יוצאת לחופשת לידה? אל תוותרי על הזכויות שלך

אם ילדת לאחרונה או אם את צפויה ללדת בקרוב, ואת עומדת לקחת חופש לידה – דעי את זכויותיך. כלומר מהן הפעולות שעליך לבצע וימנעו פגיעה בפנסיה שלך

11/02/2013
סיגל פאר קבלו עדכונים מסיגל פאר
  • RSS

אני צפויה ללדת בעוד כחודשיים. האמת שאני עדיין לא קולטת שאוטוטו נהפוך להיות אמא ואבא, וההתרגשות רבה. לקראת הרגע הגדול, נכנסתי למחלקת כוח אדם וביקשתי לדבר עם המנהלת. סיפרתי לה שאני שוקלת להאריך את החופשה, והיא המליצה לבדוק כל מיני דברים הקשורים לקרן הפנסיה שלי.

יכול להיות שלקיתי בטפשת הריון, אבל לא כל מה שאמרה הבנתי. אשמח לדעת מה עליי לעשות.

שולי דיאז, מנהלת מערך פנסיוני בפסגות בית השקעות, עונה:

שלום רב,

אכן לצד יתר ההכנות לרגל ההתרחבות המרגשת של המשפחה, כדאי מאוד שתדאגי לזכויות הפנסיוניות שלך. בטרם אענה על שאלתך, אסקור בקצרה מספר פרטים חשובים על חופשת לידה ועל הזכויות המגיעות לך על פי חוק.

יולדת שכירה או עצמאית מקבלת דמי לידה ישירות מהביטוח הלאומי, אך בכל הקשור לפנסיה שלך (וגם לקרן השתלמות אם יש לך כזו) עלייך לוודא כי בשלב הראשון המעסיק ממשיך להעביר הפקדות. כמו כן, עליך לבצע פעולה פשוטה אשר תוודא שאין פגיעה בזכויות הפנסיוניות שלך, בעיקר אם בכוונתך להאריך את חופשת הלידה.

באופן עקרוני, יולדת זכאית לדמי לידה מרביים מביטוח לאומי עבור 14 שבועות (98 ימים). זאת, אם היא עבדה בזמן ההריון, ושולמו בעדה דמי ביטוח לאומי לפני יום הלידה (בין אם המעסיק שילם עבור שכירה או היולדת שילמה בעצמה, כעצמאית) במשך עשרה חודשים מתוך 14 החודשים שלפני הלידה, או 15 חודשים מתוך 22 החודשים שלפני הלידה.

מחצית מדמי הלידה ישולמו אם היא עבדה ששה חודשים מתוך 14 החודשים שלפני הלידה והמעסיק שילם עבורה ביטוח לאומי. תוכלי לבדוק מהי זכאותך לדמי לידה במחשבון הנמצא באתר ביטוח לאומי.

אם תרצי להאריך את חופשת הלידה, תוכלי לעשות זאת על חשבונך. כלומר, בתקופת הארכת חופש הלידה לא תקבלי שכר וזאת בהתאם לתנאים הקבועים בחוק.

אם את עובדת במקום עבודתך לפחות שישה חודשים לפני תחילת ההיריון, הרי שבתקופה של 14 השבועות הראשונים של חופשת הלידה, על המעסיק להמשיך ולהפקיד לחיסכון הפנסיוני ולקרן ההשתלמות שלך (אם יש לך כזו) את הכספים המגיעים לך וזאת על מנת לשמור על זכויותיך הפנסיוניות.

מאחר שכל עובדת משתתפת בהפקדות החודשיות לפנסיה המנוכות מהמשכורת שלה, בתקופה זו עלייך לשלם את חלקך בהפקדות לקרן. החוק קובע כי המעביד ינכה את הסכום ממשכורת העובדת טרם היציאה לחופשת לידה או לאחריה, או לחילופין באמצעות תשלום מקדמות.

מה עושים כשמאריכים את חופשת הלידה?

ציינת שאת מתכוונת להאריך את חופשת הלידה. אם כך, בתקופה זו, המעסיק לא מחויב בהמשך ההפקדות. בטרם אגיד לך מה עלייך לעשות, אציין כי אם לא תעשי כך את עלולה לאבד את הכיסוי הביטוחי שלך, וקרן הפנסיה יכולה להציב תנאים חדשים לביטוח בעת חידוש ההפקדות, למשל אם יחול שינוי משמעותי במצבך הבריאותי. לכן, יש לכך חשיבות מכרעת ואסור לזלזל בכך.

עקרונית, בכל קרן פנסיה או ביטוח מנהלים יש תקופה מסוימת בה ניתן להפסיק להפקיד הפקדות שוטפות אך עדיין לשמור על הביטוח הפנסיוני, אך ההמלצה היא לא להסתמך על הביטוח האוטומטי, ולהתקשר לחברה המנהלת את קרן הפנסיה או ביטוח המנהלים, או לסוכן הפנסיוני שלך, ולבדוק איתם מהי התקופה בה ניתן להפסיק להפקיד לפנסיה אך עדיין לשמור על הביטוח, ואם נדרש, להסדיר את נושא התשלום של הביטוח עד לחזרה לעבודה.

אם אינך יודעת לאיזה גוף להתקשר כי אינך יודעת היכן מתנהלת הפנסיה שלך, אני מציעה לך לשאול את מחלקת השכר או במחלקת כוח האדם אצלכם, ואני בטוחה שיוכלו לסייע לך. בנוסף, תוכלי לראות בתלוש השכר שלך לאיזה גוף מועברים הכספים או בדיווחים השוטפים שקרן הפנסיה שולחת לביתך.

שתהיה לך לידה קלה!

————————————————————–

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ואינו מהווה יעוץ מס על ידי בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים המיוחדים של כל אדם. פסגות בית השקעות עוסק בשיווק השקעות/פנסיוני ולא בייעוץ.

כתבות נוספות בשיתוף פסגות בית השקעותפיטרו אותך? טוסי לבדוק את קרן הפנסיה שלך

יכול להיות שמגיע לך כסף. לא תקחי?

כמה כסף הרווחת או הפסדת בשנה החולפת?

האם כדאי לקנות דירה?

הולכות לבחור? אחר כך תשלמו

למי יש יתרון: לנשים או לגברים?

הגיע הזמן להתחיל לחסוך לילדים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה