כל הבדיקות שאת חייבת לעשות בגיל 40

גיל 40 הוא זמן טוב לבדוק האם הגוף מתפקד כמו שצריך. אבחון וטיפול בבעיות רפואיות ימנע בהמשך סיבוכים מיותרים. קבלי את רשימת הבדיקות המלאה ותתחילי לסמן וי

04/04/2013
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS

את דואגת לכולם כל הזמן אבל מתי בפעם אחרונה מצאת את עצמך הולכת לרופא על מנת לבדוק מה מצבך? רפואה מונעת חשובה מאוד, במיוחד אם עברת את גילאי 20 ו-30, וכדאי להתחיל להקפיד על בריאות תקינה, הכוללת בדיקות רפואיות והשלמת חסרים במידת הצורך.

ביקשנו מד"ר דורית ארליך, מומחית ברפואת המשפחה וסגנית מנהלת רפואית ב'כללית' מחוז דן פתח-תקווה ומפרופ' ברי קפלן, מומחה לגניקולוגיה ופריון, לפרט מהן הבדיקות המומלצות לאישה בגילאי 40. שירלי קטרון, רוקחת ודיאטנית קלינית ברשת סופר-פארם, נתנה לנו טיפים על השלמת החוסרים – כך תקבלי את התמונה המלאה.

הכי קל לדחות את הדברים האלו, אבל מה יותר חשוב מהבריאות שלך? לכן העצה שלנו היא פשוט להוסיף את נושא הבדיקות ללו"ז ביומן, בין יום הורים לקניות בסופר ולחתונה המשפחתית - ולהתחיל לסמן וי.

1. בדיקות גניקולוגית

למה עכשיו? אסור לשכוח שבגיל הזה עדיין קיים סיכון לסרטן צוואר הרחם, ושעלולה להתחיל בו גם בריחת שתן, בעיקר אחרי הלידות.

מטרתה של הבדיקה הגיניקולוגית (כזו שכוללת אולטרסאונד של האגן) היא לאתר מיומות (שרירנים), ציסטות, מקור לדימום, יבלות ויראליות או כל סוג אחר של נגעים. בדיקת הפאפ, שמיועדת לאבחון תאים טרום סרטניים מוירוס הפפילומה, עדיין חשובה בגיל הזה מכיוון שהתפתחות בלתי תקינה של התאים יכולה להתקיים גם 20 שנה לאחר החשיפה לוירוס. בנוסף, חשוב שתעדכני את הרופא המטפל בתופעות כמו בריחת שתן במאמץ (תופעה שכיחה בגיל 40 לאחר לידות, שכדאי וניתן לטפל בה כמה שיותר מוקדם) או יובש בעת קיום יחסי מין. נשים שמתעתדות להיכנס להריון תעבורנה בירור פריון יסודי הכולל את הבדיקה הגינקולוגית, אולטרסאונד של האגן, בדיקות הורמונליות, ובדיקות נוספות בהתאם לממצאים.

טיפ: היי קשובה לשינויים שמתחילים להתעורר ושתפי את הרופא המטפל בבעיות ובהיסטוריה שלך (מחלות רקע, הפלות, הריונות). לגבי תוצאות בדיקת הפאפ – הקפידי לברר את התוצאות ואל תסמכי על כך שאם לא צלצלו אליך מהמרפאה, סימן שהכול בסדר.

2. בדיקת שדיים וממוגרפיה

למה עכשיו? הסיכון למחלות שד ובעיקר לסרטן השד נמצא בשיאו בגילי 40 פלוס.

מטרתה לאבחן הימצאות גושים, גידולים שפירים או סרטניים. בדיקת שדיים תמיד חשובה, אך הסיכון למחלות השד ובעיקר סרטן השד עולה עם הגיל. גיל ארבעים פלוס הינו שיא עקומת העליה, ועל כן הדגש להתחיל לבדוק שדיים באופן עקבי ומסודר. יש לציין כי ההורמונים בטיפולי פריון אינם מעלים את הסיכון לסרטן השד. אם את נמצאת בקבוצת סיכון עלייך לבצע ממוגרפיה ראשונה בסיסית בגיל 40, כולל אולטרסאונד שד ולהיכנס למעקב אצל כירורג שד.

טיפ: ככל שסרטן השד מאובחן בשלבים מוקדמים, עולים סיכויי הריפוי עד לכ-90%. לכן, רוב הנשים שעוברות בדיקה שגרתית כמניעה ומאובחנות מוקדם, יוכלו להירפא.

3. בדיקות דם

למה עכשיו? אורח החיים העמוס של נשים (בטח אם יש להן ילדים קטנים) מתחיל לגבות מחיר בגיל 40 כך שכדאי לשקול שינויים תזונתיים והתנהגותיים לפני שמתחילים להיווצר נזקים או חסרים.

הבדיקות ההכרחיות הן בדיקות דם לסוכר ושומנים בדם (כולסטרול, טריגליצרידים). רמות גבוהות של כולסטרול ושומנים בדם נובעות בין השאר מלחץ, מחסור בויטמין D, השמנה וחוסר פעילות גופנית, מצבים המאפיינים לא מעט אצל נשים בנות 40. ספירת דם יש לבצע רק לפי הצורך ובהתייחס לגורמי סיכון או מחלות רקע. בהתאם לתוצאות הבדיקה ובעזרת רופא/ת המשפחה תוכלו להתאים לעצמכן תוספי תזונה.

במקרים רבים מתגלים חסרים בגוף כתוצאה מתזונה לקויה, לחץ או עקב בעיות בריאות. בגיל הזה, רפואה מונעת יכולה להועיל, ועליה להיות מותאמת לצרכים המיוחדים לנשים. קטרון מפרטת על ויטמינים נחוצים ומתי עליך לקחת אותם, בהתאם לתוצאות של הבדיקות:

מולטי-ויטמין: נשים לא תמיד צורכות תזונה מספיק מגוונת והתוסף מכיל את כל הויטמינים והמינרלים החיוניים. ישנם מולטי-ויטמינים שיותר מתאימים לנשים. הם מכילים יותר סידן ו-B12 וישנם גם כאלו הכוללים צמחי מרפא שמשפיעים על המערכת ההורמונולית. אם מישהי סומכת על עצמה בהקשר של תזונה נכונה ומגוונת, היא יכולה לצרוך מולטי-ויטמין רק בתקופות לחוצות.

ברזל: נשים רבות חשופות למחסור בברזל, בעיקר אם הן לא אוכלות הרבה בשר, וגם המחזור החודשי משפיע על כך מכיוון שהן מאבדות הרבה דם. חסר בברזל גורם לאנמיה, חולשה, עייפות וכאבי ראש. אולם, אם יש אנמיה חשוב לעשות בדיקת דם, מכיוון שמלבד ברזל יכול להיות שצריך לקחת B12 או חומצה פולית.

B12: לצמחונים וטבעונים (רובן נשים, בואו נודה) יש בדרך-כלל מחסור ב-B12. כאשר צריך לקחת תוסף של B12 עדיף לקחת אותו בטבליות מציצה מכיוון שכך התוסף נספג ישירות דרך כלי הדם בפה.

אומגה 3: חומצת שומן חיונית לגוף המשפיעה על מצב הרוח, הזיכרון ומערכת החיסון. לאחרונה ישנם דיווחים על כך שאנשים צורכים יותר אומגה 6 (משומנים צמחיים) שעלולה לגרום לדלקות ודיכאון, ופחות אומגה 3. על מנת לצרוך כמות מספקת של אומגה 3 צריך לאכול 2-3 דגים בשבוע, ומי שלא אוכלת כמות כזו (כולנו?) צריכה להשלים על-ידי תוסף.

סידן: על מנת לצרוך כמות מספקת של סידן צריך לאכול 1,000 מ"ג סידן ביום ממוצרי חלב, סרדינים וטחינה. קשה מאוד להגיע לכמויות כאלה מתזונה בלבד, ולכן מומלץ להשלים במקרה של חסרים.

טיפ: גם אם אתן מרגישות טוב, חשוב להקפיד על בדיקת הדם אחת לשנה כדי להיות עם האצבע על הדופק ולמנוע בעיות עתידיות. הערכים לפעמים יכולים להוות אינדיקציה לבעיה שעדיין לא מתבטאת בסימפטומים. לגבי תוספי תזונה, שימו לב שאתן רוכשות תוספים מחברות ידועות בעלות תקן iso ותקן GMP שזהו תקן נוסף של משרד הבריאות המקומי בכל מדינה.

4. בדיקות לחץ דם

למה עכשיו? זה העשור שבמהלכו את צריכה להתחיל לשים לב ללחץ הדם שלך, שמתחיל להיות מושפע ממחלות אחרות.

למרות שכיחות נמוכה לפתח מחלות לב בגיל 40, מומלץ לבצע בדיקת לחץ דם, במיוחד אצל נשים עם גורמי סיכון עקב מחלות, כגון: סוכרת, יתר לחץ דם, שומני דם גבוהים והיסטוריה משפחתית.

טיפ: אם אובחנת כסובלת מיתר לחץ דם, בצעי שינויים באורח חייך. התחילי פעילות גופנית ושני את הרגלי התזונה.

5. בדיקת עיניים

למה עכשיו? גם הראייה מתחילה להיחלש בגיל 40.

כדאי לבצע בגיל 40 בדיקת עיניים, ובהמשך הרופאים ישוו בדיקות נוספות לבדיקה זו, על מנת לאבחן שינויים בראייה. הרופא בודק את חדות הראיה, מבנה העין, לחץ תוך עיני ואיתור סימנים מוקדמים של המחלות גלאוקומה וקטארקט, שנפוצות בגיל מאוחר יותר.

טיפ: אם את סובלת מכאבי ראש, כדאי לבצע את הבדיקה בהקדם האפשרי.

6. בדיקת שומות

למה עכשיו? הגיל שבו העור מתחיל להיות פגיע יותר לפיגמנטציה.

יכול להיות שהעברת את כל שנות העשרים שלך על החוף מבלי להתעכב על כל שומה ונקודת חן חדשה. אבל אם יש לך שומות, כדאי לבדוק אותן עכשיו אצל רופא עור, מכיוון שהעור הופך להיות פגיע יותר עם השנים ולכן גם חשוף יותר לקרניים המזיקות של השמש.

טיפ: אם יש לך ריבוי שומות, כדאי לצלם אותן לצורך מעקב אחר שינויים מתהווים, כמו שינוי בגודל, בצבע, במבנה, ואם קיים דימום.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה