מה גורם לאדם לטלטל תינוק?

אין הורה שלא חווה כעס, עייפות, תסכול וחוסר אונים בגלל בכי בלתי נפסק של תינוק, התינוק שלו. איך אפשר להתמודד עם המצוקה ומה יעשה הורה שמרגיש שהוא מאבד סבלנות?

25/12/2012
ד"ר חנה גילאי גינור קבלו עדכונים מד"ר
  • RSS
» מה מביא הורה לטלטל את תינוקו? (צילום: Thinkstock)

קשה לשכוח את הפרשה המצמררת: אב נחשד כי טלטל שניי תינוקות רכים, תאומים, בת ובן - שנפטר לכאורה כתוצאה מהטילטול. פרשת טלטול התאומים התפרסמה בחודש ינואר 2012 לאחר ששני התינוקות, בני 4 חודשים אושפזו בבית החולים "ספרא" בתל השומר עם חבלות קשות על גופם. זמן קצר לאחר מכן נעצרו הורי התאומים וסבתם בחשד לפגיעה פיזית בהם. בדיקת המכון לרפואה משפטית חיזקה את הסברה כי הילדים נפגעו מהתעללות. היום הודיעה הפרקליטות  כי יש די ראיות להרשעתו של האב בהריגת בנו ובהתעללות בבתו.

הפרשה העלתה לכותרות וריכזה את תשומת הלב בנושא ההתמודדות של הורים חדשים עם בכי תינוקות. למעשה, מה שקיבל תשומת לב, הוא "סינדרום התינוק המנוער" או בשם הידוע יותר טלטול תינוקות. בטעות רבה יש הרואים סינדרום זה כסממן או כנובע מדיכאון אחרי לידה, ולא היא.

אז מה מביא הורה להתנהג כך? הורה שמגיע לחוסר אונים וכעס ברמות בלתי נשלטות כאלה, המביאות אותו לטלטל את תינוקו לא חייב לסבול מדיכאון לאחר לידה, ובוודאי לא כל הורה שסובל מדיכאון לאחר לידה יטלטל את תינוקו. ברשימת גורמי הסיכון הידועים אפשר למצוא: תסכול, כעס, חוסר אונים, עייפות, קושי בשליטה על כעס, תמיכה חברתית דלה, ציפיות לא מציאותיות בנוגע לטיפול בתינוק, אימפולסיביות, תחושת בידוד ודיכאון, חוויות ילדות קשות.

כשהטיפול בתינוק נוגע בעצבים החשופים

האם כהורים חדשים קיבלתם מידע אמין על טווח התגובות הרגשיות שאמהות ואבות עלולים  להרגיש לאחר לידה, כמו "בייבי בלוז" המופיע אצל יולדות בימים הראשונים לאחר הלידה או על דיכאון לאחר לידה? סביר להניח שכן. אך האם קיבלתם מידע איך להתנהג באופן יעיל עם בכי של תינוק ולא להגיב בתסכול ובכעס? סביר להניח שהידע שלכם הגיע מאמצעי התקשורת ושטרם שמעתם על כך באופן מסודר מאנשי הבריאות המטפלים בכם ובמשפחה. לצערנו, כמו בנושאים רבים אחרים, רק אחרי שמתרחש אסון מפנימים אצלנו את הלקח ומנסים למנוע את האסון הבא.

חשוב שהורים לתינוקות יכירו בכך שטיפול בתינוק עלול לגעת ב"עצבים החשופים" שלהם, ובמידה שהם יודעים שהם נוטים "לאבד את סבלנותם" - שישמרו על התינוק מפני עצמם. אם הורה מגיע לתחושת חוסר אונים מול תינוק בוכה, עליו לשים את התינוק במיטה ולנסות להירגע בעצמו. אם אינו יכול לטפל בתינוק באופן רגוע כדאי לבקש מאדם מבוגר אחר שיעשה זאת.

בארצות הברית למשל, גם המחוקקים נדרשים לנושא, שלא לדבר על מסעות פרסום למניעת טלטול תינוקות הנעשים ברבדים שונים. למשל, בחוברת הקמפיין האמריקאי "אל תטלטל את התינוק" יש דגש על הבנת בכי התינוק ועל מציאת דרכים יעילות לטפל בו.

מניעת טלטול תינוקות היא אתגר חברתי מהמעלה הראשונה ואינה רק אתגר רפואי.  גם אנו בישראל, חייבים לקדם מודעות לקשיים הרגשיים של הורים לתינוקות ולהשקיע בחינוכם, במסגרות רפואיות ובשירותים הקהילתיים שלנו. השקעה בהורים בשנים הראשונות של גידול ילדים, תמיכה חברתית וקהילתית, תשפיע על גידול מיטבי של הילדים, על בריאותם והתפתחותם, ותאפשר למשפחה לצמוח באופן בריא יותר.

--------------------------------------------------------------

ד"ר חנה גילאי גינור היא פסיכולוגית קלינית ומנהלת הורותא
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה