דנה רון: החטא ועונשו

דנה רון מביכה את לוסי דובינצ'יק בשידור והרשת גועשת - אבל מה הפלא שתכנית שנולדה בחטא מגיעה לכאלה תהומות? הדס בשן עדיין לא סלחה ל"קשת" ויורם ז"ק על ההתבטאות הסקסיסטית ההיא, והיא בטח שלא סולחת על "הבוקר של דנה"

03/04/2013
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS
» מתברר שכולנו קרבנות. רון (צילום: יח"צ, רונן אקרמן)

לדנה רון ולי יש משהו במשותף: אנחנו פולניות ואוהבות להצהיר על עצמנו ככאלה. ובכן, כבת עדה מצטיינת, אני נוהגת לנטור טינה. לא לשכוח חטאים, לא לסלוח, גם לא שנים אחרי, ובמיוחד לא כלפי מוקדי כוח שניצלו את מעמדם לרעה. והסיפור של דנה רון הוא סיפור של כוח: הכוח של ערוץ 2, של קשת, של "האח הגדול", של יורם ז"ק. כוח שהיה כל כך גדול, עד שכמעט לא הכיל את עצמו  - אבל ברגע האחרון התעשת והתגבר, והמשיך להראות לכולם את עוצמתו הבלתי ניתנת לערעור. כוח שהגיש לנו לפני שנתיים את אחת הפרשות הכי מבחילות בעולם הבידור הישראלי, ושכעת אנחנו ממשיכים לשלם עליו את המחיר.

נתחיל מהסוף: זה מספר ימים שרץ ברשת סרטון בו דנה רון מראיינת בתכנית הבוקר שלה את השחקנית לוסי דובינצ'יק, ומביכה את המרואיינת עד אימה בשאלות אישיות, כשהיא מתבססת על תחקיר שגוי. הקטע  שודר לפני חצי שנה בתכניתה של רון "הבוקר של דנה", אבל נשלף ויראלית רק לאחרונה (אחרי שהופץ במקור על הקיר של עומרי חיון), ומעורר תרעומת מחודשת. רבים שואלים, באיחור אופנתי: איזה מקום יש לדנה רון על המסך שלנו? מדוע היא מקבלת משכורת כדי לשאול נשים ממי הן היו בהריון ומתי, בלי טיפה של טאקט או עידון? האם נגמרו ל"קשת" טאלנטים עם הבנה עיתונאית גדולה יותר? התשובה, כמובן, ידועה מאז שדנה רון יצאה מבית "האח הגדול". רון כנראה לא הייתה אפילו זכורה ציבורית היום, לולא השערורייה  בה בתקלת סאונד נשמע קולו של יורם ז"ק, עורך התכנית, קורא לרון לתת לו "להעביר את הבולבול שלי בשדיים שלך". נשים נעלבו, כעסו וכתבו (המלצת קריאה: הדס ריבק בוואלה) - אבל כל זה לא הרשים את קשת. יורם ז"ק לא התנצל במפורש בפני רון או צופיו, לא התפטר מעריכת התכנית או השעה את עצמו. כל מה שקיבלנו זו התנצלות רפה מצד מנחי התכנית, אסי אזר וארז טל. באותו שבוע, דנה רון יצאה מהתכנית כשהיא מגנה על ז"ק, ומסבירה שמדובר בהומור גברי מקובל. היא לא תבעה את "קשת" על הטרדה מינית, למרות שאין ספק שהיה לה קייס -  וכמה חודשים אחר כך קיבלה תכנית. המסר מ"קשת" היה ברור, חד, וחריף: אנחנו מחזיקים בכוח. אנחנו יכולים לעשות מה שאנחנו רוצים, ואם פישלנו - לקנות את מי שאנחנו רוצים. תסתמו, פמיניסטיות ממורמרות.

"הקרבן היא לא אני, הקרבן הוא יורם", אמרה דנה רון בצאתה מבית האח. ובכן, עכשיו כבר ברור: הקרבן הוא אנחנו. דנה רון מגישה תכנית איומה ונוראה ולוסי דובינצ'יק באמת רק מגרדת את הקצה. כאשר ראיינה את ענת ברזילי, למשל, על ליהוקה את חנן גולדבלט, רון התייחסה אליו כאל "אדם שהואשם באשמות חמורות", ולא כ"אנס מורשע", שזו הדרך הנכונה לקרוא לו. את ראשי מפלגת כלכלה שאלה, בשיא הרצינות: "מעניינת אותי דרך המחשבה שלכם, ספרו לי על יוסי בובליל". כשביקרה קליפ של זמר רוסי התלוננה שהיא "לא מבינה מילה", בהתייחסה למבטאו הכבד. הקליפ אכן היה מגוחך, אבל ההתבטאות הגזענית הזו מצד מי שמשמשת כאן בתפקיד עיתונאי, גורמת לתחושה מאוד לא נוחה. רון לא אחראית לבדה לפיאסקו הזה - שותפים לו גם עורכים ותחקירנית, ובעיקר זכיינית אחת יהירה שליהקה את האדם הלא נכון לתפקיד הלא נכון, והעיקר שלא תאלץ לקחת אחריות על ביזוי נשים.

תגובת הנגד העכשווית לדנה רון (האכזרית לעיתים, יש לציין, ממש הצטמררתי כששמעתי את שי ודרור מתעללים בה בתכנית הבוקר היום) - יכולה לשמש כסוג של לקח פואטי: זה מה שקורה כשמולידים תכניות בחטא. אבל האם באמת "קשת" משלמת כאן מחיר? אולי כל הבאזז הזה רק עושה טוב לתכנית, שהופכת להיות סוג של גילטי פלז'ר, משהו שאנשים רואים על משקל "זה כל כך רע שזה טוב?". האם גם הפעם "קשת" תנצח בסוף היום? אני מקווה שלא ושבקרוב נראה סוף לפארסה זו, ורון תוכל לחזור להתפרנס בכבוד ממשלח יד שמתאים לה יותר. הרי גם לה, הסיפור הזה לא באמת עושה טוב. הגיע הזמן, גם שלה וגם של הבוסים שלה - להראות קצת ענווה ולהודות שהעסק פשוט לא עובד. כי אפשר אולי לקנות חלק מהאנשים חלק מהזמן, אבל אי אפשר לעבוד על כולנו כל הזמן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה