פסטיבל האישה חולון 2013: נשים עד הקצה

פסטיבל אישה הנערך זו השנה ה-13, עומד הפעם בסימן נשים המגיעות עד קצה גבול היכולת, ולמעלה מזה, נשים המעזות לשנות את חייהן, כאלה היוצרות שיאים חדשים ופורצות דרך לבאות אחריהן. סלונה מחלקת כרטיסים

17/02/2013
נעמי אלון קבלו עדכונים מנעמי
  • RSS

לא מזמן איחדה הזמרת והיוצרת פטומאטה דיווארה ילידת מאלי שבאפריקה כארבעים מוסיקאים מובילים ממולדתה, בפרויקט מיוחד: להקליט שיר מיוחד למען שלום תושבי ארצה הנתונים תחת התקפות טרור.

מאלי , שנחשבה במשך שנים לדמוקרטיה אפריקאית יציבה,  נפלה בתקופה האחרונה קורבן לקבוצות מורדים חמושים אסלאמיים ששתלטו על עיירות והחלו לאכוף את חוקי ההלכה (השריעה) . מדובר בקיצונים הקשורים לארגון אל-קאעדה בצפון המגרב. כניסת לוחמי אל-קאעדה לאזור הביאה במקביל לגל חטיפות ורציחות של זרים שמוטטו את תעשיית התיירות והבריחו את ארגוני הסיוע הבינלאומיים ורק התערבות של צבא צרפת הצליחה לשחרר את מאלי.

פטומאטה דיוואדה היפהפייה הפכה בעקבות הפרויקט לסמל ולפנים של מאלי, היא התארחה אצל נשיא צרפת, והיא המובילה בין האמנים המגיעים לישראל לפסטיבל אישה 2013 . פאטומטה הגיעה לתהילה כבר כילדה בארץ הולדתה, כרקדנית, ובשנות העשרה שלה החלה בקריירת משחק. בין השאר כיכבה בסרטו של שייך עומאר סיסוקו " La Genese". בתחילת שנות העשרים שלה עברה לחיות בפאריז, שם הצטרפה ללהקת התיאטרון "רויאל דה לוקס" והופיעה עימם במשך שש שנים ככוכבת המחזמר "Kiriko et Karaba". בד בבד הקליטה והופיעה עם המוסיקאי אומו סנגאי עד כי כל אלה הפיחו בה את הרצון ליצור ולהופיע עם המוסיקה שלה.

המוזיקה של פאטומטה דיווארה היא תמהיל בין הצליל האפריקאי, ה-"ווסאלו" המסורתי והשפעות מערביות שיחד מהווים מצע לקולה החם והעשיר.  היא שרה את חייה בקול מלטף ובקצב אפריקאי עם נגיעות ג'אז עכשווי, ומסורות מוזיקאליות מדרום מאלי. בין היתר הופיעה עם דידי ברידג'ווטר, ואלבום הבכורה שלה שיצא בספטמבר 2011 נבחר כאלבום השנה 2011 על ידי הwmce.

פסטיבל אישה הנערך זו השנה ה13, עומד השנה בסימן "נשים עד הקצה": נשים המגיעות עד קצה גבול היכולת, ולמעלה מזה, נשים המעזות לשנות את חייהן, כאלה  היוצרות שיאים חדשים ופורצות דרך לבאות אחריהן.

"זו הפעם ה13 שהפסטיבל מתקיים" מספרת סיגל וייסבין-רוזמן, המנהלת האמנותית של הפסטיבל "ומדובר בפסטיבל שמטרתו להשמיע את הקול הנשי דרך האמנות, ולהעלות נושאים חשובים לקידום הנשים. "כששמעתי על השיר שהקליטה פטומאטה דיוואדה למען שלום תושבי ארצה, העיניים התלחלחו לרגע בדמעות של גאווה. היא האורחת שלנו השנה, וידעתי שבחרנו נכון: הולכת עד הסוף עם הקול שלה, מעזה להעז, לממש את היצירה שלה, להביא את המוסיקה שלה לכל בירות העולם אבל גם לא לשכוח מאין באה. אמיצה, נחושה ולא מאבדת את הקול, הולכת עד הקצה".

למה נשים עד הקצה? "אם להודות על האמת, רוב הזמן אנחנו על הקצה, לא? "אומרת וייסבין-רוזמן "רוצות להיות גם וגם, כאן ושם, להיות נאמנות לעצמינו אבל גם "נורמליות", מותחות את הגבול עוד ועוד עד כי אי אפשר יותר רק כדי לגלות ששם, בקצה, יש פנייה נסתרת, שלא ראינו קודם. פנייה לדרך חדשה, אחרת, מאתגרת. הפסטיבל מוקדש להן, לנשים האמיצות, שלא פוחדות להיות בקצה הטוב או הרע".

מהקצה השני של הגלובוס, מהולנד, מגיעה לפסטיבל הצגת התיאטרון זוכת פסטיבל הפרינג' באמסטרדם "השומרת והגב' קראוף" שמעלה השחקנית והיוצרת הצעירה היסקה אריקס, ההצגה מציגה שתי דמויות בלתי צפויות, מקוריות ומצחיקות: שומרת משעממת ומשועממת במוזיאון ואישה שחולמת להיות הגרסה הנשית של יוהאן קרויף.

מסורת הפסטיבל היא לעשות מחווה לשחקנית ידועה ומוכרת ובמקביל, למישהי שרק החלה את דרכה. במסגרת המחווה לשחקנית המוכרת יעלה המופע "אין לה רגע דל" מחווה לרבקה מיכאלי בהשתתפות תיקי דיין, מייק בורשטיין, חני נחמיאס, אבי גרייניק, דרור קרן, אולה שור ועוד. מצחיקה ומגונת עוד מימי פסטיבל הזמר, ו"ניקוי ראש"- רבקל'ה מיכאלי מגלמת עד היום את קשת הדמויות של האישה הישראלית מכל תקופה וגיל. והיא תבצע במיוחד לערב זה קטעים חדשים שכתב לה אפריים סידון.

הפנים החדשות שמסמן הפסטיבל השנה  הן אלה של יעל קידר, זמרת ויוצרת שתעלה במסגרת הפסטיבל את מופע ההשקה לאלבום שלה "משבר כביסה". מופע רוק נשי ואישי שנוגע במקומות האינטימיים וחוקר את השאלות הקיומיות שבתוך השגרה, הנישואין, האמהות והזוגיות. "רוב שירי האהבה מדברים על הקצוות של האהבה, ההתחלה המתוקה או הסוף המר" אומרת קידר "אבל מעט מאוד שירים מדברים על "הדרמה של האמצע".

במסגרת הפסטיבל תתקיים הקרנת טרום בכורה של הסרט "אליס" שביימה וכתבה דנה גולדברג. הסרט זכה בפרס התסריט והשחקנית הטובים ביותר בפסטיבל הנשים בירושלים, ועוסק באליס בת ה38 שמעבירה את ימיה בשינה ועבודה בשעות הלילה בפנימייה שיקומית לנערות. בניכור לבעלה ובנה בן התשע, וברומן חשאי עם יואל,  אהובה. ומשתוקקת לחיים אחרים, למה שהיה יכול להיות.

גולדברג יוצרת משוררת ובמאית לסבית צעירה ומבטיחה שבמסגרת הפסטיבל יוקרנו גם סרטים קצרים שלה וקטעי וידיאו שיצרה, עד היום כתבה וביימה חמישה סרטים קצרים ו"אליס" הוא סרטה הראשון באורך מלא. יצירתה עוסקת  במקום האישה מול הגבר, בכמיהה לאהבת נשים ובאחת מסרטיה אף צילמה סצנה קשה במיוחד שבה אישה אחת כמעט אונסת אישה אחרת.

"פסטיבל אישה" נוגע בשנים האחרונות, מטבע הדברים, לא רק בשאלות של נשים, אלא מרחיב ומתעסק בשאלות מגדר, וזהות מינית. כחלק מזה, תתארח בפסטיבל להקת הדראג קווינס "פיאות קדושות"בהופעת בכורה שכוללת את: ציונה פטריוט,  דיווה די וקיארה דופלה וטלולה בונט (שמופיעה בימים אלה גם במופע יחיד בצוותא 2, "מלכת הכמעט") במופע הן תיפגשנה עם אורנה בנאי, ציפי שביט ומיקי קםבמפגש היסטרי, נדיר ומצחיק. גם גברים במופיעים: נעם מאירי מופיע בהצגת היחיד "אבשלום"  בה הוא מגלם אמן קברט החולם להיות דיווה. אבל הוא לא. הוא מזמין את אמו (שגם אותה הוא מגלם) למופע חייו כדי לספר לה אחת ולתמיד את כל מה שלא רצתה לדעת. עולה לבמה לבוש כמותה, אינו יכול להתרחק ממנה, בזקנתה ובחולשתה, משתוקק להתקרב, אבל חושש  להיפגע. כריכת האם והבן בדמות אחת מאירה בהומור, ברגישות וכאב את הקונפליקט הבלתי פתור של יחסי בנים בוגרים והורים מזדקנים.

"אקסיומה" היא מופע בכורה של בוגרות פרויקט "גחליליות" שריכז נערות  במצוקה שלמדו לימודי משחק במסגרתו, והפכו במשך הנשים לקבוצת שחקניות צעירות מעוררת השתאות.  השחקניות בקבוצה (שאחת מהן דיאנה גולבי בוגרת "כוכב נולד") משחקות בהצגה העוסקת בקבוצת תלמידות המגיעות לביקור תמים לכאורה אצל מורתן, ביקור הגורם להשתלשלות עניינים מפתיעה החושפת את מנגנון הלחץ החברתי בעיצוב היחיד כאזרח מוסרי וערכי.פוקוס נוסף בפסטיבל ימוקד בתרבות היוונית: מופע בכורה בישראל של זמרת הנשמה היווניה ריטה אנטונופולו שתגיש בפסטיבל רסיטל אינטימי משיריה ומשירי אמנים יוונים ידועים אחרים. עוד בקצב היווני: "שירת האלות" מפגש בין תמוז נסים, זמרת ג'אז ישראלית החיה ויוצרת באתונה, ומרתה מברואידי היווניה שמגיעה מעולם המוזיקה הבלקנית המסורתית שיוצרות יחד שירי עם בעיבודים ווקאלים. במופע המשותף תשרנה שירי עם בעיבודים ווקאלים ביוונית ובעברית ומבחר שירים יוונים מוכרים ואהובים. בנוסף לקומפוזיציות מקוריות שלהן וקטעים שכתבו יחד במיוחד בשביל המופע.

זו רק טעימה על קצה המזלג של אירועי הפסטיבל השונים, ביניהם גם כנסים, פאנלים, תערוכות וסימפוזיונים. ואסור לשכוח, גאווה מבית: "הבלוג ששינה את חיי" כנס בלוגריות מבית סלונה שיארח  חמש בלוגריות בתחומים שונים: עסקים, טכנולוגיה, אופנה ועוד שכל אחת מהן תספר על הרגע המיוחד ששינה את חייה וגרם לה להבין את המהפך המשמעותי שחל בה כתוצאה מהבלוגינג. ערב של סיפורים אישיים מרתקים. תיהנו.

פסטיבל אישה יתקיים בין התאריכים 27.2-2.3.2013 בתיאטרון חולון.

>> לאתר הפסטיבל

>> לתכניה הדיגיטלית המלאה

סלונה מחלקת 10 הזמנות זוגיות למופע של פטומטה דיאוורה, 5 הזמנות זוגיות לסרט אליס ו5 הזמנות זוגיות לקבוצת התיאטרון גחליליות. להשתתפות במבצע, מלאו את הטופס הבא וציינו לאיזה מופע ברצונכן לקבל כרטיס:

[contact-form 107 "Newsletter_holon_festival_2013"]
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה