הסודות הקטנים של זכרון יעקב

היסטוריה, תרבות, אוכל ושופינג. ביקור במקומות נסתרים בזכרון יעקב, שהייתם שמחים להיתקל בהם בטיול בחו"ל

02/03/2013
חגית אברון קבלו עדכונים מחגית
  • RSS

מתוך האתר של חגית אברון

כשפנתה אלי צהלה ברוש, מדריכת טיולים מהזן המשובח, לערוך לי סיור במושבה זכרון יעקב, סירבתי בנימוס. אינני סובלת מתחמים תיירותיים הומי אדם, ובינינו הרי הכל נגלה לעין ברחוב הראשי של המושבה הוותיקה. זאת שנדמה כלקוחה מתוך גלויה מתקתקה. צהלה דחתה באסרטיביות את סירובי. "תבואי ואראה לך מקומות כמוסים שאף אחד לא מכיר", הבטיחה בביטחון השמור למדריכים המכירים את צפונותיו של כור מחצבתם.

להרשמה לסיור מיוחד לרגל האישה הבינלאומי  לחצו כאן

על רומנטיקה, תככים וסודות

"אם לא הייתה קיימת משפחת אהרונסון בשביל לבחוש בענייניה, להוסיף קצת צבע בלחיי המושבה, הרי שצריך היה להמציאה.." (אות מאבשלום, נאוה מקמל – עתיר, הוצאת ידיעות ספרים)

אם לשפוט על פי כמות בתי הקפה, חנויות המעצבים והקהל הגודש את רחובה הראשי של המושבה הוותיקה, הרי שניכר כבר כי "צבע בלחיי המושבה" כבר יש למכביר. ובכל זאת חיפשתי פרטים נוספים מאותו מסתורין אפל האופף את סיפור אהבתם של אבשלום פיינברג לאחיות לבית אהרונסון. אז באותה תקופה סוערת ומלאת יצרים, חבקה תשוקה אידיאולוגית גם אהבה גדולה לשתי נשים ולמדינה אחת, הרבה טרום הקמתה.

אך בטרם תצלול צהלה המדריכה אל נפתולי הרומנטיקה ההיסטורית, ותשפוך אור פיקנטי על כמה מהסוגיות הבוערות ביותר הקשורות לסיפור האהבה המרתק, נתחיל את סיורנו בבית קפה זערורי שקסם לו רב, בסמטה אחורית ויפהפייה.

טרזו בוטיק קפה שוכן בחצר הרשקוביץ ששוחזרה להפליא לאחרונה. סמטה קטנה מחוץ לרדיוס המדרחוב הומה האדם. מיד הבנו שמדובר במקום כלבבנו – מקום זערורי ומזמין, שניחוחות קליית הקפה שבו חודרים עמוק לארובות האף. מקום שבו תופסים המקומיים פיסת שלווה, שמש וקפה מצוין מלווה בפרלין שוקולדה מתוק, מאפה או כריך שמכינות בקי, בעלת המקום ואמא. בדיוק מסוג המקומות שהיינו רוצים לפגוש בטיולים בעיירות קטנות בחו"ל.

טרזו הוא גן עדן ל"קפה -הוליקים" אמיתיים. כמוני למשל. שמתרגשים מעצם המחשבה על כוס הקפה שלהם, ושאם היא פחות ממושלמת, זה הופך את היום לפחות שמח. בקי ואסף, בעלי בוטיק הקפה, עזבו עבודות קודמות רק כדי להגשים את חלומם לפתוח מקום המתמחה בקפה. עבור בקי, נטורופתית לשעבר, היה זה צעד טבעי. כמי שגדלה בין מטעי הקפה המפורסמים של קוסטה ריקה, ולעסה לדבריה, את פירות הקפה בילדותה כפי שהישראלים מכרסמים סברס, לפתוח מקום המתמחה בתערובות קפה שמקורן במדינת הקפה, היה כמעט מתבקש. ניסינו את תערובת הבית המופלאה, נגסנו בפרלין שוקולד נימוח ושמחנו שיש מי שמגשים חלומות. גם עבורנו. עוד על קפה טרזו

.

סיפורים קטנים של אנשים גדולים

לאחר תדלוק הקפאין המופלא בטרזו, הפקדתי את עצמי בידיה של צהלה והנחתי לה להוביל אותי בין החצרות הקטנות שמאחורי הבתים. שם התמסרתי לסיפוריה אודות האהבות היוקדות והאסורות, אודות התככים והמזימות שמילאו את חיי המושבה דאז. הצצנו לחצרות שנשמר עברן, ראינו רפתות של פעם שהוסבו לכדי חנויות מעצבים ועדיין לא שבענו מסיפורם של משפחת אהרונסון. זה האחרון אמנם מצית את להבות הדמיון, אך בנוסף אליו עוד היו במושבה הקטנה עוד סיפורים מרתקים למכביר.

שמענו גם את סיפורה העצוב של אחוזת לנגה, תהינו על דמותו של הרופא המפורסם "הילל יופה" (מתברר שזה לא רק שם של בית חולים) והתוודענו לפיקנטריה הכרוכה ביחסים המורכבים בין האיכרים לבין פקידיו של הברון. צהלה, חמושה בידע רב, מעבירה את השעתיים שחולפות להן בחינניות וביעף, גודשת בסיפורים, בחידות (למי הקדיש אבשלום פיינברג את השיר "אלף נשיקות לך אהובתי") בקורטוב של רכילות (מיהי הסלבריטאית שמתגוררת בזיכרון וכתבה את זיכרונותיה בבית הקפה המקומי) ובאנקדוטות מעניינות המנוקדות בידע היסטורי בדיוק במינונים הנכונים ליצירת סיור מופלא. עוד על צהלה ברוש

יין לבן, גבינות ופת במלח

"הנני עוזב אותך עכשיו לעניינייך... וכשיעבור השיכרון הראשון – נתראה" (מתוך מכתב שכתב אבשלום פיינברג לשרה אהרונסון – אות מאבשלום – נאוה מקמל-עתיר, הוצאת ידיעות ספרים)

היינו חייבים להירגע. לאחר שמיעת כל הסיפורים הסוערים הללו באמצעות אתנחתא נהנתנית. זאת נמצאה באותה חצר הרשקוביץ יפה, שבה לגמנו את טיפת הקפאין של הבוקר. וכעת הגיעה העת ללגימה קצת יותר אינטנסיבית, מלווה במשהו קטן וטוב, שישקיט את הרעב שהחל להזדחל לו בשעה זאת, עת החלה השמש להזדחל למרכז השמים.

מי אמר שרק עם שקיעת השמש אפשר להתחיל לשתות? או כפי שסיכמה חברתי חובבת הטיפה – "איפשהוא בעולם כבר אחרי חמש אחר הצהריים". את מבוקשנו ועוד יותר מכך, מצאנו במעדנייה קטנה ומטריפה – מנצ'גו שמה, על שם אותה גבינה ספרדית מופלאה, שאותה כמובן טעמנו. ממש כאן, בסמטה אחורית בזיכרון. וסלחו לי שוב על הקלישאה הבלתי נמנעת, שאאלץ שוב לכתוב בפעם האלף: מנצ'גו היא בדיוק מסוג המקומות ששמחים לפגוש כשמטיילים בחו"ל.

שובל של ריחות טובים מוביל אל החלל הקטן והמזמין. מה ששימש בעבר כביתם של בעלי חיים, הפך תחת ידיהם המוכשרות של ניר ואסנת, בעלי המקום החדש הזה, למעדנייה קטנה ומטריפה, המשקיפה על נוף הסמטה ההיסטורית והשוקקת. כמה כסאות ושולחנות נחמדים הופכים את מנצ'גו בדיוק ל"ה-מקום" לעצור בו לכוס של יין משובח, בין אם מיקבי האזור הרבים המנקדים את בקעת רמת נדיב, או ליין נפלא אחר בהמלצתו של ניר, שליקט על פי טעמו יינות מצוינים מרחבי העולם.

אפשר גם להתרווח עם צלחת ובה שלל גבינות מצוינות, נקניקים מופלאים, זיתים צימוקים מבהיקים משמן, כמה ממרחים נהדרים או כריך מלחם משובח שיכיל את הכול. זה המקום לעכל את הסיפורים ששמענו, וכמובן – להצטייד לקראת שבת בשלל מטעמים לאלה שנשארו בבית. עוד על מנצ'גו

צילום: חגית גלבר

ממלכה בשומה של טבע

תפיסת הבילוי האולטימטיבית שלי גורסת משולש שווה צלעות המורכב מהיסטוריה/תרבות, אוכל ו.. שופינג. על פי מודל זה (שהומצא על ידי נשים כמובן) אין צלע אחת יכולה להתקיים מבלי רעותה. גם צהלה, בעלת ברית נשית שכמותה, הבינה זאת היטב. ולאחר שהרביצה בנו את ליטרת הסיפורים ההיסטוריים המופלאים של המקום (עדיין לא הבנו את מי אהב אבשלום יותר, את שרה או את רבקה), נשנשנו ואף שתינו, חמדנו לעצמנו מעט קניות.

פסחנו בקלילות על פני שלל הבוטיקים וניווטנו את חוש הריח בעקבות השלט הריחני של LAVID0, ממלכה בשומה של קוסמטיקה טבעית. שמחתי לפגוש את חנות המפעל החדשה, שאת סגולות מוצריה אני מכירה היטב מחנות המפעל שבנהלל, וגם מהמגירה הפרטית שלי... במרכז המבקרים החדש של לבידו בזכרון שמחנו לגלות את אותם מוצרים נפלאים, פרי פיתוחו של עידו מגל, שפיתח בכוחות עצמו סדרות מעוררות השתאות של מוצרי קוסמטיקה על בסיס טבעי לטיפוח הפנים והגוף.

בין המוצרים – סדרה חדשנית של רימונים והדרים, קרם גוף נפלא משמן אורגני של נר הלילה ושלל סבונים ריחניים המופקים מצמחים ופירות הגדלים בחורש הטבעי של ארץ ישראל. לאחר סיבוב קניות מכובד, התכבדנו בתה צמחים ורכשנו כמה צנצנות, שהאמנו באמונה כנה שיהפכו אותנו באחת לצעירות וחלקות. במקום נערכות גם סדנאות. עוד על לבידו

אוכל שבא מאהבה

"'תאכלו משהו?', היא שואלת, מנסה לגרש את הפרודות. 'כופתאות, או אולי קיגל'? (מתוך: אות מאבשלום – נאוה מקמל – עתיר, הוצאת ידיעות ספרים)

ההפתעה הכי גדולה שלי ביום הזה הייתה המסעדה בה סעדנו את ארוחת הצהרים הלא מפחות ממופלאה שלנו. בהיזהרי ממלכודות תיירים קולינריות, גם כאן הפגנתי חשדנות מה, אך הקילומטרז' המבטיח שהפגינה צהלה מתחילת היום, הבהירה לנו שגם בנושא האוכל יש על מי לסמוך. סמטה צדדית מהמדרחוב הובילה אותנו אל מסעדה קטנה ומטריפה, שהצליחה לעורר בנו תקוות כמוסות עקב שלל הסירים, הירקות והריחות שעמדו על גבי דלפק מטבח פתוח לראווה.

גם האישה שעמדה מעבר לדלפק בישרה טובות. היא ציוותה עלינו בראש ובראשונה לשבת, הגישה פיתות שמנמנות מקמח מלא מהטובות שטעמנו, סחוג ירוק שעורר בנו דמעות של אושר וחריפות וטחינה לבנה וסמיכה. "איילת וגילי מבשלים" קוראים בפשטות למקום הזה, וכמו שפשוט ככה טעים. השניים, הוא סולן להקת גאיה, והיא (איילת) לשעבר, הקימו את המסעדונת מתוך תשוקה לבישול טרי, טעים ובריא. "כמו שמבשלים אצלנו בבית", מציינת איילת.

ואת האהבה והתשוקה הנמסכת לכל מיני המנות והתבשילים אפשר לחוש על הלשון בכל ביס. התפריט מפתיע בייחודו ומציע כל מיני דברים טעימים שאיילת אוהבת לבשל – החל ממרק קובה ארגמני, דרך תבשילי אורז וקינואה צבעוניים, עתירי ירקות, עשבים ותבלינים טריים. הכול מתפוצץ בפה בשלל טעמים נפלאים. ביס רודף ביס, ואנחנו מתענגים על עוד סלט פטריות חמות, כרובית בטחינה, צלחת תמימה של זיתים כבושים שנותנים ביס לפה, תבשיל "לירי" על שם הבת הצמחונית – חגיגה של חצילים, פטריות, בצל ובזיליקום עם טחינה חמה וצנוברים ואפילו שניצלים טריים שקיפצו מהמחבת. ככה אנחנו אוהבים את האוכל שלנו, ולשמחתנו, ככה איילת גם אוהבת לבשל אותו. בזווית העין קלטנו צלחת עסיסית של כתף בקר ונשבענו לתת ביס בפעם הבאה, לא רק באותה כתף, אלא גם ממכמניה הכמוסים של זכרון יעקב כולה.  עוד על איילת וגילי מבשלים

.
פנקס כתובות:

צהלה ברוש, טיולי איכות אקולוגים – טלפון: 052-3509529 להרשמה לסיור מיוחד לרגל יום האישה הבינלאומי אתר אינטרנט

TARRAZU, קפה בוטיק – המייסדים 51, חצר הרשקוביץ. טלפון: 077-4147412. סגור בשבת פייסבוק

Manchego, מעדניית גבינות – רחוב המייסדים 51, חצר הרשקוביץ. טלפון: 04-8739027. פתוח בשבת: אתר אינטרנט

Lavido – המייסדים 41, מדרחוב זכרון יעקב. אתר אינטרנט

איילת וגילי, מסעדה – רחוב הנדיב 23, זכרון יעקב. טלפון: 077-4030455 /052-2562329. בשרי - כשר. סגור בשבת. מתאים מאד לקבוצות. יש גם ארוחות בוקר מעולות. אתר אינטרנט
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה