אפליה בראיונות עבודה: "את לא מתכוונת להכנס להריון, נכון?"

רנה ורבין קיבלה הצעת שכר מעליבה כי "כך משלמים לנשים", יפעת הורידה את טבעת הנישואים כדי להתקבל לעבודה, ויש גם מי שהתבקשה לחתום על חוזה שלא תיכנס להריון. ריקי כהן אספה סיפורים מטרידים על אפליה בראיונות עבודה לנשים

20/03/2013
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

זה התחיל, כמו הרבה דברים אחרים, מסטטוס בפייסבוק. השחקנית, אשת הטלוויזיה והעורכת רנה ורבין, שיתפה בסיפור שהסעיר את הדעת והניב בהתאם תגובות רבות. זה הסטטוס:

"סיפורון: שקרה לי לפני שנה בדיוק, עת הוצעה לי משרה בכירה ביותר בגוף ציבורי כלל ארצי, בשכר המביש של 6000 ש"ח בחודש. ישבתי מול סמנכ"ל הכספים, נער אוצר לשעבר, שאפילו לא מצמץ כשאמר: 'את יודעת כמה מרוויחה אצלנו גננת, האישה שמחנכת את ילדינו בגן יום יום? בערך אלפיים שקל פחות!'

'איך זה יתכן', שאלתי, 'זה אפילו לא שכר מינימום. זה נשמע לי לא חוקי'.

מנהל אגף כוח אדם שישב לידו התערב ואמר, 'לא, יש להן השלמת הכנסה, זה בסדר'.

במקום כל התשובות, התוכחות, ההשוואות, המגננות, העצבים וההסברים האפשריים, הסתפקתי בשאלה אחרונה אחת. 'אתה, על עבודתך, מוכן להרוויח כמו גננת?'

'על מה את מדברת, הוא ענה בלי שמץ מבוכה ואפילו קצת ברוגז, אני סמנכ"ל כספים!'".

בצילום: רנה ורבין

שוויון בשכר? חכו ל-2078

הסטטוס של רנה גרם לי לחשוב על מצבנו. אנחנו חושבות שצמצמנו פערים, שריסקנו תקרות זכוכית דעות קדומות ואפליה, אנחנו שומעות טענות כמו: "אין סיבה למאבק בתקופה הזה, השגתן הכל", אבל שוק העבודה לא מכיר באופוריה הזו. אין כמעט אשה שלא נתקלה בשלב זה או אחר של חייה במחסום או אפליה בשל מינה, מצבה המשפחתי, החשש שהרחם שלה ישמש כלי להגבלה שלה מתפקידה העיקרי בחיים, שפחת התאגיד. אספתי כמה סיפורים מנשים שונות שנתקלו באפליה בוטה, והן נותנות מציאות עגומה, אישית. אבל גם הנתונים המחקריים לא מעודדים במיוחד. מסקר שערכה נעמת על פערים מגדריים ב25 השנים האחרונות, בסעיף פערי השכר עולה כי: "פערי השכר בין גברים לנשים הצטמצמו ב-25 השנים האחרונות, אם כי בקצב איטי ולא מספק. בעוד שב-1985 ההכנסה החודשית של נשים שכירות הייתה נמוכה ב-47% מזו של גבר, פער זה הצטמצם ל-34% ב-2010. ירידה זו בפערי השכר משקפת קצב איטי של ירידה בחצי נקודת אחוז כל שנה. רק כדי לסבר את האוזן, אם נמשיך באותו קצב, נגיע לשוויון מלא בשכר בשנת 2078. גם פערים בהכנסה לשעה הצטמצמו ב-25 השנים האחרונות בקצב לא מספק, והם עומדים היום על 16%, לעומת 27% לפני רבע מאה".

האם אנחנו מוכנות שרק הנכדות שלנו ייהנו משוויון בשכר?  מאי אפליה על רקע מינן, הצורך שלהן להקים משפחה או אפילו סתם זוגיות? והנה עוד נתון שמשלים את התמונה המדכאת הזו: "אחת הסיבות המרכזיות לכך שנשים עובדות חלקית היא טיפול בילדים ובבית. ב-1986, 31% מהנשים שעובדות חלקית דיווחו כי הסיבה לכך היא היותן 'עקרות-בית', ואילו ב-2011, 17% מהנשים המועסקות חלקית ציינו כי הסיבה היא טיפול בילדים ובבית . למרות מגמת הירידה בפרמטר זה אצל נשים, אצל הגברים לא חל בו שינוי, והוא נותר בשיעור זניח ושולי של פחות מ-1%. ממצא זה מלמד על כך שהקונפליקט בין הורות לחיי משפחה ממשיך להיות נחלתן הכמעט-בלעדית של נשים".

ביקשתי מנשים לספר לי על חוויות מפלות בראיונות עבודה, ואלה חלק מהתשובות שקיבלתי. חלק מהנשים לא רצו להיות מצוטטות בשמן המלא,  מחשש שבעבודה הנוכחית שלהן יתנקמו בהן:

ליאור בצר:

"הייתי בריאיון עבודה וישבתי עם המראיינת שעה שלמה, שוחחנו ודיברנו כמו חברות על תחומי עניין משותפים. בסוף השעה, היא פתאום קלטה את הטבעת שלי ושאלה אם אני נשואה. אמרתי שכן, והשאלה הבאה הייתה, כמובן, אם אני מתכננת להביא ילדים. אז עוד לא הייתי בקיאה, ולא היה לי מושג שזו שאלה לא חוקית, ובדיוק שבוע קודם לכן גיליתי שאני בהריון, אז אמרתי ש'כן, מתישהו, אבל עוד לא יודעת מתי'. הראיון הסתיים ולא שמעתי ממנה. אין לי שום הוכחה, אבל לפני השאלה הזאת כבר דיברנו ברמה הפרקטית של ההשתלבות בעבודה ובחפיפה".

יפעת:

"למרות קורות החיים הטובים שלי, אני מגיעה לראיונות עבודה כשמראיינים אותי גברים ונשים כאחד ואין אחד או אחת שלא שאל אותי על מצבי המשפחתי. כשהם שומעים שאני נשואה טרייה ללא ילדים הם אומרים "כמה זמן אתם נשואים?", "השעות פה קצת מטורפות איך תסתדרי עם ילדים?", "את מתכוונת להביא ילדים בקרוב?". העניין שזה תמיד נאמר בשיח חברי וכאילו מחוץ להקשר, ולא באותו טון שהשאלות המקצועיות נאמרות. כדי לחסוך את עניין המבט על הטבעת נשברתי, ואחרי שהמליצו לי פשוט לנצח את המערכת בכללים שלה, הורדתי את הטבעת. בן הזוג שלי נעלב ואני גם לקחתי את זה קשה אבל החלטתי שאני אעשה הכל כדי שזה לא יעלה בראיון. זה לא עזר. ואז שמעתי "ורק עוד שאלה אחרונה.. מה הסטטוס המשפחתי שלך?".

פעם כשמראיין שאל אותי  "איך את מתכוונת להתמודד עם העבודה כשתהיי אמא?", ידעתי שאני גם כך לא רוצה את העבודה, אז פתחתי את שעל ליבי ואמרתי לו: "תגיד אם היה יושב מולך גבר, היית שואל אותו מה יהיה כשתהיה אבא?" והוא צחק וענה "לא, אבל את יודעת, זה עולם שוביניסטי". מראיין נוסף שהרגיש ממש פתוח איתי ואמר לי: "תכלס עכשיו התחתנת ואת מחפשת מקום בו תביאי ילדים, אבל זה בסדר מבחינתנו  - אנחנו ממש בעד אמהות". כל זה מתחזק ומתעצם כשאני נזכרת בראיון עבודה לפני שהתחתנתי בו שאלו אותי מה הסטטוס המשפחתי ואמרתי  -רווקה - והתגובה לכך הייתה :"יופי!".אז לא ייחסתי לזה ממש חשיבות והיום אני מבינה מה הייתה הבעיה בזה. אני "רק" נשואה לכן אני ממש לא מקנאה באמהות צעירות. עולם התעסוקה מסתבר כאכזר ולמרות שאת רוצה לעבוד ויש לך את הכישורים, התחושה שמתקבלת היא כי אם את רוצה להיות אמא  - תעשי הסבה להוראה".

יעל ברזילי:

"יש לי שורה אחת, די מזעזעת שנאמרה לי פעם בראיון עבודה: 'את יודעת יעל, יש לנו פה בעיה עם נשים. מה את אומרת על זה?'. ובכל זאת בסוף קיבלו אותי, זו אני שלא קיבלתי אותם"

נעה כהן- גוון:

"גם אותי בראיון שאלה המנהלת אם אני מתכננת להביא ילדים בקרוב. במקרה שלי, היא אף הגדילה לעשות ולאחר שעניתי שמתישהו כנראה כן, היא אמרה 'אבל את לא בהריון כרגע, נכון?'. דווקא עבדתי שם אח"כ תקופה, שבמהלכה לא העזתי להכנס להריון".

יותם נוי:

"מישהי סיפרה לי ששאלו אותה בראיון עבודה אם תהיה מוכנה לחתום על חוזה שלא להיכנס להריון שנתיים מתחילת העבודה".

נעמה אברמזון:

"אותי אישה רצתה לשאול בראיון אם אני מתכננת הריון. הייתי בת 27, נשואה כמה שנים, ללא ילדים. מה שנקרא - פצצה מתקתקת. אבל נדמה לי שהיא ידעה שאסור לה לשאול אז היא התפתלה סביב זה עם ניסוחים כמו: "יש לך תכניות שימנעו ממך לעבוד פה רצוף? טיול, הריון, כאלה...'. עד הראיון הבא התברר לי שאני בהריון. לא הסתרתי. מכיוון שהם רצו אותי כמועסקת אבל לא רצו 'להיתקע איתי' הם חתמו איתי על חוזה לחמישה חודשים, כי האיסור על פיטורי נשים בהריון תקף למי שעובדת במקום חצי שנה ויותר. יצא שהחוק שבא להגן עלי קצת תקע אותי. מצד שני, אם לא היה לי חוזה לחמישה חודשים ובטן שמונעת ממני להתחיל עבודה חדשה, הייתי חותכת משם קודם. היא לא הייתה בוסית נעימה".

אפרת לטמן:

"בשנים האחרונות, בכל (כל!) ראיון עבודה בודקים איתי אם אני מתכוונת להתחתן בקרוב סלש להביא ילד. כי זה הגיל כנראה. את מאורסת? יש לך מישהו רציני? יש כיוון לילד בשנים הקרובות? שלא תתקעי אותנו, את מבינה, נכון?".

>> יש לכן סיפורים נוספים על אפלייה בראיונות עבודה? ספרו לנו בתגובות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה