מסעות 2013 של מלכת המדבר יוצאים לדרך

משוחררות מעכבות אבל על עקבים גבוהים, התכנסו בשבוע שעבר מאות נשים, וציפי לבני אחת, לחגוג את השקת עונת המסעות של מלכת המדבר 2013 ולחשוף את היעדים של השנה הקרובה: ספרד-צרפת וגוואטמלה. הכינו את נעלי השטח!

11/03/2013
גליה לנגלי-ג'וטר קבלו עדכונים מגליה
  • RSS

רגע לפני יום האישה הבינלאומי, נכחתי באחד ממפגשי הנשים הגדולים והמשמעותיים של השנה. באולם ההולך ומתמלא בתל אביב התכנסו מאות נשים מתחבקות, צוחקות, מצטלמות בצוותא. נשים בכל מיני גילאים, שניכרת בהן בשלות מעורבת ברוח נעורים. כשסרטון מוקרן על המסך בשיאו של האירוע, כבר מובן לגמרי שהן עברו ביחד חוויה אחרת, ייחודית רק להן. בסרטון זיכרונות ממסעות אתגריים בחו"ל, וכל פריים מעורר קולות צהלה ועידוד מכיוון אחר באולם, אפילו דגלים מונפים וההתרגשות הנוסטלגית ניכרת באוויר. אלו הן הנשים של המסע האתגרי "מלכת המדבר".

"מלכות" הם קוראים להן בחברה הגיאוגרפית, החברה שהגתה את מסע השטח התחרותי הנשי הראשון בארץ ובעולם, ושמוציאה מאז 1999 נשים בלבד למסע אתגרי בן שבוע עד עשרה ימים, בו הן חוות פעילויות הרפתקניות לצד סדנאות רוחניות, נהיגה עצמאית ברכבי שטח וביקור ביעדים לא שגרתיים. מאז המסע הראשון לירדן, המלכות כבר עברו בלפלנד הצפונית, אלבניה, כמה מדינות באפריקה, תאילנד, גיאורגיה ותורכיה, הודו וסין. הן זוכות לפגוש מקרוב את התרבות המקומית, תוך רקימת חברויות אמיצות ביניהן. ולפי האירוע הזה, נשות הצוותים נותרו מגובשות, קרובות וחדורות מוטיבציה עוד מאז. זוהי המהות של המסע – אחווה נשית.

לקראת המסעות נערכים ימי מיון חווייתיים, הכוללים פעילויות גיבוש והיכרות עם המשתתפות מהמסעות הקודמים, כדי לאפשר טעימה, עוד בארץ, מחוויית הצוות והשיתוף האופיינית למסע עצמו. המלכות מתבקשות לבחור משתתפות מקשת רחבה של גילאים, מקצועות ותחומי עניין שיגיעו למסעות. "פשוט תבואי, ותהיי עצמך", הן ממליצות למי שתוהה כיצד להתכונן למיונים. תחת האג'נדה החברתית, משתתפות המלכות בפעילויות שונות למען הקהילה הנשית בארץ. מדי שנה, הן מאמצות מספר עמותות ומרכיבות איתן תכנית שנתית לשילוב פעילויות התנדבותיות, המאפשרת לכל אחת מהן להעניק מכישוריה או מניסיונה המקצועי לנשים בישראל. רוח הגיבוש נמשכת כאשר המשתתפות הוותיקות מצטרפות ל"מועדון המלכה", יוצאות למסעות המשך ונוטלות חלק פעיל במיונים, בתכנון המסלולים ובליווי המסעות הבאים. שנאמר "פעם מלכה, תמיד מלכה".

ציפי ליבני על הג'יפ

את הסולידריות הנשית הזו היה קשה לפספס בערב ההשקה, שערכה החברה למשתתפות הוותיקות לקראת "מלכת המדבר 2013". זהו אירוע שנתי, אשר באופן מסורתי סוגר את השנה החולפת ופותח את הבאה עם הכרזת היעד החדש. שאלת השאלות – "לאן נוסעים השנה?" – עומדת במרכז הערב. הנשים מלחששות וניחושים מתחילים להיזרק: האם הרקדנים הלטיניים בכניסה או האוכל שהוגש במזנון הם רמז לסוד היעדים הנחשקים?

עם תום הנשנושים ועל רקע המיית השיחות הבלתי פוסקות בין הנוכחות, הגיע שלב הנאומים. חברת הכנסת ציפי לבני עלתה לבמה כאורחת כבוד ובוגרת המסע להודו בשנת 2012, וסיפרה על חוויתה האישית - איך זה הרגיש לשבת ליד ההגה ולשהות במרחק נגיעה מנשות הצוות וכל המשלחת, לאחר שנים שהיא מוקפת בשומרי ראש ונהגים. היא התייחסה ליום האישה, שצוין בכל העולם, דיברה על הכוחות האישיים והקבוצתיים שהיא וחברותיה גילו במסע המלכה, ונזכרה בימים שגם היא הייתה אמא לילדים קטנים והשאירה אותם עם בן זוגה בבית כדי לצאת לעבודתה בפוליטיקה. הפעם, היא מספרת לקהל, יצאתי, בוגרת יותר, למסע למען עצמי.

מסע שמפגיש נשים עם עצמן

סיגל יושע, מנהלת "מלכת המדבר". צילום: באדיבות החברה הגיאוגרפית

אחריה עלתה סיגל יושע, מנהלת "מלכת המדבר", ובדבריה רמזה על ההפתעה של הערב – השקת שני יעדים ולא אחד, למסעות השנה. לבסוף נחשפו שני היעדים החדשים: בקיץ - לספרד וצרפת, ובחורף - לגוואטמלה. "העובדה שאנחנו יוצאות לשני מסעות ולא אחד, זה חידוש, ושני היעדים השנה מרגשים כל אחד בדרכו", אומרת יושע. "הרבה זמן חלמנו לחצות את האוקיאנוס ולהגיע ליבשת אמריקה והשנה סוף סוף זה קורה. נצא לגוואטמלה, המכונה גם 'ארץ הקשת בענן', מקום צבעוני ומרתק באוכלוסיה המקומית שלו.

"היעד השני אליו נצא בקיץ הוא ספרד-צרפת והנושא המרכזי שלו הוא 'דרך החופש'. בנוסף למסע הג'יפים, נצעד רגלית גם בחלק ממסלול המילוט של היהודים מצרפת לספרד, במלחמת העולם השנייה. זו הזדמנות נדירה עבור המלכות לחוות את החופש האישי שלהן בתוך מערך המסע וההיסטוריה ולחשוב על מהו חופש בשבילן".

ספרד, היעד הקייצי של "מלכת המדבר 2013". צילום: איה בן עזרי

- מה הופך את "מלכת המדבר" להצלחה מתמשכת שכזו?

על זה עונה יושע, "מלכת המדבר היא מתנה עבור כל אישה, שרוצה לחוות באמצע החיים מסע ממלא, אחר ושונה. הוא מפגיש אותה עם עצמה ועם נשים ותרבויות אחרות. בכל מסע נוצרת החוויה המשותפת, כשכל אחת, בלי קשר למקום ממנו היא מגיעה בחייה הרגילים, בלי להיות מוקפת בסביבה המוכרת והחברות שלה מהבית, היא שווה בין חברות הצוות שלה, מכירה את עצמה ואת חברותיה למסע באופן שאף אחד אחר לא חווה".

לכך, הן מתכוונות, כנראה, כשהן אומרות: "כשתחזרי, תביני".

.

רוצה להבין יותר? צפי בסרטון שהוקרן בהשקת יעדי המסעות:

[youtube dELZweG_cSA&feature nolink]
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך