הפריצה הגדולה שלך תתרחש בגיל 40

מיכל דליות, שלי יחימוביץ', קים קטרל, עינת שרוף ואפילו אנה דלו רוסו עשו את הפריצה הגדולה בקריירה שלהן דווקא בגילאי 40 פלוס. איך הן עשו את זה ומה כדאי ללמוד מהן?

24/01/2013
קרן אוחיון קבלו עדכונים מקרן
  • RSS

גיל 40, בדיוק אמצע החיים, ואת לא מרוצה מהמקצוע שבחרת בו לפני שנים רבות. האם את יכולה לצאת לדרך מחדש ולעבור לקריירה חדשה? ומה אם אינך מרוצה מקצב ההתקדמות או מההישגים, אבל עדיין מאמינה שזו הקריירה הנכונה לך? הקריירות של שש נשים ידועות, מתחומי הבידור והאופנה ועד לפוליטיקה וחינוך, מוכיחות שהדבר אפשרי. ביחד עם רווית אורן, סמנכ"ל משאבי אנוש בקבוצת מעו"ף, ניתחנו את סיפוריהן והבאנו מסקנות וטיפים שאפשר ללמוד מהם.

פוליטיקה // שלי יחימוביץ' // לחזור לתשוקת הנעורים

שלי יחימוביץ'. צילום: יח"צשלי יחימוביץ'. פעם עיתונאית לוחמת, היום ראש המפלגה השלישית בגודלה בכנסת (צילום: יחצ)

שלי יחימוביץ', שעומדת כיום בראש המפלגה השלישית בגודלה בכנסת, טיפחה במשך רוב שנותיה הבוגרות קריירה עיתונאית מצליחה ("על המשמר", רשת ב', חדשות ערוץ 2), עם משיכה למעורבות חברתית: יחימוביץ' הרבתה לתקוף את בעלי ההון והעלתה לכותרות נושאים כמו מעמד האישה וזכויות סוציאל-דמוקרטיות. אבל עוד כשהייתה נערה, גילתה יחימוביץ' מעורבות חברתית ופוליטית ובצד לימודיה האקדמיים מילאה תפקידים חברתיים בהתנדבות. לכן, הצטרפותה בגיל 44 לעמיר פרץ במפלגת העבודה לא הפתיעה את מי שהכיר אותה.

"אף פעם לא הייתי עיתונאית מהאו"ם. להיות עיתונאית מהסוג שלי זה מובנה באישיות, זה לא לחזור הביתה ולשכוח מזה", אמרה יחימוביץ' עם עזיבתה את העיתונות, לרפי רשף בגלי צה"ל. "החיבור שלי למה שקורה מסביב הוא תמידי, העיסוק שלי בחומרים הכלכליים הפוליטיים הוא יום יומי ועם כל הדילמה האישית שהייתה כרוכה בזה, באיזשהו מקום זה צעד טבעי ובלתי נמנע".

מה אפשר ללמוד ממנה?

רווית אורן: "שלי התחברה לתשוקה ישנה והחליטה לחזור אליה. הייתה לה קריירה מאוד מצליחה והיא התגברה על הפחד לצאת מאיזור הנוחות שלה, לוותר על כל מה שהשיגה בעבודה קשה – לטובת קריירה שאולי תצלח ואולי לא".

המסקנה: לחזור לתשוקת הנעורים. אנחנו צריכות לעצור ולברר עם עצמנו -  מה אהבנו וחלמנו לעשות לפני שהתחלנו עם הקריירה הנוכחית. התשובה תיתן כיוון. אין סיבה שלא לחזור לחלומות ילדות, הפעם ממקום בוגר, מנוסה ומקצועי יותר.

.

בידור // עינת שרוף // להאמין בהצלחה

עינת שרוף. "אמשיך לשיר ולעלות על שולחנות עד שארגיש פאתטית" (צילום: שי פרנקו)

כשרואים את עינת שרוף, מלכת השירה בציבור, אי אפשר שלא להתחיל לזמזם איזשהו שיר עברי מדבק כמו "לא נפסיק לשיר", ומעיון קצר בביוגרפיה שלה עולה ששרוף אכן מעולם לא הפסיקה לשיר. בועז כהן, מבקר המוזיקה וחברה לתיכון סיפר בכתבה ב"סופשבוע" (מעריב) מלפני שנתיים, שבנעוריה רצתה שרוף להיות זמרת והייתה מעריצה של הביטלס. הקריירה המתינה, בזמן ששרוף ילדה בגיל צעיר תאומות, עברה לגור בתל אביב, למדה ברימון, השתתפה כזמרת ליווי ונערת מקהלה במחזות זמר, ובעיקר התאזרה בסבלנות אין קץ שההצלחה תגיע.

הפריצה הגדולה של עינת שרוף הגיעה בגיל 41 – אז היא הפכה לשם נרדף לשירה בציבור, היורשת של שרהל'ה שרון ומי שמחברת בין מזרח ומערב ובין אריק איינשטיין לאייל גולן. ערבי השירה בציבור בהנחייתה, במיוחד אלה במועדון "גנקי" התל אביבי, הפכו ללהיט שסחף מדינה שלמה. לא מעט תרם לכך בן זוגה המוזיקאי תמיר הרפז, שמלווה אותה בערבי השירה, בהם מתארחים חבריהם יאיר לפיד, רמי קליינשטיין ואחרים. במשך השנים היא הוציאה גם דיסק וספר שירים מתוך ההופעות ועד היום היא מנחה תוכניות טלוויזיה, בעיקר בערוץ המוזיקה. בראיון ל"זמן תל אביב" היא צוטטה: "אמשיך לשיר ולעלות על שולחנות עד שארגיש פאתטית".

מה אפשר ללמוד ממנה?

רווית אורן: "עינת שרוף האמינה כל חייה שהיא תצליח, היא באמת לא ראתה אפשרות אחרת. כשמסתכלים על אנשים מצליחים, לומדים שהרבה פעמים הם רואים רק דרך אחת: הצלחה. הם לא רואים אופציה אחרת, מאמצים חשיבה חיובית ומאמינים בה בכל ליבם. מסמנים נקודה רחוקה, מציבים יעד ומגיעים לשם, גם אם זה לוקח שנים רבות".

הטיפ: להאמין בהצלחה כל הזמן. כל שינוי הוא תהליך. לפעמים צריך לעשות עבודה פנימית, לקבל רגעים קשים באהבה, להקשיב לקול הפנימי, לפרגן לעצמנו גם אם התהליך לוקח זמן רב. ואורן מוסיפה: "כדאי כל הזמן להיות בעשייה. לעשות אפילו דברים קטנים, כי עשייה נותנת סיפוק, אנרגיה ומוטיבציה להמשיך בדרך, גם אם היא רצופת ייסורים וההמתנה מורטת עצבים".

.

משחק // קים קטרל // להיות ערה להזדמנויות

קים קטרל. משחקנית יחסית אנונימית לסמל לאישה המשוחררת (צילום: GettyImages)

קים קטרל שהתפרסמה בגיל 41 בדמותה הבלתי נשכחת של סמנתה ב"סקס והעיר הגדולה" בכלל לא רצתה להיבחן לתפקיד. למעשה, לתפקיד נבחרה שחקנית אחרת, צעירה ממנה בעשור ובת גילן של יתר שחקניות הסדרה. "הרגשתי שבגילי זה כבר לא לעניין לשחק תפקיד כזה", אמרה קטרל בראיון לקית' וויט מאתר האינטרנט הקנדי מק'לין. "יוצרי הסדרה ביקשו התחייבות לשש שנים, וחשבתי מי יודע מה יהיה עד אז. האם אתחתן, האם יהיו לי ילדים? איך הם יגיבו כשיראו אותי בתפקיד כזה?". לבסוף, החליטה קטרל לאחוז את ההזדמנות בשתי ידיה, ומה שלא עשו עד אז אינספור תפקידי אורח בסרטים ובטלוויזיה בקריירה של 23 שנה, עשתה עבורה סדרת הבנות הכי מצליחה של השנים האחרונות.

מה אפשר ללמוד ממנה?

רווית אורן: "בגיל 41 קיבלה קים קטרל תפקיד נועז ושנוי במחלוקת. למרות ההתלבטות והחשש מ'מה יגידו' היא בחרה להקשיב לרצונות שלה ולהמר על זה. התוצאה? היא הרוויחה בענק. התפקיד הזה תפור עליה".

הטיפ: גם להיות ערה להזדמנויות שנקרות בדרכך וגם להעז לקחת אותן. לפעמים תידרש כאן עבודה פנימית של התקרבות לאמת הפנימית שלך. יתכן שתצטרכי להפסיק עם הצנזורה העצמית שלך ולהפסיק להתחשב בדעה של הזולת. חבל לפספס הזדמנויות בגלל זה.

.

חינוך //  מיכל דליות // לעצור רגע

מיכל דליות ב"סופר נני". בגיל 40 חזרה לחינוך, הפעם להנחיית הורים (צילום: מתוך הטלוויזיה)

כמעט שני עשורים אחרי שכבר סיימה לימודי הוראה לגיל הרך, מיכל דליות החליטה לחזור לספסל הלימודים. "באמצע שנות ה-30 שלי, החלטתי שאני לא רוצה יותר לעבוד עם ילדים, וניסיתי לעשות דברים אחרים. מזכירתו של זה, ועובדת החברה הזאת. לא מצאתי בזה עניין", היא סיפרה בשנה שעברה לאיילת שני, בראיון ל"מוסף הארץ". "ואז חברה גילתה לי את המקצוע הזה שנקרא הנחיית הורים ובגיל 40 חזרתי ללמוד, ושוב פתחתי גן, כדי שיכלכל אותנו במשך היום ובערב למדתי".

כעבור ארבע שנות לימוד במכון אדלר להורים, הפכה דליות למדריכה ויועצת להורים והתקדמה עד לתפקיד מנהלת המכון. ב-2007 החלה להנחות את "סופר נני" בערוץ 2 והפכה למותג של ממש - האמא האולטימטיבית, שם נרדף לסמכות הורית וגורו של הורים מכל קצוות הארץ. נסו להשיג כרטיס כניסה לערב בהנחייתה ותבינו מיד כמה היא מצליחה ומבוקשת. כיום דליות מנהלת מכון להדרכת הורים הנושא את שמה וממשיכה להגיש תוכניות בנושא הורות בטלוויזיה וברדיו.

מה אפשר ללמוד ממנה?

רווית אורן: "דליות עסקה שנים בגננות, הייתה לה קריירה ברורה ופרנסה בטוחה עד שעצרה את הכל כי נמאס לה. במובן מסוים, ההפסקה היא מה שהחזיר אותה לעיסוק בחינוך ממקום אחר ולהיות מצליחה אפילו יותר".

הטיפ: לתת לעצמך מנוחה מהמקצוע, כדי לבחון אותו מחדש מבחוץ. לפעמים רק ככה אפשר לפלס את הדרך החדשה שבה כדאי ללכת בתוך אותו שדה מקצועי.

.

ספרות // נעמי רגן // לא לפחד מביקורת

בצד אהבה גדולה לערכי היהדות ולעם ישראל, פורטת הסופרת המצליחה נעמי רגן דברי ביקורת חריפים על החברה החרדית בספריה. היא מעבירה ביקורת על ההתנהגות של משמרות הצניעות, על המעמד המוגזם של הייחוס המשפחתי, על השתקת מקרים של התעללות ואונס כלפי נשים ועוד. דברים נוקבים אלה הפכו את הסופרת האמריקאית-ישראלית כמעט לפרסונה נון גרטה ברחוב החרדי.

את ספרה הראשון "ואל אישך תשוקתך", פרסמה בגיל 47. ככל שהלכה והצליחה, כך גברה הביקורת בקהילה עליה. רגן עמדה באומץ בפרץ ולא נתנה לביקורת לרפות את ידיה, למרות גינויים ואיומים. "תיקון החברה נעשה בפרסום דברים שהחברה לא רוצה לראות", אמרה לעיתונאי צור ארליך במוסף "דיוקן" ב"מקור ראשון" ב-2001. "אני לא מושפעת מביקורת. אני בכלל לא קוראת אותה. כשאני מקבלת מכתב נאצה אני נותנת לבעלי והוא אומר לי אם שווה לקרוא או לא. אני זורקת לפח ולא מגיבה". מזל, כי אנשים רוצים לקרוא את רגן. רובם המכריע של ספריה (עד כה הוציאה עשרה) הם רבי מכר שתורגמו לעשרות שפות ונמכרים ברחבי העולם.

מה אפשר ללמוד ממנה?

רווית אורן: "בחברה החרדית יש פחד גדול מביקורת ואפילו הוקעה, מה שרגן חוותה בקהילה שלה. אבל באיזשהו שלב היא כנראה החליטה להתגבר על הפחד ולא להימנע מלהגשים את עצמה. רגן התאמצה להוכיח את עצמה כנגד הפחד וטיבן של אמונות הוא שהן נוטות להתגשם. היא האמינה שתצליח להתגבר".

הטיפ: לגיל יש יתרון - הבשלות הרגשית שבאה איתו. את כבר יודעת שמה שלא הורג אותך, מחשל אותך. הפחד מכישלון נדחק לטובת הצורך ללכת עם מה שאת מאמינה בו, מתוך המקום שאין לך מה להפסיד. ואורן מוסיפה: "הקשיבי לביקורת, ואם את איתנה בדעתך שזו דרכך, התמידי עד שתשיגי את היעדים שלך. מבקרים תמיד יהיו, כל אחד מסיבותיו. את צריכה להיות בטוחה בעצמך ובדרכך ולא לתת לביקורת להחליש אותך או להרחיק אותך מהמטרה אליה את שואפת".

.

אופנה // אנה דלו רוסו // להמציא את עצמך מחדש

אנה דלו רוסו והקולקציה שלה ל-H&M. עורכת האופנה שהעיזה לפתוח בלוג (צילום: מרט ומרקוס)

18 שנים כעורכת אופנה בכירה בקונדה נסט איטליה (ההוצאה לאור של מגזין ווג) לא עשו לקריירה של אנה דלו רוסו מה שעשה לה בלוג פשוט ויפהפה אחד שהוא כולו שלה. דלו רוסו האיטלקייה עבדה במשך שנים כעורכת פרינט בכירה במגזין ווג איטליה. באמצע שנות ה-40 שלה היא החליטה "לרדת אל העם", ולפתוח בלוג אופנה משלה - ADR – בו תיעדה את ההופעות האופנתיות האוונגרדיות שלה.

מוזר שעורכת ברמתה תצטלם כאחרונת הפאשניסטות המתלהבות, אבל זה עבד. תפקידה בווג איטליה סיפק לה גישה לבגדי מעצבים ולאירועים נוצצים, וכשאלו הצטרפו לחוש הטבעי שלה לסטיילינג ואסתטיקה, דלו רוסו פשוט הפכה לאייקון אופנה. והמטרות שסימנה נכבשו בזו אחר זו: דוגמנות, בושם משלה, והשקת קולקציית אקססוריז מיוחדת בעיצובה בשיתוף H&M. כדי לפנות לעצמה יותר זמן לעסקים הפרטיים, עברה דלו רוסו לעבוד בווג יפן.

"חשבתי שזה יהיה מעניין אם אני אצור בלוג משל עצמי, ואני משקיעה בו הרבה מאמץ ואנרגיה כדי לעשותו מעניין. בעיניי הבלוג שלי הוא הרבה יותר ספונטני ומדבר על העכשיו מאשר נניח מגזין אופנה, אבל הם הולכים יד ביד", היא מצוטטת במגזין "את". "אנחנו חיים בעידן דיגיטלי, הגבולות נמתחים כל הזמן והאפשרויות משלשות את עצמן. אני רוצה ליהנות מהרגע במלואו".

מה אפשר ללמוד ממנה?

רווית אורן: "אנה דלו רוסו הייתה במקום חזק, עם קריירה וכסף, אבל הבחינה בכך שהעולם משתנה. היא ניצלה את ההישגים המוכחים שלה, את הקשרים שלה ואת הידע הרב שלה וניצלה אותם ככלים כדי להמציא את עצמה מחדש באותו תחום שעניין אותה מאז ומתמיד -  אופנה".

הטיפ: סמני כיוונים חדשים, המציאי את עצמך מחדש ואל תחששי להיות הראשונה. קחי את ההישגים שלך עד כה ומנפי אותם כדי ליצור הזדמנות להתקדם. אל תשבי ותחכי שההצעה המיוחלת תגיע – היי אקטיבית וייצרי את ההצעה הזו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה