מחזירות את הרחם לשליטת הנשים

ההפגנה בירושלים נגד הענקת פרס לאגודת 'אפרת' ואתר חדש: 'הפלה - ההחלטה שלך', הם חלק ממאבק מתעצם נגד הכפייה הדתית על הרחם שלנו

08/01/2013
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

לנשים בישראל אין רגע מנוחה מהאיומים הנוגעים לחירות שלהן, על גופן, עצמאותן, וההחלטות שהן רוצות לקבל, בלי הוראות של גברים. הפלות בישראל אינן נושא נפיץ פוליטית כמו באמריקה, אבל הן הולכות ומקבלות נפח תקשורתי וחברתי טעון.

השבוע למשל, הוענק לאגודת אפרת השנויה במחלוקת חריפה, פרס בכנס ירושלים, על תרומתם ל'עידוד הילודה'. מחוץ לאולם באותה עת, הפגינו כ50 איש נגד הענקת הפרס, פעולה שבין המארגנות שלה היא האקטיביסטית החברתית והפמיניסטית לילי בן עמי: "כנס ירושלים, שמתקיים כבר עשר שנים על ידי ערוץ 7 ועיתון בשבוע. הוא כנס מאוד מכובד, השנה היו בו גדעון סער, לימור לבנת, ראש העיר ניר ברקת, השופטת דליה דורנר. 50 איש הגיעו, עם מטריות נשברות וסערה נוראית בירושלים, זה היה מדהים לראות את זה, הם באו ולא נשברו, למרות שירד עלינו ברד והמשכנו. אפילו אי אפשר היה להשתמש במגפון. היו מפגינים שהצליחו להסתנן פנימה במעמד קבלת הפרס. ברגע שנתנו להם את הפרס, הרימו שלטים שנכתב בהם: "הרחם שלי הוא רק שלי".

"יצאנו במחאה נגד הפרס, כי הדרכים של האגודה נחשפו כבר בהרבה כלי תקשורת, כיצד האגודה פועלת באמצעים מפוקפקים כדי למנוע הפלות מנשים יהודיות. למשל, הם מפרסמים מודעה, את חושבת לעשות הפלה, תתקשרי לקבלת ייעוץ, וזה מידע מטעה, הם לא נותנים ייעוץ, הם משכנעים באמצעות הפחדות, לחצים, מניפולציות ומידע מסולף לא לעשות הפלה. למשל, אם תפילי לא תוכלי ללדת, ואת גורמת נזק בלתי הפיך לכבד שלך".

"הם אומרים לנערות אל תגלו להורים שאתן לא רוצות להפיל", ממשיכה בן עמי, "ועל ההריון בכלל. הם אורבים ליד הוועדה להפסקת הריון לנערות שנכנסו להריון, הם הולכים ברוב חוצפתם לנערות חוסות שהן נערות מוחלשות, שנכנסות הרבה להריון לצערנו, ופשוט משכנעים אותן לא לעשות הפלה. הם מבטיחים מימון לחיתולים ומטרנה, ושתינו יודעות שילד זה לא חיתולים ומטרנה. הם מציגים מידע לא מאוזן. אנחנו זוכרים את המקרה של הנער רז אטיאס שהחליט להתאבד, המשפחה מאשימה את אגודת אפרת. ועכשיו האגודה הזו מקבלת פרס? שתביני, הם הפיצו מיליון דיסקים עם התעמולה שלהם".

מעל כל אלו מרתיחה את בן עמי תמיכת המדינה והפקידות אותה אנחנו מממנות בפעולותיה של אגודת אפרת: "מתייחסים לאגודת אפרת כמומחים, מזמינים אותם לכנסת, המדינה נותנת לבנות שלהם שרות לאומי, שני הרבנים הראשיים בישראל הוציאו מכתב לכל הרבנים בישראל שבכל כנס בארץ בנושא פריון וילודה יש להכניס את יו"ר האגודה כמומחה, וגם הכניסו את המילים הפלה זה רצח. כל התייעצות בנושא עם  רב צריך להפנות לאגודת אפרת, זה מזעזע".

נפגעות אפרת

האגודה טוענת שאף אשה לא התחרטה על אי ביצוע הפלה.

יש לי נערות שאומרות לי, אני רוצחת? אני שלמה עם ההפלה שלי, אבל המודעות מחזירות אותי למקום רע. פנינו לכל הדוברים בכנס בבקשה להחרים אותו או לכל הפחות לשאת דברי מחאה נגד הארגון. הצלחנו תוך יום וחצי להחתים 30 ארגונים ו4000 איש נגד הפרס. היו כמה שהסכימו להביע דברי מחאה על הבמה, כמו חילי טרופר מהעבודה. דליה דורנר אמרה לנו: "אני לא באתי לנאום, באתי במעמד נשיאת מועצת העיתונות לברך". גם ניר ברקת לא ראה בזה שום בעיה, ומאוד כעס שפנינו אליו.

כרגע שוקדת בן עמי על הקמת אתר המוקדש לעדויות נפגעות אפרת. "זה בתגובה ליו"ר אפרת שאומר על כל במה שאין אף אשה שמצטערת שלא עשתה הפלה, איזה אשה תגיד שהיא מתחרטת שילדה את הבת שלי?  אבל מצאנו עדויות של נשי שנפגעו מאפרת ואנחנו נפרסם אותן."

הפלה  – ההחלטה שלך

יוזמה אקטיביסטית מקוונת אחרת היא של מיטל שרון, אשת אינטרנט ומקימת מיזם 12 דקות, שהקימה עם איש הרשת אורי ברוכין את האתר "הפלה  – ההחלטה שלך". האתר עשוי בקפידה, עשיר בתוכן מקיף על הפרוצדורות האפשריות למבקשות לעשות הפלה, שימושון עם פרטי וועדות ההפלה הארציות, זכויות האשה המבקשת להפיל, תכנים על הפלה ומוסר, הפלה ודתות, והכי חשוב, תכנים אישיים, שיתוף של נשים כותבות כמו מירי שחם, דורה קישינבסקי, הילה בניוביץ הופמן, חלי גולדברג ואחרות על החוויות האישיות שלהן בנושא הפלות.

"בישראל מתרבים ומתחזקים הקולות שמנסים לגייס את הגוף שלנו למען מטרות שונות, תוך דחיקת הנשים שאנחנו אל שולי ההחלטה, ותוך ניצול הון כספי וסימבולי.על כל אישה לקחת חלק במאבק המשותף הזה למען זכות האישה על גופה כדי שכל אחת מאיתנו תוכל להיות בטוחה שבבוא היום תהיה היא זו שתקבל את ההחלטה הנכונה עבורה" נכתב במניפסט האתר, שאינו מיועד לנשים המבקשות לשמור את פרי בטנן, אלא למתלבטות ואלו המבקשות להפיל מטעמים שונים, ולהדגיש את הערך העליון - זו החלטה של האשה.

"חשבנו שחייב להיות מקום שזמין ברשת ונותן מידע ומאפשר דיבור על הפלות, בלי הצורך להתנצל. אתר שבסיסו עומדת הנחת היסוד שכל אישה רשאית להחליט מה היא עושה עם הגוף שלה". ענתה לשאלותיי היזמית, מיטל שרון, "ההחלטה להעניק פרס לעמותת אפרת זירזה את ההליכים כי הבנו שהזכות הבסיסית הזאת של נשים עומדת בפני איומים גוברים והולכים. פנינו לעזרה לעמותה הנפלאה ״נשים לגופן״ והחומר הרפואי והחומר על מערכת הבריאות הגיע מתוך הספר המצויין שהן הוציאו.

פנינו גם לנשים כותבות אחרות, כמו מירי שחם, חלי גולדנברג, ודורה קישינבסקי, שתרמו לנו קטעים משלהן. בעתיד, אנחנו מתכוונים בעיקר להוסיף עוד חוויות אישיות של נשים ועוד טורי דעה בנושא ועוד מידע אודות מדיניות בארץ ובעולם הנוגע לנשים. עד כה קיבלנו רק תגובות חיוביות ותומכות".

גם בחברה הדתית

אפילו בחברה הדתית מתעורר דיון בנושא הזה, טור של מרים אדלר, במאית הסרט "שירה" שעסק בנושא פורסם באתר "כיפה", לא עניין שגרתי לאתר הזה ובדיון נשמעים קולות מפתיעים בסוגיה. כל זה מעורר תקווה שנשים, גם מהמגזר הדתי, לא תשתוקנה מול הניסיון לכפות עליהם לשמש מכשירי ילודה נגד טובתן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך