מדוע קור דווקא טוב לפנים?

מפחית נפיחות, מייבש פצעונים ואפילו מרגיע – כל הסיבות לכך שקור בעצם טוב לפנים שלכן. נראה אתכן שוטפות פנים במים חמים אחרי הכתבה הזו

06/02/2013
חגית גינזבורג קבלו עדכונים מחגית
  • RSS

אם תשאלו איש מקצוע מה הוא התחום המשגשג ביותר בעולם הקוסמטיקה והטיפוח, קרוב לוודאי שהתשובה תהיה "מיתוסים". כשזה מגיע לטיפול בעור שלנו, האגדות אינן יודעות סוף ולכל אישה רפרטואר פרטי של עצות לטיפול בעור, אותן אספה ואגרה לאורך שנותיה. בזמן שאחת תטען, למשל,  שהתרופה האפקטיבית ביותר לטיפול בחצ'קונים היא משחת שיניים, אחרת תאמר שדווקא עדיף להפגיז אותם במשחה אנטיביוטית והשלישית בכלל מעדיפה לא לעשות איתם כלום.

בתוך כל אלה, יש כמה מיתוסים שהם דווקא אמת לאמיתה, אחד מהם הוא הקור. בעוד שמזג האוויר הקר, הרוחות והגשם כן עלולים להשפיע לרעה על העור שלנו, לייבש אותו ולגרום לו לאדמומיות, הקור כשלעצמו הוא למעשה אחד הדברים הכי טובים שיכולים לקרות לעור הפנים שלנו, והנה כל הסיבות לכך:

שטיפת פנים במים קרים. לפתוח כך את הבוקר (צילום: ThinkStock)

1. כי הוא מזרז את זרימת הדם

שטיפת הפנים במים קרים מדי בוקר, כמו שלמדנו בילדות, טובה לא רק כדי לעורר אותנו ליום החדש, אלא גם תורמת רבות לזרימת הדם בכלי הדם הקטנים שנמצאים בפנים, ולא סתם העור נראה רענן יותר לאחר השטיפה. הקור מייצר בכלי הדם תהליך של כיווץ והרחבה, וכך נוצרת זרימה אפקטיבית יותר של הדם. הקפדה על שטיפת הפנים במים קרים מדי בוקר תעזור, בטווח הארוך, לצמצום ומניעת קמטים, לזירוז תהליך החידוש של העור והשלת תאים מתים וכיו"ב.

.

2. כי הוא מייבש פצעונים

יש אמת בכך שמזג אוויר קר אינו תורם רבות לעור, משום שהוא לרוב מייבש אותו וגורם לאדמומיות לא רק בפנים, אלא בכל הגוף, אבל יש גם אנשים שמרוויחים לא מעט מהעניין, ואלה הם בעלי העור השמן שסובלים לא מעט מהופעת פצעונים וקומודונים ("שחורים"). דווקא כשבעלי העור השמן נחשפים לקור, או משתמשים במוצרי טיפוח בעלי אפקט מקרר, הם יגלו שרמת השומניות בעורם הצטמצמה פלאים ושגם חצ'קונים קיימים התייבשו מעצמם. בנוסף, הקור גורם לנקבוביות העור - בהן מצטברים לכלוך ותאי עור מתים שמביאים להיווצרות פצעונים – להתכווץ, כך שהסיכוי להתפתחות פצעונים פוחת אף הוא.

.

3. כי הוא מפחית נפיחות

בשנים האחרונות גודשים את המדפים שלל מוצרים המציעים, באמצעות אפקט מקרר, הפחתה של נפיחות מסביב לעיניים והעלמת העיגולים הכהים על העפעפיים שרבים סובלים מהם – הסיבה היא שהקור מכווץ, כאמור, את כלי הדם, ובכך הנפיחות פוחתת. לסובלים מעיגולים כהים מסביב לעיניים – הקור מעודד את הגוף לשלוח "גל" של דם לאיזור, כדי להתמודד עם הקור, וכך הכהות נעלמת. שיטה בטוחה להיעזר בקור למטרה זו היא להכניס כף לפריזר למשך כרבע שעה ולאחר מכן להניח אותה על העפעף, עד שהיא מתחממת חזרה לטמפרטורת החדר. על אותו עיקרון, יש אנשים שמעדיפים להניח פלחי מלפפון על העיניים.

.

4. כי הוא מרגיע

המתח היומיומי נותן את אותותיו לא רק על הנפש שלנו אלא גם על העור שלנו, וממש כשם שאנחנו צריכים להירגע בסוף היום, כך גם העור שלנו זקוק למשהו שירגיע אותו, וקור יעשה זאת מצוין – בדיוק כפי שהוא מסייע להרגעת גירוי וכאב במקרה של כוויה, מכה או פצע. לא סתם מציעים לאנשים עצבניים להירגע "עם מקלחת קרה".

אפשרות אחת לצינון הפנים היא פשוט לפתוח את דלת המקפיא ולתחוב לתוכו את הפנים ל-30 שניות. אפשרות נוספת היא למרוח משהו צונן על הפנים. ישנם גם לא מעט מוצרים המציעים את אפקט הקירור, כמו למשל ה-SKIN PURIFYING MASK של קרליין. "מדובר במסכה שפותחה במיוחד עם תמציות של מלפפון ומנטול המקררות את העור ובכך למעשה ממריצות ומרגיעות אותו", מסבירה סתוית סבג, מנהלת תחום טיפוח פנים בקרליין. "בשילוב עם מרכיבי לחות ומונעי יובש ואלנטואין, שמרגיע רגישות ואדמומיות בעור – המסכה מספקת לעור תחושה מרעננת של ניקיון ומראה אחיד וזוהר". מה שחשוב הוא שבסופו של דבר גם תירגעו, וגם העור שלכם יודה לכם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה