7 דברים שענת הראל למדה על החיים

אפשר לשנות את הגישה, את היחס לחיים, את הדרך שבה מתמודדים עם כשלונות. הבחירה היא בידיים שלנו. ועוד דברים שענת הראל למדה על החיים ומעבירה הלאה

26/12/2012
ענת הראל קבלו עדכונים מענת
  • RSS
» אנחנו בוחרים אם יהיה לנו טוב או רע (צילום: זיו שדה)

בעבר לא נתתי חשיבות רבה לדרך בה אני מתייחסת לעולם. בחרתי לתת יותר תשומת לב לדרך בה הוא מתייחס אליי: האם החיים טובים אלי? האם היום היקום מחייך אליי ו"זורם" עם משאלותיי או שמא העולם נגדי בגלל האלכסון שוונוס יוצר דווקא היום עם קרני השמש?

ובכן, חלק מתהליך ההתבגרות שלי קשור כנראה גם בהתפכחות לגבי איך הדברים באמת פועלים. מקרה הזה, מתברר שהם פועלים בדיוק הפוך ממה שחשבתי. הנה כמה תובנות לגבי גישה לחיים והיחסים שלנו עם היקום:

1. אפשר לבחור את הגישה לחיים

זה הרגל חשיבה נרכש ולאו דווקא משהו שנולדנו איתו. מצב הרוח שלנו תלוי במשחקים שהמוח שלנו משחק. בהקשר זה, בני אדם יכולים לקבוע מה יחשבו ואיך יפעלו, כתגובה לנסיבות או אירועים מסויימים. עד כמה שזה נשמע פשטני, על גבול האידיוטי, למעשה, אנחנו לגמרי בוחרים את גישה הכללית שלנו לחיים – האם יהיה לנו טוב או רע.

בסופו של דבר נגלה כי גישה חיובית בדרך כלל הולכת יד ביד עם השלכות חיוביות על מהלך הארועים בחיינו ולצערינו הרב , גם ההיפך הוא הנכון.

2. אפשר לשנות את היחס לחיים

ביכולתנו לקבוע האם נהיה "אדונים" למצבים אליהם אנו נקלעים, או "קורבנות" של הגישה שלנו.

למזלנו, אפשר לשנות את הגישה. התנאי הוא מודעות ורצון להחליף את דפוס לפיו המוח שלנו פועל בכזה שישרת אותנו טוב יותר, ובעיקר - יביא יותר שמחה והנאה לחיינו. עלינו לבחור להשתנות, לסגל יחס שונה לעצמנו, גישה אחרת לאירועים שהחיים מזמנים.

המפתח לכל היא ההבנה כי למעשה איננו שבויים של הגורל שלנו, אלא אסירים של המוח שלנו והמגבלות שהוא מייצר לנו.

למה הוא עושה זאת? כי ככה הוא רגיל. כי זאת מערכת ההגנה שהוא פיתח במשך שנים. אין זה אומר שאי אפשר ללמד אותו דרך חלופית, בעיקר אם השיטות שבהן הוא פועל כיום כבר לא באמת משרתות אותנו. הבחירה לגמרי בידיים שלנו – לא שזה קל, אבל בהחלט אפשרי.

3. אפשר לשנות את היחס למצבי מצוקה

גישה חיובית או שלילית יכולה להיות מוגברת - לכל אחד מן הכיוונים – במצב של מצוקה.

במציאות, רוב המצליחנים הינם אנשים אשר מקבלים ומאמצים אל ליבם את אותם מצבי מצוקה. מתוך הבנה בסיסית כי מצבים אלו הינם חלק בלתי נפרד מהחיים ואף חיוניים לצמיחה האישית שלהם.

מתוך גישה זו הם גם לומדים להתמודד עם כישלונות. לראות את היתרונות והרווח שמאחורי חוויות שליליות, כמו למשל: הגברת המוטיבציה, עידוד יצירתיות לפתרון בעיות וגמישות מחשבתית. חשיבה מסוג זה מייצרת גישה חיובית יותר למצבים שונים בחיים – כלומר: אין אירוע שאין בו אלמנט חיובי שאפשר ללמוד ממנו או להתקדם בעזרתו.

4. אפשר לבחור מערכות יחסים עם אחרים

ככלל, אנו מעדיפים להיות בקרבת אנשים בעלי גישה חיובית לחיים. אותם "טיפוסים" חיוביים מפגינים בדרך כלל תשוקה מדבקת לחיים, תשוקה המשדרת כלפי חוץ אנרגיה אשר מושכת אליה כמו מגנט.

זה בדיוק ההפך עם בעלי הגישה השלילית -  אנשים ימנעו משהות ממושכת במחיצתם אם בכלל, משום שהאווירה סביבם מדכדכת וגם דיכדוך עלול להיות מדבק. אחרי שהות בקרב אנשים מסוג זה, אנו עלולים בעצמנו לחוש מרוקנים מאנרגיות.

5. אפשר להשפיע על הציפיות

הדרך בה אדם "ניגש" לחיים מושפעת בעיקר מאותה גישה עליה אני מדברת. אנשים חיוביים מצפים ליותר מהחיים ולכן גם נוטים להשיג יותר מהחיים. אותה גישה חיובית הינה למעשה סוג של איתות ליקום, למה אותו אדם מצפה ובין אם סביר שהדבר יקרה או לאהשדר כבר קיים ולכן מכאן הסיכוי עולה באופן משמעותי.

6. אפשר להפוך בעיה להזדמנות

אדם בעל גישה חיובית, יכול לראות בכל קטסטרופה הזדמנות, בעוד שאדם בעל גישה שלילית לחיים רואה בכל הזדמנות קטסטרופה ופתח לצרות ובעיות ו....מיד עובר החשק לפעול.

הבחירה לראות את חצי הכוס המלאה אינה מובנת מאליה, מאחר שאופיו של אדם לרוב נוטה בדיוק לכיוון ההפוך - לראות את מה שחסר באופן מודגש יותר מאשר את ה"יש". בעיקר בחברה המערבית בה גדלנו.

אנו נדרשים למאמץ לא קטן, כדי לראות את פני הדברים באופן שונה מזה בו הורגלנו. דמיינו שפיתחתם המצאה גאונית: משקפיים שדרכם פשוט אי אפשר לראות את מה שאין, רק את מה שיש!

7. אפשר לסגל גישה שקובעת למעשה מיהו האדם

אנשים בעלי גישה חיובית חיים את חייהם בתשוקה. הם אסירי תודה למה שיש בחייהם. הם מאמינים שכל דקה בחיים היא נכס שצריך לנצור וחלילה לא לבזבז. הם מבינים שהחיים הינם יותר מאשר משהו המרחש סביבם. עבורם החיים הם מה שהם מחליטים לעשות מהם!

אז לכבוד שנת 2013 המתחילה ממש עכשיו אני מאחלת לכולנו את העוצמה להחליט על גישה חיובית יותר לחיים ויחד עם זאת, את הרכות שבקבלת עצמנו גם במקומות בהם לא נצליח במשימה.

שלכם, ענת הראל

-----------------------------------

לקריאת פוסטים נוספים של ענת הראל בסלונה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה