אמא, קומי!

הערב: "את מפריעה לי לכתוב את השיר עלייך", שירה, מוזיקה וצילום על אמהות מציג את האמהות ברגעיה הנשכניים, החריפים והפיוטיים

05/05/2013
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS
» צילום: ראומה חיות

במדיה הישראלית, ובמיוחד ברשת, מתנהל כבר כמה שנים דיון בנושא מחיר ההורות ובעיקר האמהות. קולות של אמהות המציגות את הרגעים הפחות פוטוגניים ביום- יום האימהי מגיעים מבלוגים ורשתות חברתיות, אבל גם באמנות יש עיסוק מרתק ואינטנסיבי בסוגיות האמהיות, ובעיקר במתח בין אמהות ליצירה. הצורך בפרגוד בין היצירה לשגרת האמהות, הרגשות הסותרים והתנגשות הבלתי נמנעת בין הקרבה לעיסוק עצמי יבואו לביטוי הערב במופע  "את מפריעה לי לכתוב את השיר עלייך", שירה, מוזיקה וצילום באוזן בר בת"א. המשוררות נורית זרחי, טל ניצן (שגם מנחה), אורית גידלי, יעל גלוברמן, גלית סליקטר והחתומה מעלה, יקריאו משיריהן העוסקים באמהות וגווניה, הזמרת רות דולורס וייס תשיר משירי אלבומה החדש בעברית (האלבום בעבודה), והצלמת - אמנית ראומה חיות תציג תערוכת יחיד ראשונה, פרי עבודה של שש שנים, שבה צילמה סדרת תמונות חשופות,אינטימיות ובועטות בנושא הטעון. השם לאירוע הזה לקוח משיר של המשוררת טל ניצן, "אחר הצהריים וילדה", כי הוא מדייק ומזקק את הדילמה המשסעת של יוצרות אמהות.  היצירה כעיסוק עצמי אנוכי, מקריבה את הנתינה לילדים אבל עוסקת בהם, חוסר השלמות הזה מזין את היצירה, האשמה נשארת.

הנה 5 שירים נבחרים של משוררות הערב הזה, לצד צילומים של ראומה חיות, וגם שיר אהוב מאוד של רות דולורס וייס שיבוצע בערב הזה, שיר נחמה.

המשוררת הדגולה נורית זרחי פרסמה מעל 100 ספרי שירה, פרוזה ומחקר למבוגרים וילדים. זרחי עוטרה בפרסים רבים, ביניהם פרס ראש הממשלה, פרס ביאליק, פרס עמיחי, פרס לאה גולדברג ופרס אנדרסן הבינלאומי לספרות ילדים ונוער. בערב הזה תקרא משירי ספרה החדש "הבל יתן לך נשיקה", (הוצאת כבר, מוסד ביאליק) שרבים מהם עוסקים בבנותיה ובהוריה. הנה שיר מתוך הספר היפהפה שמצטרף ליצירתה המופתית.

טל ניצן, היא משוררת, עורכת ומתרגמת עטורת פרסים. זכתה בין השאר בפרס שר התרבות לספרי ביכורים, פרס אקו"ם ליצירות שהוגשו בעילום שם, פרס ברנשטיין לשירה, ועוד ועוד, וממש לאחרונה בפרס טשרניחובסקי לתרגומי מופת. טל פירסמה חמישה ספרי שירה, האחרון שבהם "להביט באותו ענן פעמיים" . ספרה הראשון, "דומסטיקה" מ-2002, היה [כנראה] ספר השירה העברי הראשון שבו נושא האימהות, הבית והמשפחה תפס את קידמת הבמה.

מתוך, "דומסטיקה", עם עובד, 2002

אורית גידלי, פרסמה עד כה את שני ספרי השירה 'עשרים נערות לקנא' ו'סמיכות', את ספר הילדים 'נונה קוראת מחשבות', ואת בלוג היצירה ג'ינג' . היא אמא לארבעה ילדים שלא מפסיקים לזוז ולהזיז דברים והיא אסירת תודה על כך שערב השירה הזה מתקיים ויש לה תירוץ טוב להתלבש יפה ולהזמין בייביסיטר.

יעל גלוברמן, משוררת, סופרת ומתרגמת, שנולדה וגרה בתל אביב. למדה קולנוע באוניברסיטת ת"א וציור ופיסול בַּפְרַיי אקדמי שבהאג.

באה מפרוזה: כנערה כתבה ופרסמה בעיקר סיפורים קצרים, שהחלה לפרסם ב"עכשיו" בגיל 18.

ספרה הראשון היה הרומן מנענע את העץ (כנרת 1996). יעל פרסמה שני ספרי שירה, במרחק שבע שנים זה מזה: אליבי ב-2000, ו-אותו הנהר פעמיים ב-2007, שניהם בהוצאת הליקון. יש סיכוי לא רע שהספר הבא ייצא גם הוא במרווח של שבע שנים מזה האחרון, כלומר בשנה הבאה.

שיריה תורגמו לשפות רבות, ומרבים להתפרסם בכתבי עת ובאנתולוגיות בארצות הברית ובאירופה.

מתוך "אותו הנהר פעמיים"

גלית סליקטר, ילידת יפו, 1970. משוררת ומנחת סדנאות לכתיבת ממואר. מחברת "משק 54" (האוזן השלישית, 2009), רומן גרפי אשר אויר בידי אחיה גלעד סליקטר, ראה אור בחמש שפות, היה מועמד לפרס הרומן הגרפי הטוב ביותר בצרפת לשנת 2009, ונבחר לאחד מעשרת ספרי הקומיקס הטובים לשנת 2011 על-ידי הפאבלישרס וויקלי. ספר שיריה הראשון, "בעוד אלף ימים" (הליקון-מודן, 2012), נערך על-ידי דרור בורשטיין ויצא לאור בסיוע קרן יצחק לייב ורחל גולדברג – קרן קיימת לישראל.

מתוך, "בעוד אלף ימים"

ריקי כהן, כותבת ומנהלת הקהילה ב"סלונה". כותבת שירה מגיל 6, עם הפסקות ארוכות באמצע, סיפורים קצרים ובלוגים בתנודות. אמא ל-2. ספר שירים ראשון יושלם בסוף השנה.

צילומים: ראומה חיות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה