אל תסגרו לנו את הבלוק!

מורן קדוסי יודעת מה זה להרגיש פחד ברחובות העיר, אבל היא גם יודעת שסגירת ביתה השני, מועדון הבלוק, תוך אזכור שקרי של סחר בסם האונס, הוא מהלך פופוליסטי של משטרת ישראל. בשבילה ובשביל נשים רבות אחרות, זה המקום הכי בטוח בעיר

20/03/2013
מורן קדוסי קבלו עדכונים ממורן קדוסי
  • RSS

יש את הרגע הזה שכל אישה מכירה: הרגע שבו את נמצאת ברחוב שומם בחשכה והעירנות שלך קופצת ל-200 אחוז. יכול ללכת בחור לקראתך או הכי גרוע - אחריך. יכול גם לא להיות כלב ברחוב. זה לא משנה. תחושת הביטחון האישית שלך בסכנה.

את מסתכלת סביב ואת מבינה שאם קורה משהו, כל דבר – אין אף אחד שיעזור לך. גם לא הפלאפון שאת מחזיקה ביד לצלצול חירום. בטח שלא השיחה המזויפת שאת מנהלת לכאורה עם מישהו כדי שלא יחשבו שאת לגמרי לבד. את הרי לבד. למי תתקשרי? למשטרה?

המשטרה, מסתבר, עסוקה. אין לה פנאי להסתובב ברחובות כדי לשמור על הסדר הציבורי ועל האזרחים. תשאלו כל אחת מתי בפעם האחרונה היא ראתה שוטר בקרן הרחוב – היא תאמר לכם שזה היה בניו יורק או בקובה. במקום זה, המשטרה ככל הנראה מעדיפה, כמו מוסדות רבים מדי בישראל בימינו, לעסוק ביחסי ציבור. מראית עין של עשייה. מראית עין של כוח. מראית עין של ביטחון.

וכך אנחנו עדים בחודשים האחרונים למקרים מזעזעים של אונס ברחובות העיר הלבנה (ובטח גם מחוצה לה) – קשישה שנאנסת בחצר ביתה בדרום העיר, נערה בת 16 שמותקפת בנווה צדק ושאלוהים יודע מה היה קורה אם אמא שלה לא הייתה יוצאת לחדר המדרגות, והמקרה האחרון: חשד לאונס בחצר בית בצפון אבן גבירול, אחד הרחובות המוארים והמרכזיים ביותר בעיר. חשבתן שיש מי שיעזור? אולי רק אחרי המעשה, לקחת כמה טביעות אצבעות.

אבל רגע, נדמה לכולם שהמשטרה דווקא כן עושה המון למנוע מקרי אונס. אה, נו, הרי אתרי החדשות פימפמו לפני חודש ידיעה שבטח הוסיפה עוד כמה לייקים מעפנים לעמוד הפייסבוק של משטרת ישראל: "המשטרה סוגרת 6 מועדונים בתל אביב שבהם נמכר סם האונס" (הארץ 20.2).

וואו. כל הכבוד לכם, שוטרים חרוצים ואמיצים. הבעיה עם הידיעה הסנסציונית הזו היא שהיא מבוססת על שקר.

את זה אני יודעת – והנה הגילוי הנאות – כי אני עובדת בבלוק, אחד המועדונים שהוזכרו בכתבה, וצפיתי בבקשת המשטרה לסגירת המועדון לצמיתות. בבקשת הסגירה אין כל אזכור לסם אונס בבלוק, ברשימת הסמים שהמשטרה טוענת שנמכרו בבלוק לא מוזכר סם אונס, אין כל טענה על הטרדה מינית או על אלימות מינית בבלוק, ומדובר בהשחרה טוטאלית של המקום ושל שמם הטוב של הבעלים.

לצערי ולצערם של אלפי אנשים שאוהבים את המועדון ומבינים כיצד באמת נראות המסיבות היפות במועדון הבלוק, האמת כבר לא שינתה הרבה. השקר כבר הופץ והפופוליזם הזול ביותר הצליח לשבות אפילו עיתונאים ועורכים שפרסמו את הידיעה מבלי לברר את הפרטים לאשורם. יש כותרת חזקה? זה מה שקובע. השקר קיבל רגליים והוא ממשיך להסתובב ברשת, בשיחות הסלון ובפיד שלכן בפייסבוק ובטוויטר, ויוצר דיס-אינפורמציה שמדהימה אותי בכל טוקבק מחדש.

כמי שמבלה בבלוק במשך שנים ועובדת שם במהלך השנה האחרונה אני יודעת בוודאות - הבלוק הוא המקום הכי בטוח שיש לנשים היום בחיי הלילה. האמת צריכה להיאמר: אני מרגישה בטוחה במועדון הבלוק יותר מאשר ברחוב הכי מואר בתל אביב. לפעמים הרבה יותר מאשר בדירתי שלי.

הבלוק הוא מוסד אמיתי של תרבות ומוזיקה, שעושה הכל כדי שמסיבה תהיה מה שהיא באמת צריכה להיות – כיפית, נעימה ובטוחה. לא סתם אחד הסלוגנים שלו הוא: LOVE SAVES THE DAY. זה מועדון שהאבטחה בו קפדנית והדוקה, שמאבטחים מוצבים בו גם בשירותי המועדון ומונעים מאנשים אפילו להדליק סיגריה על הרחבה. כן, זה המועדון היחיד בארץ (תקנו אותי אם אני טועה, אבל אני לא) שאוכף בקנאות את חוק העישון במקומות ציבוריים. את חוזרת ממנו הביתה עם ריח השמפו של קרסטאס בשיערך, עם חיוך ועם חוויות מוזיקליות בלתי נשכחות. תראו בעצמכן:

נשאלת השאלה: איך בדיוק עוזרת סגירת הבלוק לצמיתות במלחמה בסמים?
התשובה היא: זה עוזר אך ורק ליח"צ של משטרת ישראל.

אז ביום שבו הוציאה המשטרה צו סגירה כנגד מועדון הבלוק בתל אביב הבנתי שהמשטרה הפקירה גם אותי. שהיא לא מעוניינת לטפל באמת במקור הבעיה – סוחרי הסמים עצמם, ושהיא לוקחת ממני ומנשים רבות אחרות, דווקא את המקום שהן מרגישות בו שהן יכולות להיות עצמן. את הבלוק.

אני ארגיש יותר בטוחה אם המשטרה תעזור לתושבים להגן על עצמם, לא תתקוף אותם. אם המשטרה תעבוד בשיתוף פעולה עם בעלי העסקים, תעדכן אותם על המתרחש, תתן להם כלים למנוע אלימות ופשע בסביבתם. זה אינטרס משותף לכולנו. אנחנו רוצות לרקוד, לשמוח, לעבוד, לבלות, להיות ביחד.

גם חברת הכנסת תמר זנדברג חושבת כמוני וכמו נשים רבות נוספות, והיא הצטרפה לעצומה שקוראת למנוע את סגירתו של המועדון, יוזמה ציבורית של תומכי הבלוק, במכתב הפונה למפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו. אתן מוזמנות לקרוא את דבריה, לחתום על העצומה החשובה ולהפיץ אותה הלאה. העצומה הזו, שחתמו עליה מאז אתמול כבר כ-6000 איש ושזכתה ל-13,000 לייקים, היא ההוכחה שכשאנחנו מתאגדות יחד למען עצמנו, אנחנו לעולם לא לבד.

.

הכותבת היא מנהלת המדיה החברתית של מועדון הבלוק ועורכת בסלונה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה