התיישנות על עבירת מין? אין דבר כזה

לרבות מהעדויות בפרשת עמנואל רוזן לא תהיינה השלכות משפטיות, כי קרו לפני שנים וחל עליהן חוק ההתיישנות. התארגנות חדשה קוראת לבטל את הסעיף הזה בחוק, כדי שלכל אישה וכל גבר שהותקפו במהלך חייהם, תעמוד תמיד הזכות לעמוד מול התוקפן שלהם בבית המשפט

29/04/2013
רוויטל מדר קבלו עדכונים מרויטל
  • RSS
» בנפש הפגיעה תמיד חיה. (צילום: thinkstock)

עדויות בנות 10 שנים, בנות 20 שנה הן שעומדות בבסיס התחקיר של עיתון הארץ על פרשת עמנואל רוזן. 10 נשים מעידות על שאירע להן לפני זמן רב, כשהיו צעירות (זאת בעוד בתא העיתונאיות שחשף את הפרשה, עומדות 40 עדויות). והן עושות זאת, גם היום, תחת עילום שם. כי הן מפחדות. הן מפחדות לאבד את מקום עבודתן, הן מפחדות להיות מסומנות – כפי שקורה לא פעם למי שמתלוננת על מי שהטריד אותה.

כל המקרים הללו, שהם קצה הקרחון, אם לשאול את דבריו של גדי סוקניק שנאמרו בראיון שנתן אתמול בנושא, כולם נתונים בתוך מערך כוחות ידוע מראש, בו הגבר הוא בעל מעמד גבוה תעסוקתית וחברתית, ואילו הנשים הן נשים צעירות שרק החלו את דרכן או נשים פחות צעירות, אך נשים, שתמיד כבר מקבלות משכורת נמוכה יותר ומוסללות לתפקידים פחות בכירים מאלה של עמיתיהן הגברים – הן בפשטות, סובייקטים מוחלשים.

כל העדויות הללו, ועוד רבות, כי כאמור מדובר בקצה קצהו של הקרחון, הן לא בעלות תוקף משפטי. חל עליהן חוק ההתיישנות, ולכן באם תיפתח חקירה משטרתית, באם תוגש תלונה על ידי קרבנותיו של רוזן שעל שאירע להן לא חל חוק ההתיישנות, אז העדויות הללו יוכלו רק לסייע כדי לצייר ולבסס את הנרטיב של מי שהטריד שנים באופן סדרתי נשים. פעם אחר פעם. במתכונת דומה.

זה אומר שלעדויות הללו, אלה שתוקפן פג מבחינת החוק, אין ערך בהרבה מובנים. שגם אם הנשים הללו רוצות היום, מתוקף חשיפת הפרשה, ומתוקף העובדה שהן אולי מרגישות בטוחות היום יותר להוציא את שאירע להן החוצה, אז הן לא יכולות אלא לדבר את שאירע להן. הן בכל מקרה לא יוכלו על ידי חוק ההתיישנות הקיים להגיש תלונה, לדרוש פיצויים על שאירע להן, לראות את התוקפן שלהן משלם על שעשה להן.

נכון להיום חוק ההתיישנות על עבירות מין מתחלק באופן הבא: עבירות מין שמהוות עוון, עבירה שנקבע לה עונש מאסר לתקופה שאורכה נע בין 3 חודשים ו-3 שנים (כולל), הן בעלות תוקף של 5 שנים, ואילו עבירות מין שמהוות פשע, עבירה שנקבע לה עונש חמור ממאסר לתקופה של שלוש שנים, הן בעלות תוקף של 10 שנים. ואילו קטינה או קטין שבוצעו בהם עבירות מין, הרי שחוק התיישנות של 10 שנים חל עליהם מתוקף הגעתם לגיל 18 (כל הנתונים לקוחים מאתר איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית ונפגעי תקיפה מינית בישראל).

אנחנו דורשות, בעקבות פרשת עמנואל רוזן, וגם מתוקף העובדה שכולנו יודעות כמה זמן לוקח לנו להרגיש – אם בכלל – בטוחות דיינו לדבר; שכולנו יודעות מה רב כוחו של קשר השתיקה שמלווה גברים שמטרידים ותוקפים נשים, ומאפשר להם להמשיך בענייניהם בעודם מותירים אחריהם קורבנות אינספור; שכולנו יודעות שלפעמים המנגנון היחידי שעומד לצדנו כדי להציל את עצמנו ולהמשיך בחיינו הוא מנגנון ההדחקה – את ביטול חוק ההתיישנות על עבירות המין.

אנחנו רוצות שכל אשה וכל גבר שהותקפו במהלך חייהם, תמיד תעמוד להן ולהם הזכות לעמוד מול התוקפן שלהם בבית המשפט. אנחנו רוצות שהתוקפים יידעו שאין באפשרותם לנקות את ידיהם כל כמה שנים, משום שהעבירה שביצעו אבד עליה הקלח, הודבק לה תאריך פג תוקף, והיא כלא היתה. כלא היתה רק מבחינתו של החוק, שכן בנפשה של האישה שהותקפה, בנפשו של הגבר שהותקף, הפגיעה חיה, הפגיעה היא אותו דבר שמלווה את היומיום, והטיפול שנדרש להחלמה מסוימת מהתקיפות הללו אורך שנים רבות, אם לא חיים רבים לרוב.

כל עוד החברה שלנו בנויה כך שאנו הנשים נמצאות בתחתית מבחינת שכר, מבחינת מעמד, מבחינת כל אחד מהופעותיו של הכוח לא יכול להיות שיצופה מאיתנו לדבר את הפגיעות שלנו תוך פרק זמן מוגבל. עבירות מין מייצרות מצב שונה, הן מייצרות השתקה של הקורבן, אם על ידי התוקפן עצמו, ואם על ידי החברה שמיד עם גילוי הדבר מתחילה לפקפק בנשים שמצאו את הכוח לתת עדות. מהסיבות הללו, ומעוד רבות אחרות, שבוודאי שוכנות בכל אחת ואחד מאיתנו שעברו תקיפה מינית, ויודעות ויודעים כמה קשה לדבר את התקיפות הללו, אנחנו דורשות את ביטול חוק ההתיישנות על עבירות המין.

פתחנו את העמוד הזה שבו אנחנו ניצבות יחדיו, נשים וגברים, שמבקשות ומבקשים מחברות וחברי הכנסת לדאוג לכך שיעבור חוק שמשמעותו חד משמעית: על עבירות מין אין חוק התיישנות. אתן ואתם מוזמנות ומוזמנים להצטרף אלינו, ולתמוך בדרישתנו, שתתרגם בימים הקרובים במכתב פנייה לכל חברות וחברי הכנסת, כדי שנוכל לשמוע מהן ומהם מי עומדות ועומדים איתנו מאחורי הדרישה הזו, שאין ברורה ממנה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך