הגיע הזמן להתחיל לחסוך לילדים

רוצות לחסוך לילדים או לנכדים? ירון דייגי, מנכ"ל פסגות קרנות נאמנות מציע באילו אפיקי חסכון כדאי להשקיע, במה עדיפות מניות, מה יתרונותיהן של הקרנות השונות והיכן מקבלים הטבות מס

03/02/2013
סיגל פאר קבלו עדכונים מסיגל פאר
  • RSS

לפני חודשיים ילדתי את בתי הבכורה, נכדה ראשונה (וחמודה) להוריי. כשהתחלנו את חיינו כזוג, הוריי דאגו לעזור לנו, אבל גם כיום אנחנו נאבקים בקשיים כלכליים ומתקשים ברכישת דירה. אני יודעת שהוריי היו רוצים להמשיך לעזור לנו, אבל אנחנו מרגישים לא נוח עם זה. מצד שני, יש לי חשש שהקשיים הכלכליים שלנו יפגעו בעתידה של בתי הקטנה, ושל אחיה ואחותה שודאי יוולדו לנו בעתיד.

הוריי סיפרו לי שבביקורם האחרון בבנק הציעו להם לפתוח חיסכון עבור הנכדים, והם שוקלים לעשות זאת עבור בתי, אך מתלבטים אם לא עדיף להשקיע את הכסף בבורסה. החברים שלהם עושים זאת ומתרברבים בפניהם על רווחים. אני, שאין לי מושג בבורסה ומעולם לא השקעתי בשוק ההון תוהה מה עדיף ומה כדאי לי לבקש מהוריי שיעשו.

תודה,

רינת

ירון דייגי, מנכ"ל פסגות קרנות נאמנות, עונה:

רינת שלום,

ראשית, מזל טוב והמון נחת לך ולהורייך מהבת והנכדה החדשה!

ציינת שהורייך מעוניינים להתחיל לחסוך, ושלך עצמך יש קשיים כלכליים. ברשותך אתייחס לחיסכון לילדים באופן כללי, בין אם על ידי סבא וסבתא, ובין אם על ידי ההורים.

בשני המקרים, חשוב לבדוק מה הסכום אשר ביכולתכם לחסוך בכל חודש מבלי לפגוע בתקציב המשפחתי. קחי בחשבון שסביר להניח שלהורייך יהיו נכדים נוספים בעתיד, כך שכדאי כבר לחשוב, האם יצליחו להתמודד עם סכום חיסכון כזה עבור כל נכד שייוולד בעתיד.

היתרונות והחסרונות שיש במניות

כפי שציינת, הבנקים אכן מציעים תוכניות חיסכון רבות לטווח ארוך. לרוב מדובר בתוכניות סולידיות המתאפיינות בריביות נמוכות. חשוב לציין שעל פי נתוני העבר, תניב השקעה במניות את התשואה הגבוהה ביותר, אך השקעה כזו מתאפיינת גם בתנודתיות ואפשרות להפסד, כך שעלייך לדעת להתמודד עם הפסדים לאורך תקופה ההשקעה.

אחת האפשרויות לחיסכון עבור הילד היא באמצעות קרנות נאמנות המנוהלות על ידי בית השקעות ומאפשרות השקעה בניירות ערך שונים, כאשר ניתן למצוא מגוון קרנות נאמנות המשקיעות בסוגים שונים של אפיקים וניירות ערך: אגרות חוב של ממשלת ישראל, אגרות חוב קונצרניות, מניות בארץ ובחו"ל ועוד. אם תבחרו בחיסכון באמצעות קרן נאמנות, כדאי שתדעו כי ניתן להוציא את הכסף בכל רגע נתון או להעביר לקרן נאמנות אחרת. כמו כן, תוכלו גם להשקיע סכומים קטנים ולשנותם בהמשך (להגדיל או להקטין) או לבצע הוראת קבע, כך שבכל חודש יועבר סכום מסוים בהתאם להחלטתכם (וניתן לשנותו בהמשך). שיקול נוסף לחיוב הוא שבחלק מהקרנות יש גם יתרונות מס.

דרך אחרת שתוכלו לשקול, היא חיסכון באמצעות תעודות סל העוקבות אחר מדדים שונים, ומאפשרת חיסכון של כל סכום שתבחרו (גם פה תוכלו לשנותו בהמשך), ובנוסף, תוכלו למשוך את החיסכון בכל שלב שתרצו, אולם ברוב הבנקים כיום לא ניתן לבצע הוראת קבע לרכישת תעודת סל.

אם תבחרו בהשקעה בקרן נאמנות או בתעודת סל, כדאי לפנות ליועץ ההשקעות בבנק אשר יוכל לסייע לבחור את המוצר המתאים ביותר עבורכם.

חסכון שיש בו הטבות מס

לא ציינת אם את עצמאית או שכירה, או אם אחד מהורייך עדיין עובד כעצמאי או כשכיר. כידוע, עצמאים יכולים לפתוח קרן השתלמות, הניתנת למשיכה כעבור 6 שנים מיום הפתיחה. אם אחד מכם הינו שכיר והמעסיק מפקיד עבורו לקרן השתלמות, הרי שניתן להחליט כי כספים אלו ישויכו בעתיד לנכד או לבת.

גם בתום 6 השנים, תוכלו להמשיך לחסוך בקרן וליהנות מהיתרונות שלה, כגון  הטבות המס הניתנות בגין הפקדות וכן פטור ממס רווח הון בעת המשיכה. ההפקדה לקרן השתלמות יכולה להתבצע גם באמצעות הוראת קבע ותוכלו לבחור מבין מגוון קרנות ההשתלמות המוצעות לחוסכים.

בכל מקרה, בכל מכשיר שתחליטי לבחור, מומלץ לבדוק מהן תחנות היציאה של החיסכון (כלומר, מתי תוכלו להוציא את הכסף) ומהם דמי הניהול שתשלמו.

————————————————————–

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ואינו מהווה יעוץ מס על ידי בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים המיוחדים של כל אדם. פסגות בית השקעות עוסק בשיווק השקעות/פנסיוני ולא בייעוץ.

כתבות נוספות בשיתוף פסגות בית השקעותפיטרו אותך? טוסי לבדוק את קרן הפנסיה שלך

יכול להיות שמגיע לך כסף. לא תקחי?

כמה כסף הרווחת או הפסדת בשנה החולפת?

האם כדאי לקנות דירה?

הולכות לבחור? אחר כך תשלמו

למי יש יתרון: לנשים או לגברים?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה