"כואב לי לראות את אמא שלי סובלת"

אמי, בריז'יט, סובלת מכאבים כרוניים. למרות זאת, משרד הבריאות לא מחדש את רשיונה לקנביס רפואי ולא מגיב לפניות. עוד מקרה של אטימות משרדי הממשלה שאמורים לדאוג לנו

23/12/2012
אדם ריין קבלו עדכונים מאדם ריין
  • RSS
» בוכה מכאבים, אין יום ואין לילה (צילום: אלבום משפחתי)

אמא שלי, בריז'יט ריין, סובלת ממחלה שנקראת "כאב כרוני". מחלה שמי שחולה בה סובל באופן כרוני מכאבים, בכל שניה של חייו. זה התחיל אצלה מבעיות גב, המשיך בניתוח שרק החמיר את הכאבים והסתיים בפגיעה נוירולוגית. לא אתיש אתכם בכל הטיפולים שעברה, הן בחדרי ניתוח והן במרפאות כאב. כל פעם מחדש התנפצה התקווה.

כואב לי. כן, כואב לי לראות את אמא שלי, בריז'יט, החברה הכי טובה שלי, סובלת מכאבים במשך תקופה ארוכה מדיי, לכן, אספר לכם את הסיפור שלה. סיפור של תקווה שמתנפצת בפנים. הכל בחסות משרדי הממשלה בארץ שבחרו להתעלם מאזרחית "פשוטה" עם כאבים הרבה פחות "פשוטים".

הטיפול מציל החיים החזיר את התקווה

התקווה התעוררה כשאמא פגשה את ד"ר מור, מומחה שיקום וכאב. בהתחלה ניסה לרשום לה משככי כאבים חזקים מסוגים שונים (על בסיס מורפיום, אופיום ושאר מרכיבים קשים), שגרמו לתופעות לוואי קשות שהיו אפילו גרועות ומנטרלות יותר מהכאב עצמו. השלב הבא של הרופא היה לבקש ממשרד הבריאות לספק לה רישיון לקנביס רפואי. לאחר כחודשיים מתחילת הטיפול ראיתי בחזרה את אמא שלי שבה לחיים.
אמא שלי קוראת לטיפול הזה "מציל חיים". אני נוטה להסכים עם ההגדרה שלה. פתאום היא הצליחה לישון ברצף של 4-5 שעות, פתאום היא מתכננת פעילויות, היא התמלאה תקווה – לא היה מאושר ממני.

לאחר 6 חודשים של טיפול, הרופא שלה פנה למשרד הבריאות על מנת שיחודש הרישיון שלה. לאחר חודשיים של חוסר תגובה מהמשרד, שוב מוגשת פנייה, גם הפעם ללא תגובה. כעבור עוד חודשיים אמא שלי פונה טלפונית ומקבלת מאחת מנציגות משרד הבריאות הבטחה לתשובה, תוך שהיא מודה בכך שהפניות התקבלו, אך לא טופלו.

גם הבטחת הנציגה לא מומשה. אמי לא התייאשה ופנתה פעם נוספת, בכתב, הפעם דרך אתר משרד הבריאות. חודש עובר ו... ניחשתם נכון – אין תשובה. מתוך ייאוש וחוסר אונים היא פנתה גם לתוכנית הבוקר של אורלי וגיא. בתגובה, משרד הבריאות טען בפני ההפקה של אורלי וגיא שאמא קיבלה אישור ביום חמישי שעבר. אבל נכון להיום לא התקבל אישור בפועל.

הכי עצוב הוא, שמשרד הבריאות אפילו לא טורח לתת מענה לאמא שלי. לא "כן" ולא "לא". פשוט התעלמות. למרות כל ההתעקשויות החוזרות ונשנות. מדובר על זלזול באדם במצוקה, התעלמות וחוסר התייחסות. מעבר להלם מהמחדל, אני בעיקר חש חסר אונים ופגוע, בעיקר בשמה. הסיפור האישי של אמא שלי מציג פעם נוספת את אטימות משרדי הממשלה, שאמורים לשמור עלינו ולשרת אותנו.

אין לילות ואין ימים בגלל הכאבים

מי שמכיר את אמא שלי, יודע כמה היא חזקה, כמה שום דבר לא שובר אותה וכמה היא אופטימית. מעטים האנשים שראו אותה מזילה דמעה. אני ראיתי אותה מזילה דמעות רבות. דמעות של כאב (!!!). אין לה לילות ואין ימים, הכאב עבורה הוא בן לוויה של כל רגע, נאמן לה כמו שאף אדם לא נאמן, לא מרפה לרגע.

אז עכשיו חברים אני פונה אליכם בבקשה להפיץ את הסיפור הזה (share) ולשתף בו כמה שיותר אנשים, כי המחדל הזה הוא דוגמא של התנהגות מזלזלת שאין לה סליחה. עזרו לנו להראות לממשלה על מרכיביה השונים שאנחנו כאן ושהאזרח הקטן, גדול הוא. אנא מכם, תמשיכו להפיץ. הדברים זזים לאט מדיי והכאב גדול. תודה רבה חברים!

היום זאת אמא שלי, מחר זה יכול להיות כל אחד מאיתנו. המקרה עצוב וכואב, תרתי משמע...

אני מודה לכם בשמי ובשם אמי ומאחל לכולנו המון בריאות,

תודה חברים,

אדם ריין

---------------------------

תגובת משרד הבריאות לפניית מערכת סלונה:

במענה לפנייתך;  ביום 13.12.12 הונפק הרישיון במקרה הנדון.

מדינת ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם ביחס שבין המטופלים המקבלים קנביס לגודל האוכלוסיה.

מדובר בהיקף הוא חסר תקדים בעולם העומד היום על כתשעת אלפים חולים המטופלים בקנביס הרפואי.

במהלך החודשים האחרונים מתבצעת הסדרה של השימוש הרפואי בקנביס על פי החלטת הממשלה ומשרד הבריאות פועל ליישמה כראוי ובדחיפות האפשרית.

לאחרונה התמנה מנהל חדש לעמוד בראש יחידת הקנביס הרפואי על מנת לקיים את הנדרש בהחלטת הממשלה, להסדיר מקור ראוי ומפוקח לאספקת קנביס רפואי למטרות רפואיות ולמחקר ובמהירות האפשרית.

בברכה,

עינב שימרון - גרינבוים

דוברת משרד הבריאות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה