כך תעלו את ההערכה העצמית של הילד

כמה הערות בונות אתם נותנים לילד ביום וכמה חיזוקים חיוביים הוא מקבל לעומת הערות שליליות? הגיע הזמן להרכיב את המשקפיים הורודים שלכם ולהתחיל להאיר פנס על הטוב בילדכם ובכלל בחייכם

22/04/2013
נגה בירן קבלו עדכונים מנגה בירן
  • RSS
» את לא מבינה? (צילום: Thinstock)

תחשבו ביום יום על מה אתם מתמקדים? האם אתם שמים לב לכל הדברים החיוביים שקורים? לכל המעלות של הילד, לכל הדברים שהוא עושה טוב? כי יש לנו נטייה לקחת כמובן מאליו את כל מה שהולך טוב ומסתדר, נכון? ואנחנו מתמקדים במה לא בסדר.  אנחנו מתעסקים וממקדים את תשומת הלב שלנו במה שמטריד אותנו. מה לא הולך? מה לא מסתדר לנו? מה צריך תיקון?

מאד חשוב שנשים לב במה אנחנו מתמקדים. אנחנו חייבים לעשות מאמץ להתמקד בדברים החיוביים ולהעצים אותם. ילדים זקוקים לחיזוקים. תחשבו כמה חיזוקים אנחנו נותנים להם, כי הרבה פעמים אנחנו מעירים להם, על מה שהם לא עשו, לא הצליחו, לא מספיק התאמצו...

אם אנחנו רוצים לבנות לילדים הערכה עצמית גבוהה ובטחון עצמי אנו חייבים להסתכל על חצי הכוס המלאה. כי ככל שנתמקד בה היא תתמלא. תתחילו להעצים ולעודד כל דבר הכי קטן שהילד עושה והוא חיובי. תעודדו אותו גם אם התוצאה הסופית אינה מה שרציתם. אם הוא התכונן למבחן והתאמץ, אפילו אם הציון לא הכי גבוה, תעודדו אותו על זה שהיה אכפת לו וחשוב, על כך שלמד והתכונן, על השיפור מהציון הקודם וכו׳.

אם הילד ניסה לעזור לאחותו הקטנה ומזג לה שוקו בכוס, תחזקו אותו על כך (גם אם נשפך קצת שוקו על השולחן). אל תתמקדו בשוקו שנשפך, תתמקדו ביכולת שלו למזוג, באדיבות שלו ורצונו לסייע לאחותו. זו לא חוכמה לשבח ילד שמצליח והולך לו בקלות. דווקא זה שהתאמץ והשקיע הוא זה שזקוק לעידוד ולאמונה שלכם, שככל שימשיך ללמוד כך ישתפר ויתקדם, והמאמץ שלו יישא פירות.

תבדקו עם עצמכם כמה הערות בונות אתם נותנים לילד ביום? כמה חיזוקים חיוביים הוא מקבל לעומת הערות שליליות? כמה מחוות חיוביות הוא מקבל מאתנו? חיוך, ליטוף, טפיחה על השכם, דברי עידוד, מילה טובה?

תמצאו הזדמנויות לעודד את הילד בכל דרך אפשרית. זה יעצים אותו ויגביר את הערכתו העצמית ובטחונו. עידוד זה כל מה שמעלה את ערכו של האדם בעיני עצמו. ד"ר ריצ׳ארד לבוי מציע לראות כל מחווה חיובית כאסימון שאנחנו נותנים לילדים. ככל שלילד יהיו יותר אסימונים כך הערכתו העצמית תטפח. כמה אסימונים יש לילד שלכם?

אל תחסכו באסימונים

ולא רק לילד המושלם, זה שעושה כל מה שאומרים לו, מצליח בכל דבר וכולם אוהבים אותו. גם לילד הזה שקשה לנו אתו, זה שמציב לנו אתגרים, זה שלא תמיד מצליח, זה שלא תמיד עומד בציפיות, כנראה שחסרים לו המון אסימונים. תתחילו להעניק לו ותראו איך הוא ישתפר. תתחילו לראות במה הוא טוב, מה חיובי אצלו. כך גם הוא יתחיל לשים לב ולראות במה הוא טוב ולהאמין בעצמו.

להתמקד במה שטוב ולהעצים את הטוב - זו המשימה שלכם. לחשוב כל יום על מה אפשר לתת משוב חיובי לילד? מה אני מעריך בו? אילו דברים חיוביים הוא עשה היום?

אם אתם כבר חושבים חיובי, תמשיכו לשאול את עצמכם גם: אילו דברים חיוביים קרו לי היום? על מה אני מכיר תודה? מה שימח אותי היום? זה ימקד אתכם ברגעי האושר. כי להיות מאושר זו בחירה שלא קשורה לדברים חיצוניים, אלא בפרשנות שאנחנו מעניקים למה שקורה לנו. אם נצליח לפרש בצורה חיוביות, נרגיש רגשות חיוביים.

אנחנו כבר כולנו יודעים שביקורת לא מקדמת ורק מחלישה ומייאשת. אבל מה האלטרנטיבה? מה במקום לבקר? לעודד, לחזק, להאיר את הטוב. אז תרכיבו את המשקפיים החיוביות שלכם ותתחילו להאיר פנס על הטוב בחייכם ועל הטוב בילד וגם על הטוב בכם כהורים. תפנו מקום לדברים החיוביים ותתחילו להתמקד בהם. אתם לא תאמינו  מה זה יעשה להערכה העצמית של ילדכם וכמה אושר זה יוסיף לחייכם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך