הפינגטון פוסט: 10 סיבות להפסיק לעשן, שלא קשורות לריאות שלכם

פחות חרדות, יותר שיער, עור יפה יותר וחיי מין משופרים – אלה רק חלק מהצ'ופרים הכרוכים בהפסקת עישון. אז למה אתם מחכים?

16/01/2013
אמנדה ל. צ'אן, הפינגטון פוסט קבלו עדכונים מאמנדה ל. צאן,
  • RSS

אמנדה ל. צ'אן, הפינגטון פוסט

אין זה סוד שהעישון מגדיל את הסיכון ללקות בשלל בעיות בריאות, החל בסרטן, דרך מחלת ריאות וכלה במוות בטרם עת. לכן, המרכז לחיים בריאים שמח שהפסקת עישון נמצאת בראש רשימת ההחלטות שאנשים מקבלים לקראת השנה החדשה.

למעשה, מחקר שנערך באחרונה על ידי ארגון לגאסי (Legacy), הפועל למען הפסקת עישון, מראה כי ההחלטה להפסיק לעשן הופכת להיות אופנתית - מספר האנשים שדיווחו על החלטה להפסיק לעשן השנה הוכפל בהשוואה לשנה שעברה, לפי אתר חדשות הבריאות MyHealthNewsDaily.

מלבד הפחתת הסיכון הבריאותי, יש רשימה שלמה של סיבות לכך שכדאי לך - ולכל הסובבים אותך -  לזרוק את הסיגריות האלה לכל הרוחות.

1. תפחיתו את החרדות

המעשנים אולי מאמינים שלקיחת שאכטה ארוכה מסיגריה יכולה לעזור להרגיע את העצבים, אבל מחקר בריטי שהתפרסם בתחילת החודש מראה שלמעשה דווקא הפסקת עישון יכולה להפחית חרדות בטווח הרחוק. "אנשים שמצליחים להיגמל חווים ירידה ניכרת ברמות החרדה, בעוד שהמעשנים חווים עלייה מתונה בחרדות בטווח הרחוק", כתבו החוקרים במחקר של כתב העת בריטיש ג'ורנל אוף סייקיאטרי (British Journal of Psychiatry), עליו דווח בחדשות CBC.

סוכנות רויטרס דיווחה על מחקר שהתפרסם ב-2010 בכתב העת אדיקשן (Addiction), שהראה כי רמות הדחק (סטרס) ירדו בקרב אנשים שהפסיקו לעשן במשך שנה לאחר אשפוז בגלל מחלת לב.

2. הפה שלכם יודה לכם

הפסקת העישון תפחית באופן דרמטי את הסיכון ללקות בבעיות שיניים כגון עששת ומחלת חניכיים

וגם במצבים מסוכנים יותר, כגון סרטן הלוע - כך עולה ממחקר של המרכזים למניעת מחלות.

אתר חדשות הבריאות HealthDay דיווח כי בהשוואה למעשנים לשעבר, מעשנים חשופים פי פעם וחצי לשלוש בעיות שונות בתחום הפה והלוע, אם לא יותר.

3. חיי המין שלכם ישתפרו


הרי לכם גם סיבה מחדר המיטות להפסיק לעשן: מחקרים מצביעים על קשר בין עישון לבין ירידה בדחפים המיניים של גברים ונשים גם יחד. מחקרים שהתפרסמו ב-2008 בכתב העת ג'ורנל אוף סקשואל מדיסין (Journal of Sexual Medicine) הראו שהניקוטין עלול להשפיע אפילו על מידת העוררות המינית של נשים וגברים שאינם מעשנים.

ואם זה לא מספיק משכנע, אז הנה עוד הפתעה.

4. תצילו את עורכם

אם תרצו שהעור שלכם ייראה במיטבו, עדיף לכם להיפטר מהסיגריות. אתר הבריאות WebMD מציין, כי העישון משפיע על גוון העור, תורם לרפיסות של העור וכמובן - גורם לאותם קמטוטים באזור השפתיים.

עם זאת, האגודה האמריקנית לניתוחים פלסטיים מציינת שאפילו חודש וחצי בלבד לאחר הפסקת העישון, עורכם כבר יתחיל להיראות טוב יותר.

5. תצילו את שיערכם


אם השיער שלכם חשוב לכם - נראה שהגיע הזמן להיגמל מהעישון. מחקר הראה קשר בין עישון לבין סיכון מוגבר להתקרחות גברית. בחדשות ה-BBC דיווחו ב-2007 על מחקר של Archives of Dermatology, שהראה כי גם כאשר מביאים בחשבון גורמים אחרים לנשירת שיער, כגון גיל או מוצא, עישון כבד (לפחות 20 סיגריות ביום) מגביר את הסבירות להקריח.

6. תשפרו את מצב הרוח שלכם

הנה בונוס נחמד: הפסקת עישון יכולה להפוך אתכם לאנשים מאושרים יותר, לפי מחקר שנערך באוניברסיטת בראון.

חוקרים מצאו כי מעשנים התחילו להיות הרבה יותר מאושרים לאחר הפסקת העישון, גם אם חזרו בסופו של דבר להרגל המגונה.

לפי הודעה לעיתונות, "ההמחשה הטובה - והעצובה - ביותר היתה הנבדקים שהפסיקו לעשן באופן זמני בלבד. מצבי הרוח שלהם היו בעליל טובים יותר בתקופות שנמנעו מעישון. לאחר שחזרו לעשן, מצב הרוח שלהם העכיר, במקרים מסוימים הם נעשו עצובים עוד יותר מכפי שהיו מלכתחילה".

7. תוכלו לחגוג יותר ימי הולדת

הפסקת עישון עשויה להאריך את חייה של אשה בעשר שנים לעומת תוחלת החיים שהיתה לה אילו המשיכה לעשן - עולה מסקר שהתפרסם בכתב העת הרפואי Lancet ב-2012.

החוקרים מצאו גם כי ככל שנשים מעשנות יותר, כך גובר הסיכון שלהן למות בטרם עת. אפילו מעשנות "קלות" (אחת עד תשע סיגריות ביום) מכפילות את הסיכון לתמותה בהשוואה לנשים שאינן מעשנות.

"אם נשים מעשנות כמו גברים, הן מתות כמו גברים. אבל בין אם מדובר באשה או בגבר, מעשנים שנגמלים לפני גיל העמידה ירוויחו בממוצע כעשר שנות חיים נוספות", אומר החוקר שניהל את המחקר, פרופ' סר ריצ'רד פטו מאוניברסיטת אוקספורד.

8. תשפרו את סיכוייכן להרות ולהחזיק הריון


אם את מנסה להיכנס להריון, אחד הדברים הטובים ביותר שתוכלי לעשות זה להפסיק לעשן, עולה מהמחקר. חדשות NBC דיווחו כי למעשנות יש סיכון של 60 אחוז ללקות בחוסר פוריות, לעומת נשים שאינן מעשנות.

בנוסף, לפי חדשות NBC, העישון נקשר לריבוי הפלות טבעיות.

9. תיהנו יותר מהאוכל

אם אינכם אוהבים אוכל תפל - אל תעשנו. מחקר קטן שנערך ב-2009 בקרב חיילים ביוון הראה קשר בין עישון לבין הקהיית פקעיות הטעם שעל הלשון וצמצום מספרן.

10. ההצטננויות שלכם יהיו פחות חמורות


תסמינים קלים של הצטננות עלולים להחריף בקרב מעשנים - עולה ממחקר שערכו חוקרים מאוניברסיטת ייל. הממצאים, שהתפרסמו ב-2008 בג'ורנל אוף קליניקל אינווסטיגיישן (Journal of Clinical Investigation), הראו תגובת יתר של המערכת החיסונית בקרב עכברים שנחשפו לעשן סיגריות, כאשר נחשפו לווירוס דומה לנגיף השפעת.

ד"ר גייק א. אליאס, החוקר שערך את המחקר, אמר כי "הממצאים מעידים שהמעשנים אינם נכנסים לצרה בגלל היעדר יכולת להדוף את הנגיף, אלא בגלל תגובת-יתר לנגיף".

>> תרגום מאנגלית: שרית פרקול


לכתבה המקורית בהפינגטון פוסט

הפינגטון פוסט הוא אתר החדשות והבלוגים המוביל בארצות הברית בייסודה של אריאנה הפינגטון. עם 10 מליון גולשים מידי חודש, הוא הפך למוקד עוצמה והשפעה על התקשורת ועל קובעי המדיניות בגבעת הקפיטולמיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך