5 טיפים: איך משקיעים בבורסה?

הגיע הרגע: החלטת לשים את הפחדים בצד, ואת הכסף בבורסה. המחקרים מלמדים שנשים מצליחות יותר מגברים בהשקעות. אבל איך מתחילים? כל מה שאת צריכה לדעת

03/03/2013
סיגל פאר קבלו עדכונים מסיגל פאר
  • RSS
» לנשים יש יתרונות (צילום: Thinkstock)

נניח שהצלחתן לחסוך סכום מכובד, או שקיבלתן בהפתעה כמה אלפי שקלים. זה השלב שאתן בוודאי מחפשות מענה לשאלה: האם עליי להשאירו כפי שהוא, כלומר ללא סיכון אך גם ללא ריבית, או שמא עדיף להסתכן ולהשקיעו בהשקעה בעלת פוטנציאל לתשואה? ייתכן שנתקלתן בסיטואציה הבאה בשלב כלשהו בחייכן, ואם לא, סביר שהיא תתרחש בשלב זה או אחר.

עולם ההשקעות והפיננסים נראה מאיים ומסובך עבור נשים רבות (אך לא רק לנשים) וזאת למרות שבפועל, לנשים יש יתרונות אשר יכולים לסייע להן בביצוע השקעות מוצלחות יותר ביחס לגברים.

"יש סיכוי לקצור פירות מההשקעה"

"השקעה בבורסה היא לא אחת פונקציה של גיל המשקיע, אופיו ומידת ההיכרות שלו עם שוק ההון. ככל שפרק הזמן ארוך יותר כך גובר הסיכוי שנקצור פירות מההשקעה. לאופיו של המשקיע יש חשיבות גבוהה גם כן, אשר משליכה על יכולתו להתמודד עם אכזבות. באופן כללי, יש משקיעים שמוכנים להיחשף לסיכון גבוה על מנת לנסות להניב רווחים גבוהים. בניגוד אליהם, קיימים משקיעים בעלי אופי סולידי מאוד שאינם מוכנים לקחת סיכון ולכן מקומם לא בבורסה. יתר המשקיעים, שהם בדרך כלל מרבית הציבור הישראלי, הם לקוחות שונאי סיכון במהותם, אך מוכנים לקחת סיכונים סבירים על מנת לאפשר לתיק ההשקעות שלהם פוטנציאל לתשואה גבוהה מפיקדון בנקאי", מסביר יניב קוניס, מנהל מחלקת פיתוח מוצרים וחדשנות בפסגות בית השקעות, את הכללים החשובים למשקיעה המתחילה.

"בנושאים מסוג זה אין קיצורי דרך" מדגיש קוניס, "חשוב לבדוק אילו משקיעות אתן על מנת למנוע עוגמת נפש. לכן, קחו בחשבון שהשקעה בבורסה אינה מתחילה בבחירת ניירות ערך מומלצים, רכישת איגרות חוב או מניות, אלא בראש ובראשונה בניתוח המשקיע עצמו וצרכיו".

רגע לפני שאת נכנסת לבורסה

לבקשתנו, קוניס מנסח 5 טיפים חשובים למשקיעה המתחילה:

1. מרכזים הוצאות והכנסות

קוניס מציין כי לפני שיוצאים לדרך, השלב הראשון הוא בדיקת ההוצאות השוטפות שלנו. "השקעה שאינה מתבססת על צרכי המשקיע, כלומר על מבנה ההכנסות וההוצאות העתידיות שלו, אינה יעילה. לכן מומלץ לבצע ניתוח תזרימי מזומנים עתידיים – כלומר, כמה כסף תוציאי ותכניסי בתקופה הקרובה, וזאת טרם ההחלטה אם וכיצד להשקיע את הכסף בשוק ההון, או אפילו בתוכנית חיסכון בנקאית".

2. יש לך חבר טלפוני?

אם חסר ידע וניסיון, ניתן ומומלץ להיעזר בגורם מקצועי. "בדרך כלל, הפנייה הטבעית תהיה ליועצי ההשקעות בבנקים, כאשר יתרונם המרכזי הוא בקשר ובהיכרות אתכן ועם צרכיכן. גורם נוסף שיכול לסייע לכן הוא מנהל תיקי השקעות בעל רישיון בבית השקעות".

3. לכמה זמן את נשארת וכמה את מוכנה להפסיד?

אחת מהשאלות שאיש המקצוע ישאל אותך, היא כמה את מוכנה להפסיד ומהו טווח ההשקעה שלך. חשוב לענות על שאלות אלו בכנות שכן יש לכך השפעה מכרעת על תיק ההשקעות שייבנה עבורך.

"אם תהי מסוגלת לראות את ערכו של תיק ההשקעות שלך יורד לעיתים ואינך צריכה את הכסף בשנים הקרובות, סביר להניח שאת יכולה להתמודד עם תיק השקעות שמכיל רכיב מנייתי מסוים", מסביר קוניס. "אך אם קיים סיכוי שתצטרכי את הכסף בשנה הקרובה, הרי ששוק המניות הוא כנראה לא אופציה טובה עבורך".

4. דעי מהם צרכייך

לדברי קוניס, "השלב הראשון והמחייב בתהליך ניהול ההשקעות בידי מנהל תיקים הינו זיהוי ואפיון צרכי לקוח, בדומה לתהליך שפורט לעיל. חשוב לציין שזוהי חובתו הרגולטורית של כל גוף המנהל כספים עבור אחרים לבצע בחינת צרכים נאותה ללקוח".

מחובתו של איש המקצוע הוא להקשיב לצרכייך, וזאת על מנת לקבל תמונה מדויקת לגבי העדפותיך. יודגש כי ההליך עצמו לא רק מסייע ליועץ להתאים את הרכב התיק ומידת הסיכון שלו, אלא גם מסייע לך בהגדרת מטרותייך והעדפותייך.

5. משהו לא ברור לך? תשאלי

כמשקיעה חדשה, סביר להניח שתשמעי לא מעט מילים ומושגים שמעולם לא השקעת מאמץ בהבנתם. כמשקיעה בשוק ההון חשוב שתזכרי שזה הכסף שלך! זה הזמן לשאול ה-כ-ל, להתמקח כמו שרק את יודעת ולהתחיל ליהנות משוק ההון.

————————————————————–

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ואינו מהווה יעוץ מס על ידי בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים המיוחדים של כל אדם. פסגות בית השקעות עוסק בשיווק השקעות/פנסיוני ולא בייעוץ.

כתבות נוספות בשיתוף פסגות בית השקעותפיטרו אותך? טוסי לבדוק את קרן הפנסיה שלך

יכול להיות שמגיע לך כסף. לא תקחי?

כמה כסף הרווחת או הפסדת בשנה החולפת?

האם כדאי לקנות דירה?

הולכות לבחור? אחר כך תשלמו

למי יש יתרון: לנשים או לגברים?

הגיע הזמן להתחיל לחסוך לילדים

יוצאת לחופשת לידה? אל תוותרי על הזכויות שלך

החיסכון הכי טוב שיש
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה