הסתירי את הלכלוך הזה

לא, אנחנו לא רוכבות על סוסים ומקפצצות באוויר בימי המחזור החודשי, למעשה רבות מאיתנו סובלות ממנו פיזית ונפשית, אבל מפחדות לדבר על זה כדי לא להגעיל. לריקי כהן נמאס לכבס את המציאות

07/03/2013
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

אנשים שאומרים: "מחזור חודשי הוא לא מחלה", מי אתם? לדעתי הם או גברים או נשים בנות מזל. בעצם, הם גברים: הם יכולים להיות בני זוג, רופאים, או מעסיקים.

אני בת 44, שותפי לחיים מתלוצץ שעוד מעט הוא ייגמר לי ואני עוד אתגעגע אליו, אבל הוא לא עושה שום רושם כזה, להפך. גם סביבי, נשים באזורי הגיל שלי מתלוננות על תסמינים מחריפים, כאבים משבשי תפקוד, דימומים ממושכים יותר, מצבי רוח תנודתיים, בקיצור - הכי רחוק מלרוץ, לשחות ולדהור כפי שמוכרים לנו במדיה. כן, גברים, בלי הבעות הסלידה האלו, זה החלק של 'ברוך שלא עשני' בשבילכם, החרדים יכולים לדפדף הלאה עכשיו.

זה טעון ומזמין דחייה לדבר על המחזור החודשי, במיוחד בגילאים שלנו. הוא כבר לא מצטייר כסימן נשיות בתולי מבורך, כמו בגיל העשרה, או סימן לתקינות נשית ופריון, אצל נשים שיכולות להיות האמהות של הילדות האלו, המחזור החודשי הוא עדיין הלכלוך ההוא, תופעה שיש להדיר מהשיח הקורקטי, גם החילוני והליברלי ביותר. מתי בפעם האחרונה שמעתם את המונח וסת, למשל, ביחס לנשים מעל גיל העשרה? נראה כי הוא כמעט הוכחד מהשיח החברתי, מלבד זה המתנהל במנגנוני הבריאות והאקדמיה. ולא מסלקים רק אותו מהדיון, אלא גם התופעות טורדות הבריאות הפיזית והנפשית שהוא מביא איתו – על אחת כמה וכמה. איך זה קורה? אולי כי מושגי הטומאה והנידה היהודים, שהופנמו גם בתרבות החילונית, ומשמשים להדרת האשה מהכלל, הם חלק מהסיבות התרבותיות ליחס המעלים את החוויה האותנטית שלו כחלק מהותי בנשיות שלנו, יש כמה נוספות. המסרים החברתיים לא מפסיקים לעוות לנו את התודעה -  ההתייחסות לתופעה הידועה בשם PMS כאל חלק מההיסטריה הנשית והחרדה הגברית ממנה, הצגת המחזור בפרסומות כתופעה ענוגה והחלק היפה בחודש, בה אנחנו לא חדלות לרקוד ולרחף באושר אופורי מטומטם, הדימוי של המנופאוזה כמטאפורה לנשיות גוססת, כל אלו מסייעים לזה שנשים יחששו לדבר בכנות על המחזור החודשי.

אבל לא רק פרסומאים או גברים בכלל אשמים בכביסת הוסת הנשית, גם פמיניסטיות נאורות, כמוני, כי כשקרה ואשה כתבה על תופעות המחזור החודשי ברשת, או אפילו כשחברה טובה שיתפה, הסתייגתי בתחושת מה שנקרא "יותר מידי אינפורמציה". זה עורר בי כעס, הסתייגות ודחייה. כנראה שזו דרכי האומללה לדחות את אחת החוויות הנשיות המשמעותיות שיש, וכמובן גם את עצמי. ועכשיו לכי תלמדי את הילדה שלך לאהוב את גופה ולהתייחס אליו כשלם למרות המתקפה הזו.

אלף טורי עצות של הכנה למחזור החודשי הראשון לא יעקרו את המחלה החברתית הזו. כי דם זה לא סקסי, ואנחנו אמורות להיות נקיות, ריחניות ונכונות למין בכל רגע בו אנחנו ערות. להתלונן על תופעות גופניות תוקפניות בעטיו של המחזור החודשי הופך אותך לחשודה במניפולציה להשגת הטבות נוחות, או במילים פשוטות לעצלנית, התלונה גם מכתימה את הדימוי הנשי הסינתטי שהתרבות כופה עלינו. ולמרות כל המאמץ, שלל המצאות טכנולוגיות עם כנפיים לא יביסו את האמת.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה