וידאו: פוסי ריוט לא מתחרטות

תוכנית התחקירים האמריקאית "60 דקות" חוזרת לרוסיה, שנה אחרי שפרצה מהומת פוסי ריוט, ומדברת עם חברת הלהקה ששוחררה מהכלא, ועם המתופפת אשר מתחבאת מהשלטונות-שעה ששתיים מחברותיהן עדיין מרצות מאסר על שהתנגדו למשטר פוטין. צפו בכתבה המלאה

27/03/2013
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS

שנה אחרי המשפט של שלש חברות להקת הפאנק הרוסית "פוסי ריוט", תכנית התחקירים האמריקאית "60 דקות" חזרה לרוסיה. העיתונאית לזלי סטאל ראיינה כמה מהגיבורים הבולטים של הכתבה, כולל ראיון ראשון עם "קוט", אחת מחברות הלהקה שעדיין מתחבאת מהשלטונות, והתראיינה עם כיסוי הפנים המפורסם, סימן ההיכר של פוסי ריוט. כמו כן התראיינה קתיה סמוצביץ', אשר שוחררה ממאסר בתום 7 חודשים, בעוד שתי חברות הלהקה האחרות, נדיה טולוקוניקובה ומריה אלויחינה (שתיהן אמהות לילדים קטנים) עדיין מרצות עונש בן שנתיים של עבודות כפייה. למרות ההשלכות הקשים של מעשיהן, גם קוט וגם קתיה היו עושות זאת היום שוב.

בכתבה, בהפקת חבר הצוות הישראלי של "60 דקות", שחר בר-און, מגולל הסיפור הלא יאמן של פוסי ריוט - כיצד חמש בנות נכנסו לקתדרה דתית והחלו בקונצרט רוק מחאתי, בעודן רוקדות על המזבח, מול עיניהם של המתפללים המשתאים, וקוראות לבתולה מריה להתקומם נגד פוטין. אותו פוטין הוא זה שהפך את משפטן למשפט ראווה, כנגד כל מתנגדי השלטון, שהסתיים בגזרי דין קשים ולא פרופורציונליים.

"המסר העיקרי שלנו היה לערער על הלגיטימיות של פוטין", אומרת קתיה לסטאל, "היו זיופים בהצבעות האחרונות, הנשיא שם את עצמו בשלטון. אנחנו מעוניינות להפיל את השלטון הנוכחי יכי הוא לא לגיטימי בעיננו, אבל אנחנו שואפות להפיכה בדרכי שלום". סטאל מספרת על הרקע של קתיה: מהנדסת מחשבים, שחייתה עם אביה ועבדה במפעל נשק ממשלתי לפני כל המהומה. את האקטיביזם שלה החלה בסרטונים שהפיצה ברשת, בהן היא מנשקת בכוח שוטרות, ומאוחר יותר הקימה עם חברתה נדיה את הלהקה. "בחרנו לבטא את עצמנו בשפת הפאנק. זו לא שפה אינטלקטואלית, היא נמוכה בכוונה, כדי לקבל תשומת לב", היא אומרת בחיוך.

חלק ראשון של הכתבה לצפייה ישירה:

בין התומכים בשחרורן של פוסי ריוט ברוסיה ובעולם, כמו מדונה ויוצרי "סאות'פארק", נמצא גם אלוף השחמט גרי קספרוב שהתראיין לכתבה. "רוסיה היא דיקטטורה מודרנית", הוא אומר, "בית המשפט יכול להרשיע אדם על שהתנגד לשלטון, ופוסי ריוט חשפו זאת. זה אפילו לא גוליית ודויד, זה גוליית מול ילדות".

מהצד השני של המתרס, סטאל מדברת עם סרגיי מרקוב, אחד מדובריו של פוטין. הוא מסביר כי היה חשש שהציבור המאמין יתקומם אם פוסי ריוט לא יענשו בחומרה על שחיללו את רגשות הדת. "חובת המשטר היא לעצור את האלימות שחזו שתפרוץ בעקבות זאת", הוא אומר. הדובר מודה כי ארוע פגע בתדמית רוסיה ובתיירות אליה אבל טוען, ש"אם נהיה חלשים התדמית שלנו תהיה הרבה יותר גרועה".

חלק שני של הכתבה לצפייה ישירה:
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה