מי רוצה ילדות סקסיות?

למה ברשתות האופנה חושבים שהילדות הקטנות שלנו צריכות ללבוש מכנסונים קצרצרים וסנדלים עם עקבים? מי החליט שילדות בנות 8 חייבות להיות לוליטות סקסיות? ליאת עיני מבקשת: תנו להן לגדול בשקט

17/04/2013
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS

"אמא, אין לי מה ללבוש", אמרה בת השבע. ימים ראשונים של אביב והמשפט המוכר לכל בנות המין הנשי, לא משנה מה גילן, נאמר. נסענו לקניון, אמא ובת מחויכות וחדורות מטרה למצוא פריטים יפים ונוחים. התחלנו לחפש מכנסיים ואז התגלתה הזוועה - בכל החנויות, ללא יוצא מן הכלל, היו מכנסונים קצרים, מאד קצרים. הילדה התמימה שלי הלכה למדוד זוג אחד ולמזלי כשהיא יצאה מתא המדידה וראתה את הפרצוף שלי היא הבינה לבד. "אמא, זה קצת קצר, נכון?", נשמתי לרווחה והיא הסכימה להתפשר על שלושה טייצים ב-100 שקלים שלפחות יש בהם קצת יותר בד.

אחרי שיטוט בכמה חנויות הבנתי שכולם החליטו שהקיץ הבנות יחשפו רגליים ולא משנה בכלל מה גילן. הצעתי לבתי שנלך לקנות סנדליים אבל גם שם חיכתה לי הפתעה בדמות סנדלים עם עקבים. כן, כן, דמיינו את התמונה - ילדה בכיתה א' נועלת סנדלים עם עקבים, לובשת מכנסונים ואת השאר אשאיר לדמיונכם הפרוע.

למה רוצים שהילדות שלנו יראו כמו לוליטות? אני באמת לא מצליחה להבין מי קיבל את ההחלטה להתחיל לשווק לילדות כל כך צעירות בגדים ונעליים של נשים, ואיפה בדיוק אקנה לבנות שלי בגדים אם אני לא רוצה ללכת עם הזרם (נניח ואצליח לעמוד על שלי), בבני ברק? ולכל האמהות שחושבות שזה חמוד שהילדה שלהן נועלת נעלים עם עקב קטן או הולכת על מכנסונים וחולצת בטן, אז זהו שזה לא חמוד בכלל. אם בבית ספר יסודי זה המצב, לאן הן יגיעו בגיל ההתבגרות? כבר לא יהיה להן במה להתמרד כי הכל לגיטימי בגיל כל כך צעיר.

הבעיה היא שבהתחלה מקבלים הלם כשרואים את הדברים האלה אבל עם הזמן זה כבר נהיה נורמה, ולאט לאט, מבלי ששמים לב, מתרגלים למצב הזה ופתאום כשהבת שלי תבקש ממני ממש יפה אני אשלוף את הארנק ואקנה לה איזה מכנסון, כי לדנה יש ולעדי יש וגם לרוני ותמר. נכון, הורות היא לדעת לומר לא כשצריך, אבל אני חייבת להתוודות שלא פשוט בכלל לעמוד מול לחץ חברתי ונורמות שמתהוות בחברה. מה גם שהבנות רואות את דנה פרידר ורוני דואני לבושות ככה בערוץ הילדים או בפסטיגל והן פשוט רוצות להיראות כמוהן. אמנם אפשר לא לקחת אותן לפסטיגל ולא לתת להן לראות טלוויזיה אבל בכיתה ישלימו להן מהר מאד את הפערים.

אז מה הפתרון? אולי חרם צרכני יכול לגרום למקבלי ההחלטות לשנות את הקולקציות, כי הרי רק בכסף הם מבינים, אבל כל עוד ההורים ימשיכו לקנות, שחלקם לא בטוח מבינים את ההשלכות ולמה זה כל כך הורס את הילדות של הבנות שלהם, המצב ימשיך ואפילו יחמיר. רק המחשבה הזאת גורמת לי לדאגה, כי כמה נמוך עוד אפשר לרדת?

אני מאד מקווה שבפעם הבאה שתכנסו לחנות לקנות לילדה שלכם בגדים, תקדישו עוד רגע ותחשבו אם באמת אתם רוצים שהיא תלך עם מכנסונים שיכולים לשמש בקלות כתחתוני בוקסר. אמנם לא נצא לרחובות להפגין מול רשתות אופנה אבל גם אם נחליט שהילדות שלנו הן ילדות וצריכות להתלבש בהתאם לגילן, הצרכים שלנו (ובעיקר הכסף שלנו) יובילו את מקבלי ההחלטות לתת מענה אחר, שפוי יותר ואולי תמים יותר. אפילו רק עם יאריכו את המכנסונים בעוד איזה כמה סנטימטרים ויקצרו את העקבים, נוכל לחיות בשלום עם המצב, עד הטרנד הבא.

_________________________________________________________

בואו תראו את הראיון עם ליאת עיני בתוכנית הבוקר של רשת.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה