אלרגיות באביב: למה זה קורה?

התעוררתם בבוקר עם אף גדוש, סתום או נוזל? אתם מתעטשים? העיניים מגרדות? ברוכים הבאים לעונת האלרגיה. מה גורם לאלרגיה ולמה מספר הסובלים ממנה ממשיך לעלות?

12/03/2013
infomed- פורטל הרפואה של ישראל קבלו עדכונים מinfomed- פורטל הרפואה של ישראל
  • RSS

אלרגיה היא תגובת-יתר של הגוף כנגד אלרגן - גורם חיצוני החודר לגוף בשאיפה, במגע עם העור, או דרך מערכת העיכול. אלרגן הוא חומר הגורם לתגובה מוגזמת ולא הכרחית של מערכת החיסון. במערכת החיסון ישנם תאים שתפקידם לזהות את האלרגן ולהפריש חומרים שונים בצורה משמעותית.

אחד מהם, הקרוי היסטמין, הוא האחראי לתופעות אלרגיה השונות: אודם בעור, גרד, עיטוש ונזלת. במקרים קשים, עלול היסטמין לגרום גם למצבים מסוכנים, כגון קוצר נשימה וחסימה של נתיבי האוויר.

אף כי לרוב, האלרגיה אינה מסוכנת, מדובר בתופעה מציקה מאוד, העלולה לפגום באיכות החיים של הסובלים ממנה.

מה גורם לאלרגיה?

לאלרגיה גורמים רבים: אבק, אבקנים, מזונות שונים, עקיצות חרקים, הפרשות או שיערות בעלי חיים, חומרים כימיים ועוד. לעיתים קשה להבין מהו הגורם לאלרגיה ואדם ספציפי יכול להיות אלרגי לכמה חומרים. כדי לאבחן את הגורמים, נהוג לבצע בדיקות מסוימות, בהן מזריקים סדרה של חומרים הידועים כגורמי אלרגיה מתחת לעור ובודקים את התגובה כעבור כמה ימים. בדיקות אלו מתבצעות בהמלצת רופא בלבד.

רבים סובלים מהתקפי אלרגיה דווקא בתקופת עונות המעבר, כלומר בסתיו ובאביב. סוג זה של אלרגיה נקרא קדחת השחת והגורמים לו הם שינויי מזג האוויר, אבק ובעיקר אבקנים הנישאים באוויר ואופייניים לעונה. קדחת השחת מופיעה בכל גיל, אולם ברוב המקרים מופיעה לראשונה בין הגילאים 15 - 25.

למה בכלל קיימת תגובה אלרגית?

מהי הסיבה שאנשים מסוימים סובלים מאלרגיה ואחרים לא? מה כבר יכול להיות מסוכן באבקני פרחים, אבק בית או פרוות של חיות מחמד, שאנשים מסוימים מגיבים אליהם כמו אל פולש זר?  ובכן, למרות שפע המחקרים, אין תשובה פשוטה  - אלרגיות הן מסתורין רפואי.

על פי הספרות הרפואית, כ-35% מאוכלוסיית העולם המערבי סובלים כיום מאלרגיה, לעומת 25% לפני 30 שנה. כפי הנראה, מלבד נטייה תורשתית, ישנם גורמים נוספים, כגון זיהום אוויר, שמכניסים את מערכת החיסון למצב של כוננות יתר ומעלים את הסיכון לכך שתגיב בהתקף אלרגי. סיבה אחרת יכולה להיות אופן בניית הבתים כיום -  אטומים, עם מערכות חימום וקירור ופחות אוורור, מה שמעלה את נוכחותם של אלרגנים ביתיים. גורם נוסף הוא גידול חיות מחמד בתוך הבית, בהשוואה לעבר, אז בעלי חיים התגוררו יותר מבחוץ לבית.

השערה נוספת היא, שבאופן פרדוקסלי, השכיחות הגוברת של הופעת אלרגיות היא תוצאה של שיפור הטיפול הרפואי בילדים. כפי הנראה, כאשר ילדים סובלים בצורה ניכרת ממחלות נגיפיות או חיידקיות, מערכת החיסון שלהם לומדת לטפל טוב יותר בזיהומים מאשר באלרגנים. יש הגורסים כי תגובות אלרגניות התפתחו כדרך להתגונן מפני טפילים וכי כיום, החשיפה לטפילים פחתה משמעותית והתגובה עברה לאלרגנים.

ישנן 8 דרכים מומלצות לטפל באלרגיה וכדאי מאוד להכיר אותן ולקבל ייעוץ רפואי בנוגע לתכשירים המתאימים לכל אחד ואחת. לאחרונה, ישנה גם שיטה חדשה הנקראת אימונותרפיה, במסגרתה מזריקים חומר המעורר את התגובה האלרגית בכמויות ובריכוזים הולכים ועולים. מטרת הטיפול היא להרגיל את הגוף ומערכת החיסון לאלרגן. לטיפול יעילות מוכחת ובעתיד הקרוב הוא עשוי אף להיות זמין בצורת תרסיס לאף, אשר יתמנע את הצורך בזריקות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • 8 דרכים לטפל באלרגיה | גוף ונפש | סלונה 12/03/2013

    [...] או שיערות בעלי חיים, חומרים כימיים ועוד. רבים סובלים מהתקפי אלרגיה דווקא בעונות המעבר, כלומר בסתיו ובאביב. סוג זה של אלרגיה נקרא קדחת השחת [...]

בחזרה למעלה