הכירו את המתמודדת: מיכל רוזין

היא מספר ארבע ברשימת מרצ, שימשה בחמש השנים האחרונות כמנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית והיא מגיעה לכנסת כדי לעשות סדר בנושאי פמיניזם ומגדר

01/01/2013
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» רוזין. אפילו אחד השרים התקשר

למיכל רוזין (43) מקום רביעי ברשימת מרצ, יש מה שנקרא "רזומה ללא רבב": בחמש השנים האחרונות היא כיהנה כמנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית בישראל. בין היתר, היא הובילה את הארגון באחד המאבקים החשובים בישראל – הרשעת הנשיא לשעבר, משה קצב, באונס.

בתפקיד קודמים כיהנה כיועצת בכירה לשר המסחר והתעשייה, רן כהן ועוד לפני זה שימשה כעוזרת פרלמנטרית לחברות הכנסת יעל דיין ונעמי חזן. בשנים האחרונות, לאחר סיום עבודתה בכנסת ובממשלה לקחה רוזין חלק בפעילות לארגון עולי אתיופיה, בקמפיין ציבורי לעידוד תרומות איברים, לקידום נשים בפוליטיקה ועוד ועוד.

צבא? שירתה כקצינת חינוך. לימודים אקדמאיים? סיימה תואר ראשון ושני בהצטיינות בחוג למדעי המדינה ותקשורת פוליטית באוניברסיטת תל אביב והיא בעיצומם של לימודי הדוקטורט במחלקה למגדר באוניברסיטת בר אילן.

אחרי כל הפעילות האינטנסיבית הזאת, מה הביא אותך להתמודד בבחירות לכנסת?

רוזין: "זה באופי שלי הרצון לשנות. יש בי אי יכולת להסכים עם חוסר צדק, אי-שוויון וכדומה. 18 שנה אני ככה וזה ממש צורך. תמיד ניסיתי לתעל את עצמי למקום של עשייה ואין מקום יותר מתאים מכנסת ישראל".

מה את רוצה להביא לכנסת, שאת חושבת שלא נמצא בה היום?

"בשנים האחרונות הושפעתי מאוד מהחקיקה שדחפנו מאחורי הקלעים בנושאים של נפגעות תקיפות מיניות ולכן הנושא חשוב לי. אני רוצה להדגיש שמבחינתי ומניסיוני גם שינוי קטן של חוק או תקנה או נוהל הוא כזה שמשנה חיים, ולכן חשוב. יחד עם זאת, הייתי רוצה לקחת צעד אחד קדימה את נושא הפמיניזם ואני מקווה שבבחירות הקרובות יחד איתי ייכנסו עוד נשים ונוכל יחד להוביל לשינוי. העניין הוא שהיום כמעט בכל הקבוצות המופלות בישראל – הנשים שבתוך הקבוצות האלה הן הראשונות להיפגע ולכן צריך לשים דגש בכל ועדות הכנסת על העניין המגדרי".

נעבור רגע לפן האישי. איך ההרגשה להפוך למועמדת ריאלית לכנסת הבא?

"זה נורא משמח. אני מקבלת המון פרגון מהציבור ובעיקר – הרבה תגובות בפייסבוק. אנשים כותבים לי: 'את סיבה נוספת להצביע מרצ' וזה מאוד מעודד אותי. מה שהפתיע אותי הוא שאחרי הבחירה שלי, התקשרו אלי ח"כים ושרים ממפלגות שנמצאות רחוק ממרצ וברכו אותי ואמרו שימחו לשתף פעולה. אפילו שר אחד – שאני לא אסגיר את שמו – התקשר ואמר: 'אם את צריכה עזרה – אני כאן'".

זה די בניגוד לדימוי התקשורתי האינטרסנטי שיצא לפוליטיקאים, לא?

רוזין: "נכון אבל אני מאמינה שגם בפוליטיקה אם אתה בן אדם, אז מעריכים אותך אפילו בנפרד מהשיוך המפלגתי שלך".

חוויית הבחירה במסגרת פריימריז לימדה אותך משהו חדש על עצמך?

"זאת לא הפעם הראשונה שאני מתמודדת אבל אני כן יכולה לומר שלמדתי שיש משהו טוב בלהתבגר, במובן הזה שעם הגיל 'זוכים' בסוג של יציבות ושלווה פנימית. להוביל קמפיין זאת משימה לא קלה והדבר הכי חשוב בסיטואציה הזאת היא לשמור על איזון פנימי כי נורא בקלות אפשר לצאת מפרופורציות".

ויתרת על דברים מסוימים בחיים כדי להיבחר?

"בעיקר ויתרתי כרגע על בטחון תעסוקתי. אני נמצאת כרגע בחופשה ללא תשלום ובקשתי מהארגון שיתחילו לחפש לי מחליפה. באותה נשימה עדיין יש משכנתא לשלם והוצאות נוספות בזמן שהעתיד שלי כחברת כנסת הוא סוג של הימור. זה מאוד מלחיץ".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך