כוסות רוח, השיטה של ג'ניפר אניסטון לכאבי גב

ג'ניפר אניסטון, גווינת' פאלטרו, דיוויד ארקט, פריס הילטון וסלבס נוספים עוברים טיפולים בכוסות רוח. איך הטיפול עובד, אילו כאבים ובעיות הוא פותר ומה הסיפור עם הסימנים המוזרים על הגב?

29/04/2013
ניר פלורנטין קבלו עדכונים מניר פלורנטין
  • RSS
» ג'ניפר אניסטון עושה כוסות רוח (צילום: GettyImages)

בשבוע שעבר הופיעה השחקנית ג'ניפר אניסטון לערב בכורה של סרטה החדש  "Call Me Crazy"  עם שמלה שחשפה על גבה את עקבות הטיפול האחרון שעברה בכוסות רוח, למרות ניסיון לא מוצלח במיוחד לטשטש את הסימנים על ידי מייקאפ. השחקנית בת ה-44  המטופלת בכוסות רוח כבר 6 שנים, הזכירה לכולנו ששיטת הטיפול עתיקת היומין הזו אינה נחלת העבר.

אניסטון לא לבד –  השיטה זכתה לפרסום רב ביותר, מבין שיטות אלטרנטיביות רבות אחרות, דווקא בעקבות אותם "סימנים" אשר מופיעים על גוף המטופל לאחר הטיפול ונשארים אף ימים אחדים לאחר סיומו. נראה כי למרות הסימנים הלא מחמיאים שמותיר הטיפול, בשנים האחרונות השיטה הפכה פופולרית מאד בקרב שורה ארוכה של כוכבים בהוליווד שצולמו עם עקבות הסימנים ביניהם ג'סיקה סימפסון, ויקטוריה בקהאם, בריטני ספירס, דיוויד ארקט, קייט וינסלט, אנאלין מקורד ופריס הילטון.

נושאת הדגל ההוליוודית של השיטה היא ללא ספק השחקנית גווינת' פאלטרו, שכבר בשנת 2004 הופיעה בפרמיירה של אחד מסרטיה עם סימני הטיפול על גבה, ועוררה גל של שמעות. בראיון לאופרה וינפרי ציינה פאלטרו לפני מספר שנים, כי הטיפול בכוסות רוח מרגיש מדהים ומרגיע מאד. פאלטרו, המטופלת גם בדיקור וברפואה סינית, צוטטה אומרת כי הטיפול בכוסות רוח עזר לה בהתמודדות עם מות אביה, ואף סייע לה למצוא את בעלה – כריס מרטין, סולן להקת קולדפליי.

ואכן, לכוכבי הוליווד יש סיבות רבות להתמסר לטיפול בכוסות רוח. לשיטת טיפול זו, מעלות רבות ושימושים שונים ומגוונים למספר רב של מחלות, אך יתרונה הגדול ביותר הוא בכך שאינה כואבת והשפעתה כמעט מיידית. ניתן לראות את השפעתה החיובית על המטופל תוך מספר שעות מתחילת הטיפול.

קצת היסטוריה: לא ידוע היכן בדיוק הומצאה שיטה זו, אך ידוע כי בכתבים העתיקים ביותר של הרפואה הסינית ישנם ציורים של רופא המטפל באמצעות כוסות רוח במטופל. כוסות רוח הייתה שיטת טיפול נפוצה מאוד ברחבי המזרח (סין, הודו, וייטנאם, תאילנד, קוריאה, רוסיה, אירופה ועוד). אולם, עם התפתחות הרפואה המערבית, הלך ונעלם השימוש בשיטה זו בעיקר ברחבי אירופה.

איך זה עובד? בעת ביצוע כוסות רוח על ידי מטפל מוסמך, מניחים כוס מיוחדת המשמשת לצורך טיפול מסוג זה על גוף המטופל,  ויוצרים תת- לחץ (ואקום) בתוך הכוס, עד אשר ניתן לראות כי העור נשאב פנימה לתוך פנים הכוס.

מטרת הטיפול הינה ליצור "יניקה" של העור באזור בוא נמצאת כוס הרוח. כיום, ישנם מספר רב של כוסות רוח. ישנן כוסות רוח מזכוכית בהן נעשה שימוש באש לצורך יצירת הואקום, ישנן כוסות רוח מפלסטיק בהן נעשה שימוש במשאבה ידנית אשר שואבת את האוויר מתוך הכוס, ישנן כוסות מבמבוק ואפילו כוסות מסיליקון אשר יוצר שאיבה של האוויר בעת לחיצה על הכוס.

טכניקת "כוסות נעות" עושה שימוש בכוסות על ידי מריחת העור בשמן בסיס\ טיפולי אשר עליו שמים כוס רוח שניתן להניע על פני שטח רחב לאורך שרירי הגב\ הידיים\ הרגליים\ הבטן, עד אשר ניתן לראות סימנים של נקודות אדומות\ סגלגלות על פני העור או עד אשר העור הופך לאדמומי. הנעת הכוס יוצרת משיכה של דם לכל אורך האזור ה"פגוע". טכניקה זו יעילה מאוד לכאבי שרירים ולפתיחת נקבוביות לצורך יזוע במחלות חיצון (הצטננות, התקררות, שיעול, קוצר נשימה וכדומה).

בשיטת "כוסות עומדות" לעומת זאת נעשה שימוש בכוסות על ידי כך שמניחים את כוס הרוח על העור בצורה סטטית למשך 10-15 דקות או עד אשר העור אדמומי\ סגול. טכניקה זו יעילה לטיפול מקומי בכאבי שרירים ופתיחת נקבוביות. ניתן לעשות גם "הקזת דם" ועליה לשים כוס רוח, שיטה זו יעילה במיוחד להוצאת חום מהגוף.

טיפול במערכת הנשימה

טכניקת כוסות הרוח טובה לטיפול בבעיות נשימה שונות דוגמת שיעול, שיעול עם ליחה, קוצר נשימה, אסטמה, נשימה שטחית ועוד. שימוש בכוסות רוח בגב עליון מאיץ את האנרגיה בבית החזה ומאפשר שיפור של פיזור אוויר\צ'י על ידי הריאות. בנוסף, הנעת הכוסות מאפשרת וויסות תקין של הצ'י (אנרגיה) כלפי מטה (הגוף) ולא כפי שקורה בעת שיעול – שיוצר קושי בשמירה על הצ'י בעקבות יציאתו החוצה.

על פי הרפואה הסינית מערכת חיסונית חזקה מגנה עלינו מפני כניסת מחלות חיצוניות לגופינו, ושמירה על חוזקה ו/או חיזוקה נעשים על ידי זרימה של "צ'י המגן" ברמה החיצונית של העור. כוסות הרוח עושות פעולה זו של משיכת הצ'י לרמה החיצונית ועל ידי כך מחזקות את המערכת החיסונית.

טיפול בכאבים

על פי הרפואה הסינית כל כאב הוא ביטוי של סטגנציה - חוסר תנועה. בכל מקום בוא זרימת הצ'י\ הדם מועטת או פוסקת, נוצר כאב. לכן, בעת תחושה של כאב יש להניע את כוסות הרוח באזור הכאב בכדי לחדש את זרימת הצ'י\ הדם באותו אזור.

כאבי מחזור

כאבי מחזור נוצרים גם הם בעקבות הפרעה בתנועת הצ'י והדם באזור הרחם. כאבי מחזור יכולים להגיע לפני ו\או בזמן ו\או לאחר ווסת. הטיפול בכאבי מחזור נעשה על ידי כוסות רוח בגב תחתון או בבטן תחתונה.

ריבוי יציאות\ עצירות

ריבוי יציאות מראה על פעילות פריסטאלטית (תנועת מעיים) מהירה ו\או ספיגה מוגברת של נוזלים לתוך המעיים, ואילו עצירות מראה על תנועת מעיים איטית ו\או יובש במעיים. בכל אחד ממקרים אלו ניתן לשים כוס רוח על הבטן ולהניע אותה בהתאם לבעיה - עם כיוון השעון בעת עצירות בכדי לשפר את תנועת המעיים ולשפר את ספיחת הנוזלים, ונגד כיוון השעון בעת שלשול בכדי להאט את תנועת המעיים.

טיפול בבעיות עור והוצאת חום מהגוף

על פי הרפואה הסינית כל ביטוי עורי בגוף אשר מופיע בצבע אדום הינו ביטוי של חום פנימי. כך לדוגמא אקנה אדום וכואב, פריחה אדמומית על פני העור, פצעי הרפס וכדומה, ובכלל גם מחלות חום למיניהן דוגמת חום גבוה וכאבי גרון אשר יכולים גם הם להיות מטופלים בעזרת כוסות רוח.

חשוב לציין, כי אדם סוכרתי צריך להיזהר מטיפול בכוסות רוח מאחר וטיפול זה יכול ליצור ירידת סוכר למספר רגעים, וכן גם מטופלים הנוטלים תרופות לדילול דם ונשים בהריון.

הטיפול מומלץ מאוד לשמירה על איזון הרמה הפיזית- נפשית- מנטאלית, מאחר והוא משפר את תנועת הצ'י והדם, מחדש את הרקמות ומרגיע נפש.

הכותב הוא מומחה ברפואה סינית ומרצה בבית הספר לרפואה משלימה בסמינר הקיבוצים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה