נשים, בנות ואמהות – זה בשבילכן

מהו יופי, מהי נשיות, כיצד מתהווה הדימוי העצמי של נערות? מתחם חדש בסלונה, פרי שיתוף פעולה עם Dove מנסה לבחון מחדש את המושגים שמכתיבים את חייהן של נשים

21/03/2013
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

"אני לא יפה, אבל יש לי אופי. נכון, אמא?". את המשפט הזה אמרתי לאמי כשהייתי בת 10, פחות או יותר. די מדהים אותי לחשוב שכבר בגיל כל כך צעיר הפנמתי את המסר: אישה צריכה להיות יפה, ואם לא – לפחות שיהיו באמתחתה כמה תכונות שיחפו על החסר הנורא.

ככל שהתבגרתי המשכתי להפנים את המסר, שהלך וסגר עליי: הרגשתי פגומה משום שלא התאמתי לתקן המקובל. עורי היה לבן מאוד ונשרף בשמש תוך דקות, השיער שלי היה ג'ינג'י - בעולם של בלונדיניות, והייתי רזה מדי, לטעמה של אמי ולכן גם לטעמי. כשיום אחד הלכתי לקנות מכנסי ג'ינס חדשים בחברתה והמוכרת הציעה לי למדוד גם ביקיני – כמעט נחנקתי מבושה. לא הצלחתי להשחיל את גופי, מטאפורית כמובן, לדימוי הנחשק שניבט אליי מכל פרסומת אפשרית. הרגשתי שאני נשארת מאחור, ילדה שלא מצליחה להתבגר לעולם של נשים ונשיות.

אז, בגיל ההתבגרות, אפילו לא עלה בדעתי שאני יכולה לברוא את המודל שלי. וכך במשך שנים נאבקתי, ממש שנאתי, את הגוף שהשתקף במראה, ושהיה רחוק מרחק שנות אור מהדימוי שנטמע בי.

---------------------------------

אישה מול מראה הוא מתחם חדש ומעורר גאוה בסלונה. פרי שיתוף פעולה בין נשות סלונה לבין מותג הטיפוח Dove, ששם לעצמו מטרה חברתית מהמעלה הראשונה: יצירת עולם בו כל אישה מכירה ביופייה, דרך הרחבת התפיסה הסטריאוטיפית של היופי. אחת המשימות החברתיות שהמותג שם לעצמו היא לסייע לנערות להשתחרר מהמרדף אחר אידיאל היופי המצומצם, שאינו בר השגה. וגם לסייע להן להעלות את הערכתן העצמית, כדי שיוכלו לממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בהן, ליהנות מהמסע המופלא של ההתבגרות ולגלות את היופי הפנימי שלהן.

במסגרת המתחם החדש ננסה לבחון, לפרק ולהרכיב מחדש מושגים של יופי, נשיות ודימוי עצמי וגם את הקשר בין בנות לאמהות והשפעתן על תפיסת הנשיות של הבנות; המסרים המורכבים, הגלויים והסמויים, שאמהות שולחות לבנותיהן וכיצד אלה משפיעים על אישיותן, על בטחונן העצמי, על הבחירות הרומנטיות שלהן, על כיוון הלימודים והקריירה בו יבחרו ועל חייהן באופן כללי. יהיו בו פוסטים אישיים, כתבות עיתונאיות, וכן בלוגים משותפים לאמהות ומתבגרות.

-------------------------------

היום אני אישה. הגוף שלי השתנה, אבל מה שחשוב יותר, המבנה הנפשי שלי התעצם תוך כדי הבנה שאני אדם ייחודי ואין לי שום צורך להתכתב או להתאים את עצמי למודל כזה או אחר.

היום, בגיל 50, אני אוהבת את הגוף שלי על אף הפגמים שיש בו וחוסר השלמות שלו. זו אני, כך עצבו אותי החיים והגוף שלי משקף זאת. לו הייתי מבינה בגיל 16 את מה שאני מבינה היום, לו הייתי סולחת לעצמי על הפגמים – או על מה שהונחיתי לראות כפגמים  – ללא ספק הייתי אז מאושרת ומשוחררת יותר.

גם אין לי ספק שלו היתה לי אפשרות לקרוא את כל הכתבות והפוסטים שאנחנו מכינות עבור אישה מול מראה, לו היתה לאמי האפשרות... היה הדיאלוג שלי ושלה, שלי עם העולם, מקבל משמעויות חדשות ומפתיעות.

שתהיה לכן, נשים, אמהות לבנות, אמהות ובנות, קריאה נעימה – ומועילה!

שלכן,

אסנת עופר, עורכת אישה מול מראה

--------------------------------------------------------------------------------------------------

הבת שלך מתעקשת על לבוש חושפני או מעלה תמונות בבגד ים לפייסבוק, ואת מתלבטת כיצד להעיר לה בלי לפגוע בה?בואי להתייעץ על כך עם ד"ר טוביה זקהם, פסיכיאטר ילדים ונוער ושותף בצוות כתיבת תוכנית "בעד עצמי" Dove. האירוח ייתקיים בפורום הורים למתבגרים בתפוז, ביום חמישי 11.4 בין השעות 17:00-20:00
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה