מירי בוהדנה: קורות האישה המוחזקת

עד מתי מירי בוהדנה תמשיך למסחר את היותה האישה הקטנה מאחורי גבר עשיר? הדס בשן התאכזבה מהפרסומת החדשה לתכשיטים בכיכובה, בעיקר כי בוהדנה די מוצלחת בזכות עצמה

10/03/2013
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS

רק הסתיים לו יום האישה, עם הרשימה המדכאת של ויצ"ו על הפרסומות הסקסיסטיות ביותר על המסך, והנה אפשר לפתוח את הרשימה של השנה הבאה. ובניגוד לפרסומות שהובילו את הרשימה הקודמת, בהן האישה הוצגה כמטורפת, מטופשת, חסרת אחריות, ומבולבלת - אני רוצה לדבר על פרסומת בה האישה נראית לגמרי בשליטה. אישה יפה, רגועה ונערצת. אישה שעל פניו, כולן צריכות לרצות להיות כמוה: מירי בוהדנה.

מדובר בקמפיין לחברת תכשיטים, שבוהדנה היא הפרזנטורית שלה כבר שנים רבות. יופיה המהפנט אכן עושה את העבודה כשהוא מחמיא לאבני החן, כמו תמיד - אבל הפעם מירי גם מדברת, ובקול מאוד אישי.   בוהדנה מסתובבת בחדר ומספרת: "זה לא השרשרת שהוא קנה לי, זה לא הטבעת שהוא קנה לי, זה לא העגילים שהוא קנה לי - זה מה שהוא עשה לי כאן", ומצביעה על לבה.  כן, כן, אהבה זה מה שחשוב, אבל המסר האמיתי של הקמפיין הוא  - מישהו קנה לבוהדנה תכשיטים. מטרת המפרסמים היא להזכיר לגברים כי תפקידם ההיסטורי הוא לקנות לנשותיהם טבעות ושרשראות  ואולי חשוב מכך: להבהיר לנשים שלא מקבלות תכשיטים, כי הן לגמרי מקופחות. וכולם יודעים שמירי בוהדנה מקבלת מתנות, כי אנחנו יודעים ממי  - ראינו בפפראצי. 

זה לא מקרה שמירי בוהדנה מגלמת כאן את האישה המתפנקת בתשורות מגבר מעריץ. לא חסרות דוגמניות שהיו יכולות להעביר את הטקסט הזה, אבל איכשהוא - הוא היה נשמע פחות אמין מפיהן של בר רפאלי, לדוגמא, או גלית גוטמן. בוהדנה קורצת לסיפור חייה האישי - היא גורמת לנו לחשוב על בן זוגה, בבו קובו, שמהרגע הראשון שלהם ביחד הודגש היותו מבוגר ממנה, ועשיר מאוד מאוד. ולא רק על ידי הסביבה החיצונית, אלא על ידי בוהדנה עצמה: היא סיפרה בראיונות כי היא אוהבת להיות עם גבר שמפנק אותה וקונה לה דברים, כי בטחון כלכלי כזה הוא חשוב לה, וכי היא לא רואה את עצמה עם בן זוג נטול אמצעים. בוהדנה הסבירה לא אחת כי זה קשור לעובדה שגדלה בעוני, והצורך שלה לפצות. סחטיין על המודעות העצמית, וזו כמובן זכותה לקיים איזה יחסים שתרצה ובאיזה תנאים שמתחשק לה, אבל אני חייבת לשאול, עכשיו כשהיא אשת קריירה מצליחה בת 36 -  זה לא נמאס כבר?

עד מתי בוהדנה תסתובב בחדרים לבנים ותספר על המתנות שהיא מקבלת מבבו? עד מתי תמסחר את סיפור הנסיכה והמיליונר? כן, זו לא בושה להיות זוגתו של גבר עשיר, אבל האם זו באמת כזו גאווה? מדוע היא עושה מאמץ לחזק את דימוי האישה המוחזקת, על חשבון דברים אחרים? ויש דברים אחרים, לא חסר - בוהדנה לא הייתה שורדת כל כך הרבה שנים בעולם הבידור הישראלי רק בגלל פנים יפות. היא שחקנית מוכשרת, מנחה לא רעה, לאחרונה סיפרה בראיון שהיא עובדת על תכנית דוקו שיכולה להפתיע לטובה, ואפילו מדברת על התפתחות עסקית. אז מדוע לתחום את כל אלה לדימוי הולך ומתמשך של ציפור נוי בכלוב של זהב?

פגשתי את בוהדנה פעם אחת בלבד, היא נראתה לי נחמדה ועניינית, ואני האחרונה שיכולה להציע לה ניתוח פסיכולוגי. אבל אעשה זאת בכל זאת: נדמה לי שהיא עדיין לא מבינה שיש לה קריירה משלה. שבלי קשר לגבר שהיא אוהבת, אב שלושת ילדיה - היא התפתחה מקצועית בזכות עצמה. חוסר הבטחון שלה עומד בעוכריה, והוא גם מתנגש עם המציאות: הרי חלום האישה המוחזקת לא באמת מתרחש בחייה. נדמה לי שמירי קמה מדי בוקר לעבודה קשה כדי להישאר רלוונטית, כדי לעניין את עצמה, וכן, גם כדי להרוויח את הכסף שלה - אז למה היא לא מתגאה בזה?

כל עוד פרסומות כאלה יקשטו את המסך, המודל העובר לנשים ונערות, הוא של אישה קטנה, פסיבית, מוחלשת. אבל אפשר אחרת. אולי בפרסומת הבאה, מירי תספר על התכשיטים שהיא קנתה לעצמה, כדי להגיד לעצמה תודה על כל מה שהיא עושה בשבילה?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה