הסרת משקפיים בלייזר – רגע לפני שאתן מחליטות

נמאס לכן מהמשקפיים? מרגישות שאתן כבר לא רואות טוב כמו פעם? בואו לעבור בדיקת עיניים בחינם

05/03/2013
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS
» הסרת משקפיים (צילום: Thinkstock)

כ-20 אלף אנשים עוברים מדי שנה ניתוח להסרת משקפיים בישראל. הסיבות בדרך כלל נובעות משיקולים אסתטיים או סתם כי לא נוח להתעסק עם עדשות מגע או להיות עם משקפיים. למרות שמדובר בפעולה קצרה מאד, עדיין יש אנשים שרוצים להסיר משקפיים אך המילה "ניתוח" מלחיצה אותם. לשם כך בדקנו את כל מה שצריך לדעת לפני קבלת ההחלטה.

למי מתאים הניתוח?

"אנשים קצרי ראייה, רחוקי ראייה וכאלו שסובלים מצילינדר יכולים לעבור ניתוח לייזר מגיל 18, עם מספר יציב במשך כשנה ולאחר בדיקת התאמה", מציין ד"ר שמואל לוינגר, מומחה לניתוחי רפרקציה וקטרקט, מנהל רפואי של רשת "עיניים".

"בדיקת ההתאמה נמשכת כשלוש שעות וכוללת בדיקת ראייה על ידי אופטומטריסט מומחה, סריקת פני הקרנית, צילומי עיניים נוספים ובדיקה על ידי רופא מומחה לקביעת השיטה המתאימה, בהתאם לנתונים כמו עובי הקרנית והתיקון הנדרש".

מי לא יכול לעבור את הניתוח ומהן החלופות?

"מלבד ההחלטה לגבי השיטה המתאימה מתקבלת החלטה גם מי מתאים או בעיקר מי לא מתאים לניתוח, אומר ד"ר אורי מלר, מנתח בכיר במרכז הרפואי 'קפלן' ובמרכז הרפואי "עיניים". "כ-30 אחוזים מהמועמדים אינם מתאימים לטיפול לייזר מסיבות רפואיות שונות כגון מחלות עינים כדוגמת קרטווקונוס וגלאוקומה או אנשים בעלי קרנית מאד דקה", "לחלק מהם נוכל לשפר את הראייה באמצעות השתלת עדשה תוך-עינית, מלאכותית. ניתוח מסוג זה מבוצע ברוב המקרים בהרדמה מקומית בעזרת טיפות אלחוש ונמשך בין 15-20 דקות".

מהן השיטות המתקדמות להסרת משקפיים?

"ניתן לתקן קוצר ראייה באמצעות לייזר או על-ידי השתלת עדשות תוך-עיניות", מציין ד"ר אליה לוינגר, מנתח בכיר מהמרכזים הרפואיים "איכילוב" ו"עיניים". "בתחום הסרת משקפיים בלייזר השיטה המתקדמת ביותר כיום היא שיטת 'אינטראלאסיק', הכוללת שני שלבים: פתיחת חלון טיפולי ותיקון תשבורת הראייה בעזרת קרן הלייזר ולכן השיטה מדויקת יותר. בנוסף, הסיכוי לתופעות לוואי, כגון סנוור ויובש בעיניים, נמוך יותר בהשוואה לשיטות אחרות. הניתוח באמצעות שיטה זו מאפשר הסרת משקפיים לאנשים שבעבר לא ניתן היה לטפל בהם, והחזרה לשגרה מהירה ביותר. פעולת הלייזר נמשכת תשע שניות בלבד וכבר באותו היום ניתן לצפות בטלוויזיה או במסך המחשב ולקרוא ללא שום מגבלה או תחושת אי נוחות.

שיטה נוספת, ותיקה יחסית עם תוצאות טובות היא 'לאסק', אשר מאפשרת לבצע ניתוח גם אם הקרנית דקה יחסית, ובשילוב טכנולוגיית 'וייב-פרונט' מושגת איכות וחדות ראייה גבוהות במיוחד. תוצאות הניתוח ה"לאסק" טובות, אך ביחס לניתוח בשיטת 'אינטראלאסיק', ההחלמה איטית יותר".

ומה לגבי תופעת זוקן הראייה?

תופעה נוספת בעיניים, שכיחה בעיקר אחרי גיל ארבעים, היא ירידה בכושר הראייה לקרוב הנובעת מזוקן הראייה, או במילים פשוטות יותר כבר אי אפשר לקרוא ללא משקפיים. בהתחלה מנסים לקרב או להרחיק את הספר או הטלפון אבל מהר מאד מבינים שאין ברירה וצריך לטפל בבעיה. במרכז הרפואי "עיניים" מבצעים באופן בלעדי הסרת משקפי קריאה באמצעות שיטת "פרסבילאסיק" על-ידי מכשיר לייזר מתקדם ותיקון הראייה מבוצע בשיטת ה-Supracor, הן בעין הדומיננטית והן בעין הלא דומיננטית. בשיטה זו מוחזרת לעיניים יכולת הראייה המולטי-פוקאלית לקרוב, לרחוק ולטווחי הביניים. שיטה ניתוחית נוספת לזקוקים רק למשקפי קריאה, היא 'מונוויז'ן', היוצרת מצב בו עין אחת מתמקדת בעיקר למרחק והשנייה לקרוב.

אי אפשר שלא לשאול, מהם הסיכונים?

ד"ר מלר מרגיע: "ניתוח לייזר נחשב לניתוח עם שיעורי ההצלחה הגבוהים ביותר ברפואה. לא בכדי הצבא האמריקאי הקים לפני מספר שנים מרכזים רפואיים במסגרתם מסירים משקפיים ללוחמי שדה וטייסים על חשבון הצבא. יחד עם זאת, לכל ניתוח יש תופעות לוואי וסיכונים. בניתוח לייזר הסכנה היא מזיהום שעלול לחדור לעין, אבל אם בחדר הניתוח תנאי היגיינה מחמירים במיוחד והמטופל מקפיד על נטילת טיפות אנטיביוטיות, הסיכוי לכך אפסי. הניתוחים מבוצעים תחת הרדמה מקומית בעזרת טיפות עיניים והמטופל לא חש בכאב במהלך הניתוח".

אם החלטתם לעבור את הניתוח חשוב לבדוק היטב את הניסיון של הרופאים ושל המרכז הרפואי, לברר האם ניתנת אחריות במידה ויש צורך בתיקון, לבדוק איזה החזרים מקבלים מהביטוחים המשלימים ולהתייעץ עם מכרים שכבר עברו ניתוח להסרת משקפיים.

לתיאום בדיקת התאמה ללא התחייבות וללא עלות מלאו את הפרטים בטופס המצורף ונציג מטעם רשת "עיניים" יצור אתכם קשר

על מנת לקבל את ההטבה, כמה פרטים בבקשה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה