מפעיל למדורה כבר יש לכם?

ל"ג בעומר כבר מזמן איבד מהמסורת שלו - ההורים יושבים בצד עם הטלפונים והמפעיל "מחזיק" את הילדים כדי שלרגע לא ישתעממו

24/04/2013
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS
» רוצים ריגושים (צילום: Thinstock)

מערכת הגברה עם השיר גנגם סטייל ברקע, שולחן עם פיתות, חומוס, ירקות חתוכים וחמוצים, הורים יושבים עם הטלפון ובודקים מה חדש בפייסבוק, מפעיל רעשני מריץ 38 ילדים מלאי מרץ ומדורה דולקת בצד. ככה נראה ל"ג בעומר מודל 2013.

כבר שנים מדברים על כך שכדאי לצמצם או לבטל את מדורות ל"ג בעומר כי הן פוגעות באיכות הסביבה. אתם יודעים, זיהום אוויר, סירחון, עגלות מהסופר נעלמות ואי אפשר לתלות כביסה בחוץ. מדברים ולא עושים כלום. אבל אף אחד לא מתייחס לבעיה האמיתית של החג שהפך להיות עסק כלכלי של מפעילים שבאים לתת מענה להורים שלא ממש יודעים איך להתמודד עם חבורת הילדים שרוצים לעשות משהו, כי הרי הילדים של היום חייבים שיהיו להם גרויים, כמה שיותר גדולים, מהירים ומעניינים. סתם מדורה היא כבר מזמן לא עניין מגרה, או שאולי זה מה שההורים חושבים שהילדים רוצים.

כשאני מנסה להיזכר בל"ג בעומר בתור ילדה, בעיקר עולה לי בראש תמונה של מדורה. גולת הכותרת הייתה זריקת תפוחי אדמה לאש ואכילתם, ובין לבין פשוט הסתכלנו על האש ובמקרה הטוב אכלנו פיתה עם חומוס ומלפפון חמוץ. אם למישהו היה משעמם הוא מצא תעסוקה או זרק איזה קרש למדורה.

במדורות של הילדים שלנו כאמור יש מפעיל. כן, כן, אחד כזה שמצליח "להחזיק" את הילדים במשך שעה וחצי כדי שההורים יוכלו לנוח מעוד יום עבודה. מתי בעצם החליטו שצריך מפעיל אם הכל היה בסדר? היום כבר לא מספיק לתת לילדים שקים ולומר להם לרוץ מצד לצד, הכל צריך להיות באקסטרים - "פעילות הישרדות", "סדנת תופים", "רצים למיליון", עם דגש כמובן על תחרות ופרסים. כמה שיותר גדול ככה יותר טוב.

ל"ג בעומר למפעילים הוא כמו יום העצמאות לאמנים. צריך לתאם איתם לפחות חודש מראש ועל מחיר אין בכלל מה להתווכח. פשוט לתת סכום מלא, שבדרך-כלל עובר את האלפיה, במזומן ולומר שלוש פעמים תודה. ואם מישהו מהורי הכיתה רק מעיז לציץ ולתת איזו ביקורת, מזמינים אותו להיות בשנה הבאה המפעיל או לפחות יו"ר הועד. אל תדאגו, זה לא קורה. כולם יודעים שעדיף פשוט לשתוק.

במקביל להפעלה הרועשת יש איזה אבא או שניים שמדליקים את המדורה. הם עוד בראש של פעם. הרי בתכלס גם אם החגיגה תעבור לג'ימבורי ובסוף יחלקו לילדים תפוחי אדמה ומרשמלו, לא ממש יזיז להם. מתי ראיתם ילדים יושבים סביב המדורה, מסתכלים על האש ושרים שירים? תלכו היום בערב ברחוב ותנסו לשמוע "אש, אש מדורה". כנראה שכל מה שתשמעו יהיה מערכות הגברה עם שירים קצביים שיזיזו את הילדים טוב טוב כדי שיגיעו הביתה עייפים ומרוצים.

אז למה בעצם אנחנו לא יכולים או לא רוצים להפעיל את הילדים שלנו? ממש כמו שרוב ההורים מוכנים לשלם כל סכום כסף רק כדי לא להתמודד עם הפעלה ביום ההולדת של הילד שלהם. נשמע כמו משהו מסובך ומורכב מדי שלא כדאי בכלל לנסות. ומה עם לתת להם קצת להשתעמם? דמיינו מדורה בלי מפעיל. כולם מסתכלים על האש ואפילו לשם שינוי מדברים. כן, כן ממש מדברים אחד עם השני ולא דרך הווצ-אפ. הורים וילדים, צוחקים, זורקים עצים למדורה ונהנים ללא אף עזרה מבחוץ.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך