אופוזיציה? תזכיר לי מה זה?

לא לחינם ציפי לבני לא מסוגלת להצהיר שתשב באופוזיציה - במדינת ישראל המוסד הזה כמעט שלא מתפקד. לא מאמינים? תציצו ברשימת הצעות החוק שנפלו בגלל הזנחה של האופוזיציה. כלומר של לבני וחבריה

13/01/2013
אסתי סגל קבלו עדכונים מאסתי
  • RSS
» לבני. אם האופוזיציה רק היתה מתפקדת

תחת כל מסך רענן ואל מול כל מיקרופון שלוף, חזינו בציפי לבני מסבירה מהם התנאים שלה לכניסה לממשלה (של נתניהו) ומה הם הקווים האדומים שלא יאפשרו לה כניסה כזו. יריבתה (ושותפתה לשתי דקות) שלי יחימוביץ, שהתחמקה שבועות וחודשים מאמירה חד משמעית השוללת ישיבה בממשלתו של נתניהו, יצאה מהארון והכריזה שלא תכנס לממשלה הזו. היא (בקול אסרטיבי ונמוך) - מתכוונת לקחת את השלטון. או ללכת לאופוזיציה.

וזה הרי ברור. כדי להשפיע צריך לשבת בממשלה. שם נחתכות ההחלטות. שם נחקקים החוקים. שם הכוח.

אופוזיציה? הצחקתם אותנו. היא חלשה. היא קטנה. היא מדולדלת. היא לא יכולה לשנות שום דבר. עובדה – תראו את הכנסת האחרונה ואת מצבה הנורא של האופוזיציה. לכן אנחנו הולכים לקואליציה. נוותר פה ושם בשוליים, נעגל פינות, נטשטש הבדלים והעיקר שנכניס נציג לממשלה (זוכרים את קואליצית 94 החכי"ם במושב החורף של הכנסת?)

כאמור – כדי להשפיע חייבים להיכנס לממשלה. כדי למלא את הבטחותינו לבוחרים – חייבים להיות בקואליציה. רק ככה נוכל להעביר חוקים.

צודקים.

הנה, למשל חוק ביטוח לאומי (תיקון הגדלת קצבת זקנה ושארים) החשוב כל כך כדי לשפר את מצב האוכלוסיה הקשישה, חוק שעובדים עליו שנים – נפל רק כי לאופוזיציה אין כוח.

אז זהו, שלא נכון.

החוק הזה נפל כי האופוזיציה לא הגיעה להצביע. ושימו לב, הוא נפל בקריאה טרומית (35 נגד, 25 בעד) כי מקדימה (הצעת החוק היא של שלמה מולה מקדימה) נכחו 17 חכי"ם מתוך 28, מהעבודה – 1 (שלי יחימוביץ) מתוך 8, מרצ - 1 (אילן גילאון) מתוך שלושה.

אם היתה התייצבות מלאה של האופוזיציה (50 חכי"ם) החוק הזה היה עובר, והיה נרשם ניצחון לאופוזיציה.

או נושא אחר שגרם למאות אלפים לצאת מהבית בקיץ 2011 למחאה החברתית הגדולה ביותר שנראתה כאן אי פעם – יוקר המחיה. עם כל המאמצים, האופוזיציה לא מצליחה לעשות שום שינוי במצב בגלל שהיא כה קטנה וחלשה. הנה, תראו את הצעת החוק של רונית תירוש ומירי רגב לפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים (תיקון – פיקוח על מוצרי יסוד) שנפלה גם היא בקריאה טרומית (32 נגד – 18 בעד)

שימו לב מי הפעם נעדר מההצבעה: רונית תירוש שיזמה את הצעת החוק!

ושוב, הפעם נכחו מקדימה 15 חכי"ם. נעדרו 13. העבודה: נעדרו כל 8 חברי הכנסת. מרצ - 1 (ניצן הורובית) מתוך 3, חד"ש – 1 (מוחמד ברכה) מתוך 4 חברי כנסת.

ושוב – אם היו מגיעים כל 50 חברי האופוזיציה, החוק הזה היה עובר בהליכה.

ומה לגבי הריכוזיות שהפכה לסכנה גדולה לכלכלה הישראלית, נושא שהאופוזיציה לא מפסיקה לנופף בו? הצעת חוק החברות (תיקון – הקמת מאגר דירקטורים חיצוניים בחברות ציבוריות), עוד הצעת חוק שנפלה בקריאה טרומית (33 נגד, 18 בעד).

קדימה – שוב רק 15 חכי"ם נוכחים, 13 לא הגיעו. עבודה – 1 (ראלב מג'אדלה) 7 – לא הגיעו. מרצ – 1 (ניצן הורוביץ) 2 – לא הגיעו. וכו' וכו'

כאמור אם כל הח"כים מהאופוזיציה החברתית-כלכלית היו נוכחים (סה"כ 51 ח"כים יחד עם אורי אריאל), הקואליציה הייתה נאלצת לגייס לפחות עוד 19 ח"כים.

אלו היו 3 דוגמאות מתוך 79 הצעות חוק חברתיות שנפלו בכנסת האחרונה. מחלקת המחקר של המשמר החברתי, מצאה שמתוכן 62 הצעות חוק נפלו בשל נוכחות דלילה של חברי האופוזיציה.

 

אז מה אתם אומרים, אי אפשר לשנות באופוזיציה? ולא, לא מדובר כאן על מחטפים, גם לא על פילי באסטרים. רק על הגעה להצבעות. רק על משמעת אופוזיציונית אדוקה. זה הכל.

בגין דיבר על לשרת את העם באופוזיציה ועשה את זה במסירות 29 שנים (מ-1948 עד למהפך ב-1977). הוא עשה את המוות לקואליצית מפא"י עם אופוזיציה זעירה. רק תארו לעצמכם מה היה עושה היום עם 50 חברי אופוזיציה.

לתשומת לב החכ"יות שלי יחימוביץ וציפי לבני.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה