תגמרי את זה מחוץ לבית המשפט

מתגרשת או שוקלת? כל הסיבות למה כדאי לקבל ייעוץ משפטי להתמודדות עם שינוי בזוגיות ומשפחה, ולא מעורך דין שמתמחה בעיקר בניהול תיקים בבימ"ש

27/01/2013
אורית בוצר קבלו עדכונים מאורית בוצר
  • RSS

"תראי, הכל בסדר אבל...לא בטוחה שרוצה לחיות איתו עד סוף חיי..." "כן, טוב אבל אני לא מרגישה שהוא ממש אוהב אותי" "הבית בסדר, הילדים טפו טפו אבל רוצה שיסתכלו לי עמוק בעיניים.."

כן, יש שלבים בחיים שחולמים על זוגיות אחרת, שבודקים את מה שיש, שמחפשים שינוי.

להתכווננות לדרך החדשה, לחלומות על זוגיות שונה, על פירוק קשר או בנייתו של קשר חדש, לכל אלה יש גם צדדים פרקטיים. שיקולים שקשורים (איך לא?) בכסף, בשיתוף פעולה עם אחרים כמו בן הזוג הנוכחי, השלכות המצב החדש על ילדים או קרובים. לפעמים השינוי כרוך במעבר דירה, בפיתוח קריירה חדשה וכו'. איכשהו בחלום זה פשוט יותר .יש גם כאלה שהחלום שלהם הוא בבחינת "סיוט" והמציאות היא קצת יותר אופטימית ויש לה פתרונות ביחס לפחדים.

בחנתי מחדש את המקצוע שלי

במסגרת עבודתי כעורכת דין כ-20 שנה בתחום המשפחה ,פגשתי אנשים שעוברים תהליכים אישיים הנוגעים לשינוי בזוגיות ובמשפחה. הניסיון שלי והאנשים שפגשתי במהלך השנים הביאו אותי לבחון מחדש את המקצוע שלי ועד כמה הוא באמת משרת את טובתם האמיתית של אותם זוגות משפחות וילדים שליוויתי.

בחרתי לשתף אתכם בתובנות ועצות פרקטיות איך כדאי לנהל נכון תהליך אישי של שינוי בעולם המשפחתי או הזוגי. מראש אני אומרת: העדיפו במודע לבנות "תהליך" על פני הליך בבית משפט.
כבר בשלב ראשוני של התלבטות  כשנוצרים סדקים בזוגיות, ובכלל לפני שנוצר מה שקוראים לו "משבר בבית" נכון וכדאי לפנות ל"פגישת יעוץ עם מומחה בדיני המשפחה".

פניה לייעוץ מקדמי וחד פעמי ,מאפשרת להעמיד את ההתלבטות, החששות או התקוות, במקרה הפרטי שמיוחד רק לך במבחן מול המציאות, שהחוק הוא חלק ממנה (בעיקר אם יש או יהיו בעתיד חילוקי דעות ביחס לדרך פרידה וסיום קשר) .

אל תפתחו ספקות או, חס וחלילה, רגשות אשם בגלל עצם הפניה לייעוץ משפטי. פגישת יעוץ משפטי ביחס למשפחה או זוגיות בשלב מוקדם, אינה בגידה באמון בבן זוג ואינה דוחפת אתכם לבית משפט, אם באמת תבחרו להגדיר את הפגישה ככזאת.

לכן, כבר כשקובעים פגישה כזו חשוב להבהיר שאתם מעוניינים בפגישת התייעצות בלבד.

הקפידו לוודא שמי שבחרתם להתייעץ איתו מתמחה ב"מתן יעוץ מוקדם בתחום". כדאי לדעת כי משרדי עורכי דין הידועים כמומחים בייצוג וניהול תביעות בבימ"ש, יציעו לכם לא אחת כי תבואו לפגישת ייעוץ חינם. אל תתפתו, בשל ההתמחות שלהם בניהול תביעות, הם עשויים לכוון אתכם דווקא לאופציה של פתיחת הליך משפטי מתוך תפיסתם הטבעית את מקצועם. אל תתפתו לפנות דווקא למי שמוערך בעיקר כעורך דין לוחם בבית משפט.

זכרו, ניהול תיק בבימ"ש הוא לא רק יקר אלא גם ממושך: במקרה הטוב יסתיים בתוך שנתיים-שלוש, עקב העומס בבתי המשפט. ראיתי לקוחות שחיכו חודשים ארוכים למועד הדיון שנקבע ע"י ביהמ"ש, וכשמועדו הגיע, בשל טבעו של הדיון, לא ניתנה להם הזדמנות להגיד את שעל ליבם, עוה"ד מדבר במקומם, ואם הם מדברים , זה נעשה בדרך של חקירה ולעתים קרובות בבוטות. רבים יוצאים מהדיון בתחושת ריקנות וכעס, ובד"כ הדיון הבא נקבע לשנה שאחרי.

פגישת יעוץ שלא מכוונת לתוצאה של פתיחת תיק בבימ"ש מאפשרת לשבור את תבניות החשיבה המנחות עורכי דין שרואים לנגד עינהם את הטקטיקות המקובלות לניהול תביעה. עורכי דין יגידו לך כי הם מנוסים בלהשיג עבורך דמי מזונות אישה אם לא תעבדי, והם רואים בכך הצלחה שלהם. ספק אם יבהירו לך שניהול התיק יכול לקחת שנים ואת עשויה למצוא עצמך מחוץ למעגל העבודה עם סיכוי קלוש לחזור אליו.

משום מה, לא מעט מעורכי הדין הלוחמניים ביותר שפגשתי, סיימו את חיי הנישואין האישיים שלהם הרחק מביהמ"ש. שלא יספרו לכם כי בני זוגם חששו ולא רצו עימות ,או שיגידו "שהסנדלר הולך יחף "... הם פשוט מכירים את מוגבלות ההליך ובחרו להימנע ממנו.

יש הרבה דרכים להתנהל ולנהל משבר בזוגיות או משפחה מחוץ לביהמ"ש, צריך הכוונה נכונה לכך. ייעוץ מקדמי אצל מי משמתמחה בכך הוא דרך נפלאה למצוא את האופציה שמתאימה לך. ייעוץ שעוזר לבחון "מה באמת אני רוצה", יכול דווקא לעזור לבניית היחסים וחיזוקם גם אם הגעת לייעוץ בשל קושי במערכת יחסים.

כן, פגישת ייעוץ כזאת כרוכה בתשלום (בדיוק כפי שמשלמים לאבחון של ילד, לרופא הנותן חוו"ד או לכל יועץ מקצועי אחר).

מדהים לראות עד כמה תהליך ייעוץ מיקצועי קצר ממצה, שעלותו זעירה ביחס לתהליך סטנדרטי בבית המשפט, מאפשר למתייעץ לקבל תמונה נכונה של המציאות, ולקבל תחושת ביטחון ושליטה בחייו. שווה בהחלט לנסות
(הכותבת הינה עו"ד , יועצת ומגשרת)
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה