ליהיא לפיד, הגברת הראשונה הראשונה?

היא גברת ראשונה מסוג שונה בתכלית ממה שהכרנו, בוודאי מהקיסרית הנוכחית. היא צברה קהל אוהדים, ובעיקר אוהדות, באמצעות טוריה בעיתונות ובפייסבוק, ולא היססה לעקוץ את נתניהו באמצעותו. ליהיא לפיד היא האשה שתתפוס מקום ראוי לצד הכוכב החדש של הפוליטיקה

27/01/2013
אלינור דוידוב קבלו עדכונים מאלינור
  • RSS
» ליהיא לפיד, צילום: יעל ברזילי

ליהיא לפיד יכולה להיות הגברת הראשונה הראשונה בישראל, אם רק תרצה בכך. יש לה את כל הנתונים המתאימים כדי להפוך להיות אישה משפיעה ומשמעותית לצד בן זוגה - הפתעת מערכת הבחירות האחרונה - יאיר לפיד.

הציבור הישראלי הוא כפוי טובה כלפי נשות הפוליטיקאים שלו. מחד, הוא לא מצפה מהן לעשייה רצינית, ומאידך הוא מאשים אותן בהחלטות הגרועות שבני זוגן לקחו. ראו את האופן בו מוצגת שרה נתניהו מעל גבי העיתונים ובערוצי הטלוויזיה. היא המכשפה שמאחורי הקלעים, היא הבוחשת הראשית, השופטת והמוציאה לפועל. לפי הדיווחים שקיבלנו היא הקובעת לבן זוגה עם מי יעבוד ועם מי לא, ועושה זאת על סמך יצר הנקמנות, או מפת האינטרסים הפרטית שלה. היא מעבידה בפרך את המנקה והיא מכבסת כביסה במטוס הפרטי, בדרך לעוד כנס שבו ינאם ביבי. לפי התמונה המצטיירת  לראש הממשלה עצמו, האיש שעומד בראש המערכת הפוליטית בישראל, אין נגיעה לכל אלו. הוא המסכן, שבוי בידיה, ממלא הוראות בלבד.

מאז ימי פולה בן גוריון, נשות ראשי הממשלה בישראל, לא תפסו את עצמן כבעלות זכות ולגיטימציה לפעול באופן ציבורי. לרוב הן תמכו בבני זוגן מאחורי הקלעים, תוך שהן מוותרות על קריירה משל עצמן (אילן בן עמי כתב על הנושא בספרו "האישה שאיתו: חייהן הפרטיים והציבוריים של נשות ראש הממשלה, הוצאת מטר, 2010).

הילרי קלינטון נחשבת ובצדק, לאחת הגברות הראשונות המשמעותיות בבית הלבן. קלינטון חרגה מתפקידה כאשת הנשיא, ובמקום להיות המארחת הרשמית של הבית הלבן, ולארגן ערבי צדקה, היא המשיכה את חיי הקריירה המרשימים שלה, תוך שהיא מקדמת מדיניות ליברלית אמיתית. קלינטון כאשת הנשיא, הייתה פעילה ציבורית למען מטרות חשובות. היא לחמה כדי להביא למרכז הדיון הציבורי את ביטוח הבריאות. היא פעלה רבות לקידום נשים ולמען חינוך לילדים באזורים נחשלים.

לפיד יכולה להיות האישה שתתפוס מקום ראוי, לצד הכוכב החדש של הפוליטיקה הישראלית. היא סופרת ועיתונאית, בעלת טור מצליח ב"ידיעות תקשורת", וידועה כמי שפונה בעיקר אל הקהל הנשי. בדף הפייסבוק שלה יש 32,846 אוהדים ושיחה ערה מאוד, בעיקר מקרב משתתפות נשים (הוא מופיע תדיר, כבר טרם מסע הבחירות של לפיד ברשימת הדפים המצליחים בפייסבוק של "חורים ברשת"). יש להניח כי רבות מהן הצטרפו לדף במהלך הקמפיין של בן זוגה, בו תמכה כמובן, גם באמצעות הפצת מסריו בפוסטים שלה בדף, ניהול שיחות עם הגולשים על האג'נדה העיקרית שלו. היא שיתפה חוויות מאירועי בחירות, ירדה אל השטח וחילקה דפי מידע כאחת הפעילות ואפילו עקצה בחינניות את ראש הממשלה המכהן: "לפני עשר שנים, כשהתחלתי לכתוב את המדור, הייתי צריכה לבחור איך אקרא לאיש שלי. החלטתי לקרוא לו "החזק". בא ביבי, ולקח את השם. בלי קרדיט, בלי כלום. באה הרוח והראתה לביבי מה זה", כך כתבה מעל תמונת שלט בחירות של נתניהו שהתמוטט בסערה הגדולה שהייתה לפני כמה שבועות.

צילום: יעל ברזילי

האם ליהיא תיקח חלק במאבק נגד נתן אשל במגעים הקואליציונים?

בשני ספרי הפרוזה שלה היא עוסקת בחוויית האימהות, והשפעתה על מהלך חייה כאשה. ספרה השני, "אשת חיל", חושף בין השאר, את התמודדותה עם הגידול של ביתה האוטיסטית יעל. הטור הוותיק שלה מדבר על ופונה אל נשים, תוך התמקדות בחיים האינטנסיביים שנכונים לנשים עובדות בישראל. בראיון שערכה עמה אילנה דיין ב-2008 היא דיברה על הקושי להתמודד עם הציפיות הרבות שיש לחברה מנשים, על הניסיון המתמיד להתאים את עצמה לציפיות האלו, ועל התהליך שעברה כדי לקבל את עצמה כמו שהיא, תוך הבנה שאין כזה דבר "מושלם" או "כמו שצריך". באותו ראיון היא גם מדברת על הקושי ב"להשאר בצד הדרך", כאשר יאיר לפיד המשיך בחייו כרגיל, בעוד היא וויתרה על עבודתה כצלמת עיתונות, למען גידול הילדים. לפיד מגויסת בשנים האחרונות במלוא כוחה התקשורתי למען מאבק הורי ילדים עם צרכים מיוחדים בישראל, והורים מספרים כי היא מסייעת ותומכת מאחורי הקלעים וגם בקדמת הבמה, כשצריך, באופן אישי או ציבורי למענם.

אבל היא תצטרך לזכור, ולהזכיר לאחרים, שלא לכולן הפריבילגיות שלה, לא כאם ולא כאשת קריירה. לא כולן, כמוה, גדלו ברמת שרון, והתקבלו לתפקיד מעניין ומאתגר בצה"ל (צלמת עיתון במחנה). לא כולן גרות ברמת אביב ויכולות להתמודד עם הקושי שבגידול ילד אוטיסט בקלות רבה יותר בזכות הכסף. לפני פחות מחודש, התנהל כאן מאבק ציבורי חשוב של הורים לילדים אוטיסטים, במחאה על החוסר בנהלים ובמשאבים שיסדירו את עזרת המדינה להורים המגדלים ילדים הסובלים מאוטיזם. בסוגיות כאלו, תוכל לפיד להמשיך ולהביע את דעתה בווליום משמעותי יותר ולפעול ביתר שאת, בגלל נסיונה ומעמדה.

לפני שנתיים, מעל גבי דפי "ידיעות אחרונות", לפיד הביעה את תמיכתה בצעד ההיסטורי, שעשתה ד"ר אורלי אינס, כשהחליטה לחשוף את עצמה, במסיבת העיתונאים ברחבת מוזיאון תל אביב. היום, כשנעשים מגעים ראשונים לקראת כניסת "יש עתיד" לקואליציה עם נתניהו, הייתי שמחה לדעת שלפיד, לכל הפחות לוחשת על אזני בן זוגה, כי נתן אשל הוא לא פרטנר שראוי לנהל מולו את המשא ומתן. בהזדמנות זו אני קוראת לכן להצטרף לקבוצת הפייסבוק המביעה מחאתה על המשך תפקודו של נתן אשל כשליחו של ראש הממשלה להרכבת הקואליציה, ובכלל.

הקשר העבות שהיא קשרה עם נשים, במהלך השנים, יכול לסייע לה במעמדה החדש, אם תשכיל לנצלו. את המרץ הרב שהיא השקיעה עד כה בעזרה לקמפיין של "יש עתיד", היא תוכל כעת להשקיע בפעילות ציבורית פורייה. נכון, היא לא תהיה אשת ראש הממשלה, אבל היא בהחלט יכולה לשמש כסנונית הראשונה לנשות פוליטיקאים ישראליות.

צילום ליהיא לפיד: יעל ברזילי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך