המסע לחברה צודקת

ליו"ר נעמת, גליה וולוך, יש חלום: היא רוצה שאבא שיוצא מוקדם להוציא את ילדיו מהגן או בי"ס, לא יצטרך להתנצל על זה, ולא יהיה חריג. בחודשים הקרובים היא תוביל מהלך להשיג את זה

02/01/2013
משפחה קבלו עדכונים ממשפחה
  • RSS
» גליה וולוך

לפני מספר ימים התקשרתי בשעות אחר הצהריים המוקדמות לקולגה שלי, בעל תפקיד בכיר, וברקע שמעתי קולות ילדים. הוא אמר לי שהוא בהסעות לחוגים. בלי לחשוב יותר מדי הצעתי לו להכיר לו מישהי. הבחור אמר לי, "מה פתאום, אני נשוי". עצם העובדה שגבר בתפקיד בכיר נמצא עם ילדיו בשעות אחר הצהריים הביאה אותי למסקנה שמדובר בגרוש שזהו היום שלו עם הילדים. הייתי נבוכה מאד והאיש העמיד אותי במקומי, בצדק. הוא אמר לי שעם כניסתו לתפקיד התובעני הבהיר היטב למעסיק שלו שיום אחד בשבוע לפחות הוא יוצא מוקדם מהעבודה כדי לבלות עם ילדיו.

לפני מספר חודשים, עם כניסתי לתפקיד יו"ר נעמת, קראתי לחברותיי בנעמת להצטרף אלי למסע. מזה כמה חודשים, אנו יושבות יחד, בתהליך יצירתי משותף, והופכות רעיונות לעקרונות. בבסיס המסע, עומדים דגלים אותם נניף ברבים, ובדרך נקרא לעוד ועוד אנשים, נשים וגברים, לחבור אלינו. יחד נצליח להפוך את הדגלים לנחלת הכלל ולהוביל מהעקרונות למעשים ומן המעשים-להישגים.

כשאני חולמת על הישגים אני רואה בעיני רוחי חברה מתוקנת, חברה העושה הכל כדי להיות שוויונית יותר, צודקת יותר, מוסרית יותר. אני רואה לנגד עיני מדינה המעניקה שוויון הזדמנויות אמיתי - לנשים, למשפחות צעירות, לאמהות יחידניות, לבנות הגיל השלישי, לתושבות ותושבי הפריפריה, לאלו המתקשים במציאת תעסוקה, לעובדות המשתכרות שכר מינימום ואינן מצליחות לגמור את החודש, לערביות, לחרדיות.

אני רואה לנגד עיני נשים מכל שכבות האוכלוסייה ומכל רמות ההשכלה: את הפקידה בבנק ולצידה את המרצה באוניברסיטה. שתיהן מתמודדות עם הנשיאה בקריירה כפולה. שתיהן חשות ובצדק, שאינן מתוגמלות על מלוא תרומתן. שתיהן נאבקות בתקרת זכוכית-סמויה, מוכחשת, אך נוכחת מאד. כך גם הערבייה המשכילה מכפר בגליל הכמהה כל-כך לצאת לעבודה ולתרום לפרנסת משפחתה והעולה החדשה מנתיבות. שתיהן רוצות לשאת את ראשן בגאווה אך אינן מצליחות לקרוע את החוט הדק ועליו כתוב: אין מעבר!

אנו צריכות להיות שם כדי שאבא שרוצה לראות את ילדיו ולהיות שותף בגידולם לא יצטרך להרגיש חריג ולא ייאלץ להיאבק כנגד כל העולם כדי להצדיק את זה.

נפעיל את כל הכלים

בחודשים הקרובים, נפגין, נצעד, נפרסם, ננסח הצעות חוק, נעתור לבג"ץ, נפנה אל ראש או ראשת הממשלה ואל השרים והשרות, מי ייתן והן תרבינה, ושוב נפגין ונפעיל את כל הכלים העומדים לרשותנו בעולם הממשי ובמרחב הדיגיטלי. נטרטר מבוקר עד ערב על עולם עבודה מאוזן ותומך משפחה, על 51% ייצוג לנשים- ולא פחות- כשיעורנו באוכלוסייה, על שכר שווה לנשים כגברים, על חינוך לשוויון מגדרי כחלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים בכל מערכת החינוך ועל ביטול מירוץ הסמכויות בין בית הדין הרבני לבית המשפט למשפחה כחלק מהמאבק לשוויון זכויות בנישואין ובגירושין.

לא נפסיק לחלום ולא נפסיק להיאבק. מה שלא יצלח בידינו עכשיו ימשיך להוות לנו אתגר- ידינו לא ירפו - עד שיתממש!

היום ייערך המושב הרעיוני של ועידת נעמת, במסגרתו יידונו ויאושרו חמשת הדגלים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה