מה הקשר בין עצמאות ועבודה?

האם העבודה בחייך מעניקה לך עצמאות? איזה סוג עצמאות העבודה שלך מאפשרת לך? עצמאות בעבודה יכולה להשפיע על כל תחומי החיים. בדקי אם אצלך זה קורה

14/04/2013
נירית גלר ג'מילי קבלו עדכונים מנירית
  • RSS
» עובדת עצמאית (צילום: Thinstock)

"עבודה גורמת לי להרגיש שאני יכולה..." הן אומרות לי, וכל אחת מתכוונת למשהו אחר. ההפך מעצמאות זה תלות. יש המתבלבלות בין עצמאות לרשות. רשות אנחנו צריכים לבקש מהאחר, אך עצמאות אנחנו יכולים לייצר וזה תלוי בנו.

האם העבודה בחייך מאפשרת לך עצמאות, ואם כן, איזה סוג של עצמאות? הנה מספר דוגמאות כיצד עצמאות בעבודתה עשויה להשפיע על החיים:

עצמאות = לא להיות תלוי באחר - "עצמאות בעבודה עבורי זה קודם כל ולפני הכל לפרנס את עצמי ואת משפחתי בכבוד, ולא להזדקק לעזרה מאחרים. עבדתי כל חיי, פוטרתי, חיפשתי עבודה הרבה זמן. יותר מדי זמן. נאלצתי לבקש עזרה וזה היה נורא. מרגיעה אותי היום הידיעה שבסוף כל חודש נכנסת משכורת לחשבון הבנק שלי, והכי חשוב לי לא להיות תלויה באף אחד."

עצמאות = עצמאות מול בן זוג - נשים רבות שליוויתי סיפרו לי שהעבודה העניקה עצמאות מול בן זוגן. זה בא לידי ביטוי בהיבטים שונים, כגון - "חשוב לי להראות לו שאני יכולה/ שווה". לפני כניסה למערכת יחסים זוגית עבודתן מיצבה את מעמדן מול בן הזוג, ולעיתים העצמאות בעבודה נתנה להן כוח על מנת להתנתק ממערכת זוגית כושלת.

עצמאות = לנהל את החיים שלי כפי שאני מוצאת לנכון - עצמאית זו אחת שיכולה לבחור את העבודה שלה, להחליט על מה לא להתפשר ולהחליט על מה להתפשר. זה יכול לבוא לידי ביטוי בבחירה לעבוד כעצמאית או שכירה. וכשכירה העצמאות לבחור את התפקיד, הארגון, את האיזון הנכון בין בית ועבודה ועוד.

עצמאות = עצמאי לבחור ולא לפחד לטעות - אחד שהפך להיות עצמאי אמר לי: "בחרתי להיות עצמאי - עצמאי לבחור את הבחירות שלי, עצמאי לשפוט את עצמי ללא עין של אחר, ולאפשר לעצמי גם לטעות (מיותר לציין שמהטעויות האלה למדתי הכי הרבה)".

עצמאות = אחריות = סומכים עלי - אמרה לי מנהלת בכירה: "ככל שנתנו לי עצמאות רבה יותר בתפקיד, ניתן לי חופש עשייה ובחירה גדול יותר, הרגשתי שסומכים עלי וזה הגדיל את האחריות, את המחויבות ואת הוקרת התודה למעסיק שלי".

עצמאות = עצמאות לבחור/ להחליט - "בזכות השכר שיש לי כל חודש אני יכול/ה לאפשר לעצמי לתת לילדים שלי חוגים שהם רוצים, לבחור לעבור לדירה גדולה יותר, לפנק את עצמי בדברי מותרות וכו', מה שלא הייתי עושה אילולא הייתי מועסקת ועצמאית לבחור".

אל תוותרי על העצמאות בחייך ובעבודתך. כאמור, ההפך מעצמאות זה תלות. ביכולתך לבחור להיות עצמאית ואף פעם לא מאוחר מדי.

_________________________________________________________

לקבלת מדריך למחפשת עבודה - לחצי כאן

נירית גלר ג'מילי (MA), יועצת למציאת עבודה

לפוסטים נוספים של נירית גלר ג'מילי - לחצי כאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה