדמה לך שאת יכולה לקצור את פירות העבודה, שאת פנויה באמת יותר לקריירה ופחות למשפחה, זה הרגע שאת עומדת בפניי צומת מכריע.

לאחרונה פרסם עיתון כלכליסט כי שליש מהשכירים היו מובטלים שנתיים מתוך שש שנים. מה שמוליד את  המושג  חוסר בטחון תעסוקתי. שוק העבודה כיום שונה מבעבר והוא דינאמי הרבה יותר. תחלופת העבודה גבוהה יותר, ויחד עם זאת שיעור האבטלה גדל והוא מגלם בתוכו את אוכלוסיית גילאי ה-45 ומעלה. אותה אוכלוסייה המתקשה לחזור לשוק העבודה. אך למעשה אותו פרק זמן אבטלה טומן בתוכו גם הזדמנות.

דווקא בתקופה זו, שהביטחון העצמי יורד והפחדים הכלכליים גדלים, ונראה כי ייקח זמן להשתלב חזרה בשוק העבודה, אם בכלל, או שבמקרה הפחות גרוע, תצטרכי  לעשות פשרות של כסף או של עניין, אפשר לקחת את ההפסקה הזו כדי לחשוב על פתרון חלופי. פתרון של תעסוקה יזמית.

אם כשכירה קיימת ההתמודדות של חוסר בטחון תעסוקתי, אז מדוע שלא תעשי לביתך ותיקחי אחריות למצב אליו נקלעת?

"אחרי שנים של ניסיון כמנהלת הדרכה בתחום המלונאות, פוטרתי. הרגשת פחד ועלבון מעורבים זה בזה". כך משתפת ל.ג (54), יזמת בתחילת דרכה. "תוך כדי חיפושי עבודה ומצב כלכלי שנקלעתי אליו, הבנתי מהר מאוד שאני צריכה לקחת אחריות כלכלית ואישית ולתכנן מחדש את צעדי בעולם התעסוקה. אני במקום בו אני יכולה לשאול את עצמי - מה אני אוהבת, מה אני באמת רוצה לעשות, ממה אני רוצה להתפרנס מבלי להתפשר על עניין או על מיצוי אישי. והבנתי שתחביב שאני עוסקת בו שנים בהתנדבות או לחילופין, לא משקיעה בו מספיק כדי שיתרחב ויפרנס אותי יותר ממה שהוא כיום, זה בעצם העסק שאני צריכה להתחיל לפתח וכך נולד הרעיון להקים עסק של טיפול ואימון אנשים וקבוצות".

וזו בעצם מהות התעסוקה היזמית - המקום בו את יכולה להפוך תחביבים שאת עוסקת בהם שנים או לחילופין הידע שצברת שנים כשכירה ולהפוך אותו לעסק קטן משלך. נכון שלא לכל אחת האפשרות הכלכלית להתפנות להקים עסק תוך ידיעה שבשנה הראשונה לא תניב ממנו רווחים (במקרה הטוב). אך בהחלט ניתן לעשות את הדברים בשיטת 'גם וגם'. למצוא עבודה במשרה מלאה או חלקית ותוך כדי לפתח את העסק הקטן שלך. וזו יכולה להיות ההזדמנות עבורך לייצר בטחון עבור עצמך. גם אם לא בטחון תעסוקתי, שהרי גם בתחום היזמות העסקית קשה לדבר במונחים של בטחון תעסוקתי, הרי שלפחות תוכלי לייצר לעצמך - בטחון בעצמך ובכישורייך, על ידי זה שתוכלי להפוך את המשבר להזדמנות ובעצם לפתח קריירה שנייה או שלישית בגיל 45, קריירה שאולי תמיד חלמת עליה ומעולם לא העזת להגשים.

קחי את הידע שצברת, את החלומות שטיפחת, את הכישרונות והיכולות שלך, והפכי אותם להיות הקריירה הבאה שלך, העסק הקטן שלך.

כמה דברים שאת יכולה לעשות כצעד ראשון לקריירה הבאה שלך:

  • אם יש לך רעיון אחד או יותר לעסק, הכנסי לאינטרנט והתחילי לאסוף מידע על התחום.
  • אם עדיין אין לך רעיון עסקי, עשי לעצמך רשימה מה החוזקות שלך ומהם התחביבים שלך. ייתכן שאחד מהם יוליד את העסק הקטן שלך.
  • עני על מספר שאלות - מה היכולת שלך להתמודד עם אי וודאות? האם יש לך תמיכה מהמשפחה? האם את בעלת משמעת עצמית? האם יש לך נכונות לשווק את עצמך? מהם האילוצים הכלכליים שלך? התשובות יכולות לסייע לך להבין מה מידת ההתאמה שלך ליזמות עסקית.
  • אמצי לעצמך קבוצה קטנה של אנשים שאת סומכת על דעתם האישית והמקצועית. איתם תוכלי להיעווץ במהלך התהליך.

_____________________________________________________

הדס גרון היא מנהלת הדרכה ופרוייקטים במט"י נתניה.

מט"י נתניה מפעיל בשיתוף עם הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים תוכנית יזמות ייחודית לנשים מעל גיל 45 הרוצות להקים עסק קטן משל עצמן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה