חכמת הנשים: מסע אל הנפש

יהודית יונגמן סעדון, פסיכולוגית חינוכית, משיקה 101 קלפים הנושאים דמויות של 32 נשים קדומות, חכמות ומעוררות השראה. לדבריה, "זוהי ערכה שמהווה מעין "תיבת אוצר" בתוכה טמון ידע נשים קדום"

27/01/2013
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

"גם אני כמו אסתר מסתירה את קולי" אמרה לי דלית (שם בדוי ) בת 28.  "הקלף הזה מבטא בדיוק מה אני מרגישה. רק את היופי שלי רואים. רק את החיצוניות. מעבר לכך אני לא מצליחה לעשות שום דבר משמעותי".

אכן אסתר המלכה מתחילה כך את דרכה אמרתי לה, אך מה מתרחש לאחר מכן? דלית חשבה לרגע ואמרה - אסתר מתחברת ליעוד שלה ואז היא מצליחה לעשות שינוי. ובעוד המילים יוצאות מפיה נראה חיוך על שפתיה. זה המפתח לשינוי שלי, אמרה.


"קלפים ודמיון מודרך מאפשרים מפגש בין הלא מודע האישי ללא מודע התרבותי – הקולקטיבי, מפגש הפותח מרחב  לדרכי התמודדות חדשות להתגלות בחיינו, דרכי התמודדות  אשר נשענות על חכמתן ועוצמתן של הנשים הקדמוניות שבערש תרבותנו - ומתוך כך יש לערכה משמעות ועוצמה רבה, ובכך גם טמון ייחודה", אומרת יהודית יונגמן סעדון, פסיכולוגית חינוכית מומחית, שמשיקה את ערכת 101 קלפי חכמת נשים, אותם הכינה ביחד עם המאיירת רינת ינאי.

"לכל אחת מאיתנו יש "ספור" שבו אנו הגיבורות. ספור המכוון את חיינו. ליצור שינוי  משמעו ליצור "ספור חדש". אבל "הספור החדש", אותו אנו מחפשות,  אינו  מוכר לעולם הנפש המודע שלנו, ולכן הוא חמקמק ונראה, פעמים רבות, כבלתי אפשרי.

ערכת קלפי חכמת נשים מביאה את סיפורי נשות קדם, את עולמן הפסיכולוגי, את דרכי ההתמודדות שלהן  ופותחת בפנינו  עושר של "ספורים אחרים" להיות לנו מקור השראה והכוונה.

אני יהודית,  ובמקצועי אני פסיכולוגית ובמהלך השנים פגשתי שוב ושוב בתוכי ובנשים שסביבי את הכמיהה כמו גם את הקושי  ליצור "ספור חדש"  בקריירה, בזוגיות, באימהות, במימוש העצמי.  מפגשים אלו הביאו אותי לחפש  דרך שתוכל לעזור לנו להתבונן במי שאנחנו, לגלות את תעצומות הנפש שבתוכנו, לגלות את כוחות הריפוי הטמונים בכל אחת מאתנו, לגלות עוד מעצמנו. חיפשתי דרך לפתוח לנו שער במסע אל מי שאנחנו יכולות להיות.

יהודית יונגמן סעדון (צילום: אבי ולדמן)

ואז היה לי חלום.

ואני מהלכת בתוך מערה אפופה צללים מעוטרת דמויות נשים מהתנ"ך, והנשים מספרות לי את סיפורן. חוה, שרה, רבקה, רחל, לאה, רות, דבורה ועוד רבות אחרות. המערה עמוקה, ואני הולכת בה וסובבת בין הדמויות. קירות המערה צבעוניים. הציורים מעוררים בי התרגשות וגעגוע. אוויר המערה סמיך, ואני חשה כי סודות טמונים בו עבורי.


והחלום המשיך להדהד בתוכי  והצית את דמיוני.

מאז לימודי הפסיכולוגיה אהבתי את משנתו המיוחדת של הפסיכולוג קארל יונג אשר  הביא למודעות את אפשרות קיומו של תת מודע קולקטיבי – תרבותי, של ספורים קדומים הרוחשים בתוכנו מבלי שאנו מודעות להם.

הנשים שהשתחררו מהכבלים

וכך החלום שחלמתי החזיר אותי אל סיפורי הנשים בתנ"ך. חמש שנים ביליתי איתן, העמקתי בסיפוריהן ומצאתי. מצאתי ספורים על נשים קדמוניות שהיו נביאות, משוררות, בעלות חזון, מעזות  ויוצרות. מצאתי נשים שהסתירו את רצונן ומילאו את צורכי האחר. ומצאתי גם נשים שהשתחררו מהכבלים ועשו את הדרך אל החופש.

וכך נבט בי הרעיון ליצור קלפי חכמת נשים - לעורר ולהחיות את המיתוס הנשי הקדום. לעורר את הספורים המיתולוגיים המצויים בתוכנו לבוא ולעזור לנו במסע החיים. לעזור לנו להיפרד מאשת לוט החיה בתוכנו, אוחזת בעבר וקפואה במקומה ולהיות כרות המואביה המעיזה והולכת אל הלא נודע ומלמדת אותנו איך ספור חדש נולד.

בערכה 101 קלפים שבהם נפרשים מסרים העולים מתוך הספורים של 32 נשים מקראיות. חלקן מספרות על התפתחות ושינוי. חלקן  מספרות  על כאב, קושי וכוח חוסם במסע ההתפתחות. וחלקן מאירות עבורנו ספורים של חזון, יצירה, שפע והתמודדות.

בתהליך העבודה אנו מבקשות מסר והכוונה ובוחרות קלף המביא  לנו מורה רוחנית  להיות לנו מקור להשראה, לתובנות ולתהליכי שינוי. בחוברת הנלוות לקלפים מובאים הספורים של 32 הנשים המקראיות. וכן, מסעות בדמיון מודרך להעמיק את התהליך.

תהליכי שינוי דורשים כוחות נפש רבים ואני מצאתי בנשות המקרא אנרגיה אדירה של אפשרויות, של אומץ לב, של חמלה  ושל העזה להיות איתנו כאשר אנו כותבות מחדש את ספור חיינו.

ב- 101 קלפי חכמת נשים נפרשים לפניך מסרים העולים מתוך סיפוריהן של 32 נשים מקראיות. המסרים מוגשים במילים, בצבעים ובסמלים. בחוברת המצורפת לקופסא מובא הסיפור המקראי של כל דמות וכן הנחיות למסע בדמיון ולהעשרה והעמקה של החוויה.

-----------------------------------------------------

יהודית יונגמן סעדון היא פסיכולוגית חינוכית (MA) בעלת ניסיון מקצועי רב שנים בתהליכי אבחון והערכה. בעלת ידע וניסיון בתהליכים טיפוליים, במעגלי נשים ובהנחיית קבוצות. נשואה ואם ל- 3, משלבת בחייה יצירה, לימודי יהדות ורוח, תנועה וריקוד.

המאיירת רינת ינאי היא מטפלת באמנות, אמנית יונגיאנית, מנחת קבוצות ובוגרת לימודי יהדות (MA).

את "קלפי חכמת נשים – מסע הנפש בהשראת נשות קדם", ניתן להשיג באופן בלעדי ברשת סטימצקי. מחיר הערכה 255 שקלים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה