תנו להתגרש בשקט

"כל כך נהניתי מגירושי האחרונים עד שאמרתי לרב התל אביבי ש'עכשיו אשלח את כל החברות שלי להתגרש רק אצלך'", למרות התענוג, נרי ליבנה חושבת שעכשיו הזמן לנתק את הדת מהמדינה, ואת הרבנות מחיינו

03/03/2013
נרי ליבנה קבלו עדכונים מנרי
  • RSS
» מגורשת. ליבנה (צילום: רועי הרצליך)

עד כמה שזה לא יאומן, כמה מחברי וחברותי הצביעו עבור "יש עתיד". שתים הצביעו משום שהן ימניות (יש לי חברות בכל מקום) ולכן רצו שלא החרדים אלא לפיד ישב בקואליציה עם נתניהו. אחרים, אנשי מפלגת עבודה בדרך כלל הצביעו לו משום שחשבו שלפיד הוא מי שיילחם בכפייה הדתית ויממש סוף סוף את הבטחתו של אביו לדאוג לנישואין וגירושין אזרחיים לכל דיכפין בישראל.

אבל מי שהצביעו ללפיד שכחו שלפיד איננו מפלגתו כולה ומספר 2 ברשימתו, שי פירון, הוא רב, נאור ומודרני אמנם, ובכל זאת הוא רב. לפני מספר ימים עורר פירון סערה אצל כל מי שתומכים בהפרדת דת ומדינה כשבדיון בכנסת ב"יום העגונה" ביטא את הזדהותו עם מצבן של העגונות אבל הוסיף ואמר שרק בתי הדין הרבניים, ולא כנסת ישראל, יכולים לשנות חוקים הלכתיים. אם רק בתי הדין הרבניים יכולים לפתור את בעייתן של העגונות, כנראה שבעייתן לא תפתר כי הרי בתי הדין הרבניים ופסקי הלכה מאובנים הם אלו האחראים מלכתחילה לעיוות שעל פיו אפשר להתיר לגבר לשאת אישה שנייה אבל אי אפשר לכפות עליו לתת גט ולשחרר את אשתו.

שורש הבעייה הוא בכך, כפי שציינה מירב מיכאלי , שלבתי הדין הרבניים ניתנה הסמכות הבלעדית לעניין הגירושין וגם מי שנישאו בנישואין אזרחיים בחו"ל נאלצים להיעזר בשירותי המנגנון הדתי כדי להתגרש, כלומר, אפילו מי שבגלל עקרונות של הפרדת דת ממדינה ומלחמה בכפייה הדתית  מצאו אלטרנטיבות אזרחיות לנישואין, נשארים תלויים ברבנות לצורך גירושיהם ומדובר בחוויה שאיננה נעימה במיוחד.

כמי שהייתה לה הזכות המפוקפקת להתגרש גם בירושלים וגם בתל אביב הרשו לי להמליץ לכם- אם נגזר עליכם להתגרש, עשו זאת בתל אביב. הטכס הכולל מעין בלט מוזר שראשיתו הסרת כל התכשיטים וסופו זריקת הגט לתוך ידיה הפרוסות של ה"מגורשת, מגורשת,מגורשת" (גם אם הגירושין הם יוזמה שלך והם נעשים למורת רוחו הגמורה של מי שהיה בעלך, עדיין את מגורשת ולא מגרשת) היה יכול להיות משפיל מאוד לולא היה נתפס על ידי כמגוחך, עוד יותר מניסיונות הצלילה שלי ב"מקווה" שאליו הוכרחתי ללכת פעם אחת כשכרסי בין שיני (בירושלים) בעוד הבלניות מתלבטות ביניהן ביידיש באם אכן מדובר בכלה בתולה.

אבל בתל אביב, לפחות, השירותים נקיים, חדרי ההמתנה מרווחים ואפילו הרבנים, כמדומה, בהשפעת הסביבה החילונית, נראים מעודכנים יותר. כל כך נהניתי מגירושי האחרונים עד שאמרתי לרב התל אביבי ש"עכשיו אשלח את כל החברות שלי להתגרש רק אצלך". "אוה, מיי גוד" הוא אמר לי, באנגלית.

מי שהתנפלו על הרב פירון טעו במקצת בפירוש כוונתו זאת משום שאיזכור המילים "רבנות ראשית", "הלכתי", "עגונות", ו"רב" מקפיצות לרובנו את הפיוז. פירון דווקא הצהיר על תמיכתו בהפרדת דת ומדינה וביצירת מערכת נישואין וגירושין אזרחיים שתאפשר לכולנו להתנתק מהתלות ברבנות הראשית. זה יפתור את הבעייה לכל מי שמוכנים לוותר על רישום ברבנות ועל חתונה יהודית דתית ולבחור בחתונה אזרחית. כי הפתרון לבעייה הוא קודם כל להפסיק לצרוך את שירותי הדת. מרבית הצרכנים והמממנים של המשכורות השמנות במוסדות הדת הם אנחנו, החילוניים, שיותר משהרבנות שומרת עלינו, אנחנו נאלצים לשמור עליה.

>> לטור הקודם של נרי לבנה, "לפני שבועיים הוטרדתי מינית. זה לא קרה לי כל כך הרבה זמן עד שנדרשו לי כמה דקות כדי להבין במה מדובר"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך