8 דרכים לטפל באלרגיה

שוב אביב, שוב ריחות של פריחה ושוב ההתעטשויות, הדמעות, הגירוד בעיניים, הנזלת והאף הגדוש. אילו תרופות יכולות להקל, ומהי השיטה החדשה שתאפשר להיפטר מהצרות אחת ולתמיד?

12/03/2013
infomed- פורטל הרפואה של ישראל קבלו עדכונים מinfomed- פורטל הרפואה של ישראל
  • RSS

לאלרגיה ישנם גורמים רבים: אבק, אבקנים, מזונות שונים, עקיצות חרקים, הפרשות או שיערות בעלי חיים, חומרים כימיים ועוד. רבים סובלים מהתקפי אלרגיה דווקא בעונות המעבר, כלומר בסתיו ובאביב. סוג זה של אלרגיה נקרא קדחת השחת והוא נגרם על-ידי שינויים במזג האוויר, אבק ובעיקר אבקנים הנישאים באוויר ואופייניים לעונה. כאשר האבקנים חודרים לרירית האף של הסובל מאלרגיה, מערכת החיסון שלו נכנסת למצב של פעילות-יתר, במטרה למגר את האבקנים ושאר אלרגנים אשר חדרו לגוף, אותם היא מזהה כגורם המנסה להזיק לו.

נטייתה של מערכת החיסון להגיב בצורה מוגזמת לחומרים שאינם מזיקים בטבעם - אלרגנים - היא גנטית ולכן אלרגיות מכל הסוגים מופיעות פעמים רבות בצורה משפחתית ויש שיסבלו מאלרגיה ליותר ממקור אחד.

לנקות אבק, לסגור חלונות

יש הגורסים, כי הטיפול הטוב ביותר הוא הימנעות מחשיפה לאלרגן. כמובן שכאשר מדובר באבק, אבקנים ומזג אוויר, זוהי משימה קשה ביותר. עם זאת, ניתן להקטין את החשיפה על-ידי ניקיון אבק לעתים תכופות, שאיבת שטיחים וספות, החלפת מצעים בתדירות גבוהה והימנעות ככל האפשר מפתיחת חלונות.

אבל, כמובן, שלא ניתן להימנע מלצאת לרחוב, ללימודים, לעבודה וכו', לכן הסובלים מאלרגיה זקוקים למגוון אמצעים להקלה על ההתמודדות עם התופעות המציקות.

חשוב להתחיל את הטיפול באלרגיה מוקדם ככל האפשר ולהכיר את זמני הופעת האבקנים הגורמים לאלרגיה. המניעה חשובה ביותר ועשויה לסייע מאד בהפחתת התסמינים. בזמני שיא, בהם כמות האבקנים גבוהה במיוחד, מומלץ לסגור את חלונות הבית והרכב ולצמצם את השהייה בסביבת האבקנים.

בין אם אתם סובלים מאלרגיה מתונה או חריפה, כל מי שנתקל בתגובה אלרגית בחייו יודע כי מדובר במצב מעיק, במקרה הטוב ומסוכן ביותר במקרה הגרוע. לכן, במיוחד בתקופה זו של בוא האביב, כדאי להצטייד בערכת אלרגיה המכילה כמה עזרים שיאפשרו לכם להילחם בכל התקף אלרגי, בתקווה שלא יגיע:

1. טיפות אף
הקפידו לשאת אתכם טיפות או ספריי לאף, לאותם רגעים בהם האף נמלא גודש ומקשה על הנשימה.

2.  אנטי היסטמינים
תרופות המכילות אנטיהיסטמין יכולות להקל בזמן קצר על תסמיני אלרגיה, כולל אף נוזל ועיניים מגרדות ונפוחות. ניתן להשיג את התרופות עם וללא מרשם, בצורת כדורים או ספריי.

3. טיפות עיניים
אם אתם סובלים מאלרגיה המתבטאת בגירודים ונפיחות בעיניים, נשיאת טיפות עיניים בתיק יכול להיות שימושי ביותר. טיפות עיניים יפחיתו את האדמומיות והגירודים בעין, הדמעות והנפיחות. היוועצו ברופא בנוגע לסוג הטיפות המתאימות לכם.

4. קרמים ותחליבי לחות
להקלה על תגובות אלרגיות בעור. מומלץ לשמור בהישג יד מיכל קטן של קרם לחות וקרם הידרוקורטיזון. קרם הלחות ירגיע את היובש בעור וקרם ההידרוקורטיזון יפחית את האדמומיות.

5.  נוגדי גודש
אם אתם סובלים מגודש באף ובסינוסים, אל תשכחו לכלול נוגדי גודש בערכת האלרגיה שלכם. ניתן לקחת אותם ככדורים ולשלב עם תרופה אנטיהיסטמינית. כדאי להיוועץ ברופא טרם השימוש בכל כדור חדש בו לא התנסיתם קודם, על מנת לוודא כי הוא מתאים לכם.

6. משאף
אלרגיה משחקת תפקיד משמעותי גם במקרים מסוימים של אסטמה. אם ידוע לכם כי הנכם סובלים מהתקפי אסטמה או ברונכיט, שאו אתכם גם משאף לע הצורך. בזמן התקף, כמה לחיצות על המשאף יאפשרו לכם לחזור ולנשום באופן חלק וקליל. משאפים ניתנים תחת מרשם ויש להיוועץ ברופא המטפל להתאמת המשאף הטוב ביותר עבורכם.

7. מזרק אפינפרין
אם אתם סובלים מהתקפי אלרגיה קשים ומצויים בסיכון להתקפי הלם אנפילקטי, על ערכת האלרגיה שלכם לכלול מזרק אפינפרין. מזרק אפינפרין יכול להפסיק או לפחות להאט את השפעותיהן של תגובות אלרגיות, כגון למזון, תרופות או עקיצות. תגובה אלרגית חמורה עלולה לכלול התנפחות של דרכי הנשימה, קשיים בנשימה וירידה פתאומית בלחץ דם ולהיות מסכנת חיים. על כן, חשוב להצטייד באמצעים המסוגלים למנוע זאת.

8.  מידע רפואי
רלוונטי במיוחד לסובלים מאלרגיה קשה אשר עלולה להגיע לכדי סכנת חיים. אלרגיה כזו עלולה להתפתח במהירות ואם אין עליכם מידע רפואי אודות מצבכם וכיצד להקל עליכם, תוכלו להיות בסכנה של ממש. אל תסתמכו על כך שתמיד תהיו בחברת אנשים המכירים את מצבכם,  הקפידו לשאת עליכם בכל עת את כל המידע הרפואי על האלרגיה ממנה אתם סובלים ועל התרופות, המשאף או מזרק אפינפרין להם אתם נזקקים באופן קבוע.

הבשורה החדשה

כיום ישנו טיפול בעזרת זריקות, הנקרא אימונותרפיה. טיפול זה כולל הזרקת חומר המעורר את התגובה האלרגית בכמויות ובריכוזים עולים הדרגתית. מטרת הטיפול היא להרגיל את הגוף ומערכת החיסון לאלרגן. לטיפול יעילות מוכחת ובעתיד הקרוב הוא עשוי להיות זמין בצורת תרסיס לאף, אשר תמנע את הצורך בזריקות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • אלרגיות באביב: למה זה קורה? | גוף ונפש | סלונה 12/03/2013

    [...] ישנן 8 דרכים מומלצות לטפל באלרגיה וכדאי מאוד להכיר אותן ולקבל ייעוץ רפואי בנוגע לתכשירים המתאימים לכל אחד ואחת. לאחרונה, ישנה גם שיטה חדשה הנקראת אימונותרפיה, במסגרתה מזריקים חומר המעורר את התגובה האלרגית בכמויות ובריכוזים הולכים ועולים. מטרת הטיפול היא להרגיל את הגוף ומערכת החיסון לאלרגן. לטיפול יעילות מוכחת ובעתיד הקרוב הוא עשוי אף להיות זמין בצורת תרסיס לאף, אשר יתמנע את הצורך בזריקות. תגיות: אבקנים, אימונותרפיה, אינפומד, אלרגיה, אלרגיית אביב, אנטיהיסטמין, קדחת השחת « נהנית? הירשמי לניוזלטר של סלונה [...]

בחזרה למעלה