תני לבן זוגך

לקרוא את הטור הזה. אודי פרידן מבקש ממנו להיזכר מדוע התאהב בך מלכתחילה

17/04/2013
אודי פרידן קבלו עדכונים מאודי
  • RSS

>>קודם קראי את, ואז תני לבן הזוג שלך לקרוא את הפוסט הזה:

.

אהלן גבר. כמה אתה אוהב אותה?

על באמת. תתרכז רגע.

מתי חשבת על זה פעם אחרונה?

מתי הרגשת אותה לאחרונה?

אתה זוכר למה התאהבת בה?

אתה עדיין מרגיש את זה?

האהבה התמסמסה? נמסה?

בוא נעשה "ריסטארט". הרי אהבת אותה מאד. היו לכם ימים מופלאים. רגעים מכוננים. החזקת אותה מעל הגלים, היא הנשימה אותך באהבתה. יש לכם חיבור חזק. רק שכחת להסתכל. שכחת להרגיש. שכחת לזכור.

אתה לא מעריך את הקיים. קורא לזה שחיקה. חושב שעם השנים האהבה מידלדלת. נעלמת. מתחבאת.

שטויות.

פשוט התרגלת. התפנקת. אתה כבר לא רואה את סגולותיה. עד כמה היא נהדרת. כי היא לידך 24/7  קרוב לעין רחוק מהלב.

וזה ברור.

גם מרצדס 63C AMG - חוד תעשיית העילית של היצרן המשובח הופכת עם הזמן לעוד מכונית. ההתלהבות הופכת  להרגל ומפנה מקומה לחיפוש אחרי ריגוש חדש. מפליא בנושא פרופ' כהנמן בספרו: "לחשוב מהר לחשוב לאט" בהסבירו שלמכונית חדשה אובד היתרון ההנאה לעומת חוויות והתנסויות חדשות.

באחת הסדנאות הניהוליות שעברתי למדתי את רעיון "חיזוק החוזקות" במקום טיפול בחולשות. מאלף.

התמצית: נניח ואתה יזם זריז-מהלכים, אבל פחות טוב בניהול תהליכים סיסטמתיים. שים לידך איש שיחפה על החיסרון שלך ותתמקד בשיפור היתרון היחסי שלך. מייסדי גוגל שהיו חלשים בספרות אנגלית וטובים במתמטיקה שימושית לא פנו להשקיע בעניין הספרות. ברור נכון?

חשבתי על העניין, וההשלכה שלו על זוגיות.

אתה הרי חי את  זוגתך. חווה בין היתר כל מיני פרטים שלא בדיוק תורמים לחיבה מצידך. הגיוני. היא  מחנה את האוטו רחוק מהמדרכה והאוטו זבל מתקשה לעבור. אתה לא הרוס על ההחלקה היפנית שעשתה. הסנדלים שקנתה - של דודה מראשון. הפסטה שלה - איטריה שחוטה. היא לא מבינה למה "בורגן" זו אחלה סידרה. והטמפון שלה מתרוצץ בבית כמו עכבר מת. יופי! מבקר המדינה.

אבל למה לחשוב על זה כל היום? למה לך להציק לעצמך ולה סביב חולשותיה הקטנות? רק מרירות הדדית תיווצר.

הנה הרעיון: במקום זה, תתמקד בחוזקותיה! תראה איזה כיף יהיה.

תיזכר למה התאהבת בה. מה אתה מעריך בה. במה היא טובה. למה היא שווה. מה יש בה שעושה לך טוב. מה יחסר לך אם תעזוב אותך לפתע. תחשוב על הרגעים היפים שמציפים אותך ברגש חם כלפיה. חפש את היפה שבה.

הנה בשביל הדוגמה לקחתי מבחר מהנשים סביבי. חברות של זוגתי, שלי, ושל מכרי. הרי אף אחת לא מושלמת  אבל בוא נראה מה מדליק בהן:

נתחיל עם ב. זה אמנם הבל החן אבל היא יפה. מה לעשות זה נתון פתיחה חזק. אישה יפה וכלים נאים מרחיבים דעתו של אדם. ב. זריזת קליטה מאבחנת אנשים במהירות ויודעת כיצד להתחבר אליהם. נתקעתם באתר סקי עם שבוע סופת שלגים? היא כבר תכיר את  המנתח השווצרי וזוגתו העיתונאית שיזמינו אתכם לביתם בציריך לשבוע פצצה. לא מגיע לה שתאהב אותה? ביג טיים.

והנה נ. השפית מס' אחד בעיר. לא רושפלד ולא אייל  שני. לא דר שקשוקה ולא שוקה. היא, נקודה. להטוטיה במטבח הם המשך לסקרנותה בשווקים ולנכונותה לקפוץ למרסי לטעום מרק דגים עם זעפרן שטרם היה כמותו. היא מקפידה על פרטים ויש לזה השלכה כמובן גם על תחומי חיים אחרים. היא מורכבת. רגישה. היא כותבת נהדר. אשת משפחה חמה המאפשרת לבעלה לחיות חיי הימורים נועזים. נכון שכשנגמרת הארוחה היא צונחת כאווזה מפוטמת ומשועממת אבל קשה לדרוש מטכנאי במכון סיסמוגרפי להישאר מרוכז יום אחרי הירושימה.

נמשיך עם ק. ק הצליחה לאחד את ילדיו הפזורים של בעלה עם בנותיה  מנישואיהם הקודמים. והפכה קיבוץ גלויות פגיע, לוואן ביג הפי פמילי. ק. קרייריסטית מוכשרת בשדות גבריים לא קלים, דינמית מלאת חיים מארחת ספונטאנית נדיבה תומכת  ואוהבת לחיות ולבלות. היא מצחיקה ולא חוסכת שיבטה גם מעצמה.  עכשיו תגיד לי גם אם היא לא שווה אהבה ענקית? שווה.

נמשיך עם ג. שהתחתנה עם איש עסקים. למרות שהיא בעלת נטיה רוחנית היא לוקחת קורס במינהל עסקים. להיות קרובה לעולמו. ג. תוססת תשוקתית ויש הגיון סביר לחשוב שהיא מפליאה את לילותיו. ג. כותבת לא רע בכלל. היא כריזמטית ויש לה חכמת חיים. ג טווה פרויקטים משפחתיים, מאפשרת לו להתרכז בעסקיו ולא מזניחה את חברותיה מהעבר.

לא  שווה אהבה גדולה?

ויש את פ. הכי מצחיקה בעולם. קולית ספונטאנית, לא לוקחת את עצמה ברצינית. אמנית. מוכשרת. יוצרת.  מאד ליבראלית.  מאפשרת לבן זוגה לשוטט לבדו בבארים אפלים  ומצד שני תצטרף אליו עם שני חבריו לכל קפיצה לעיר העתיקה לחומוס.

ח. מקבלת את בעלה כמו שהוא. שמנמן רדום שמרן  נוהג במזדה 6 ליסינג. אם יעצור אותו שוטר זה על שוטטות איטית בכביש 6. לא דפק מסמר בקיר מעולם. לא חיתל את הקטנה ולא לימד את הגדולה. אבל ח חולה עליו. לא מגיע לה בחזרה?

ש. היא בכלל סיפור. גם מלומדת וחוקרת בכירה במכון סודי וגם כוסית על.  תחשוב עדה יונת בשכל  והאלי ברי בלוק. בנוסף, ש. תורמת גופה למדע בכל פעם שלבעלה יש רבע זיקפה. מה שקורה כל רבע שעה בערך... לא נערצת??? נערצת נוצצת.

ל. היא ג'ינג'ית. גזעית. גם היא שפית. וגם היא כותבת על מטבחה בצורה כובשת ומלאת חיים ורגש. ל. מצחיקה. וורבאלית מאד. מתארת סיטואציות באופן שאתה "חי" אותן. ל. מג'נגלת בהצלחה כולל בן מטריף שהביאה בגיל בוגר, אחרי שתי בנות פצצות הורסות. למרות ג'ינג'יותה הדרמטית, ל. נשארת רב חובל קולי גם ברגעי סערה אימתניים שעה שבעלה מפליא ברכישות ומיזוגים מעבר לים.

ואחרונה חביבה. ט. אשת העולם הגדול, תמיד מתוקתקת להפליא, מדוייקת וספציפית. יש לה אינטונציה ייחודית והליכה ייחודית. ויש לי פינה חמה לאנשים עם שפה ושפת גוף ייחודיים. ומעל הכול, ט. לא אומרת לבעלה ש"את הבדיחה הזו כבר שמענו" וזו תכונה נעלה.

עכשיו שמע. ברור שכל התותחיות שהוזכרו מביאות גם עצבים. לא פעם ולא פעמיים. ואם אתה הבן זוג הרי שיש חולשות הבהובים  וצרימות קטנות שחורטות שריטה עמוקה בנפשך הרגישה: מחזור מופרע, קול צורם, חוסר אכפתיות מכלבים וחתולים, התגנדרות יתר, לא הרוסה על חבריך, לא התלבשה יפה אתמול, צעקה על הילד, הייתה ממורמרת  בוויקנד, לא מפרגנת להפסדי הפוקר שלך, לא מסכימה שתלך לכדורגל במקום הבר-מצווה של הפרנקלים, מתלוננת שלא מטיילים בארץ, לא עזרה לארח, צלצלה שתבוא הביתה כי לא מרגישה טוב, רבה עם אחיך, לא הסכימה שתיסע עם צ'יקו לקזינו בבולגריה, קר לה.. חם לה.. כן בא לה .. לא בא לה..

אבל מה אמרנו?

שנעזוב את החולשות ונתמקד בחוזקות.

תתמקד בצדדיה הטובים. האהובים. עזוב את המעידות.

שכח את השטויות. נסה להיזכר:

איך טיפלה בקטן עם 40 חום, איך הצילה אותך מההסתבכות עם שוטר האיטלקי, איך באה איתך לקורס צלילה למרות שפחדה, איך הולכת ליום הורים במקומך, איך הציגה בבוקר פרזנטציה מוצלחת להנהלה למרות הלילה הפרוע, איך חתכה רוסטביף לחברים שלך לפוקר. איך ליכדה את המשפחה, איך מביאה שימחת חיים הביתה, איך עושה ספורט ושומרת על עצמה. איך מג'נגלת בין הכתיבה לעבודה, איך מסתפקת בסוזוקי אלטו. איך הילדים אוהבים אותה. איך היה סקס כיפי אתמול. איך מחבקת אותך כפיות אחרי 10 שנים.

אז יאללה תעודד אותה. תסתכל עליה. עזוב את החולשות. תן מילה טובה על החוזקות. פידבק חיובי שלך יזניק את מצב רוחה ומיד את  חדוות הנתינה.

ואל תתחיל אבל.. אבל היא לא...

היא כן!

לך על הכן. היא כן.. היא כן.. פתאום תראה את הצד היפה והכיפי של החיים.

אז קח אותה לשכונה בה נולדה, שבו על הקרוסלה בגן השעשועים, תן לה לספר איך היה בכיתה ח' ותגיד לה! תגיד לה שאתה אוהב אותה.

ואתם תתחבקו ותיזכרו למה.

ואפילו הפסיכואנליטיקאי סטפן מיטשל מחבר can love last יהיה גאה בך.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה