איך לא לעלות במשקל

מה עושים כדי לשמור על הישגי הדיאטה והירידה במשקל, למה גם סיגריה אחת יכולה להרוג אתכן ומה כדאי לאכול כדי להקטין את הסיכון לסוכרת. מחקרים שנשים צריכות לקרוא

18/12/2012
כמוני - חברים לבריאות קבלו עדכונים מכמוני - חברים לבריאות
  • RSS

כדי להצליח צריך להתאמן – גם בדיאטה

ידוע כי רבים מהאנשים שהצליחו לרדת במשקל מעלים לאחר הדיאטה לפחות חלק חזרה, לפעמים אפילו יותר ממה שהורידו. מתברר שניתן למנוע את זה. חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד מצאו כי נשים שבילו 8 שבועות ברכישת כישורי שמירה על המשקל לפני שהתחילו בדיאטה עצמה, הורידו אותו מספר קילוגרמים כמו נשים שהתחילו בדיאטה מייד.

חשוב מכך – שנה לאחר תוכנית ההרזיה הן עלו במשקל הרבה פחות מהנשים האחרות.

התקופה שלפני הדיאטה אפשרה לנשים לנסות גישות שונות לשמירה על המשקל בלי להיות מודאגות לגבי ירידה במשקל וכך לאמץ דרך נכונה יותר עבורן, בה יכלו להתמיד לאורך זמן. הנשים למדו לחפש מזונות דלי שומן ודלי קלוריות טעימים כמו מזון משמין כדי למנוע תחושת קיפוח, מידי פעם להתענג על כמויות קטנות של המאכלים המשמינים האהובים ביותר, להישקל כל יום כדי לראות כיצד משקל הגוף משתנה באופן טבעי מיום ליום, לזהות טווח תנודות במשקל של כ-2-3 ק"ג כתוצאה מ"הפרעות" נפוצות כמו צבירת מים,  ולהוריד באופן אסטרטגי קצת במשקל לפני "הפרעות" צפויות כמו חופשות וחגים, כדי להפחית את השפעתן על המשקל.

מה קורה לאף שלנו כשאנחנו משקרים?

זוכרים את פינוקיו, שאפו היה גדל בכל פעם ששיקר? ובכן, מתברר שאפקט פינוקיו קיים – האף אומנם לא גדל, אבל כשאנחנו משקרים הטמפרטורה שלו עולה. כך עולה ממחקר חדשני שערכו חוקרי אוניברסיטת Granada באמצעות טכנולוגיית תרמוגרפיה – טכניקת צילום המבוססת על טמפרטורת הגוף, אותה הם רתמו לתחום הפסיכולוגיה. לדברי החוקרים טכנולוגיית התרמוגרפיה עשויה לשמש לאבחון המצב הרגשי והמנטאלי של אנשים. כך לדוגמא, הם גילו גם כי ניתן לזהות התרגשות מינית ותשוקה בגברים ונשים, מכיוון שתחושות אלה גורמות לעליה בטמפרטורה של החזה ואיברי המין. בנוסף, כאשר אנו נמצאים תחת מאמץ מנטאלי ניכר טמפרטורת הפנים צונחת וכאשר אנו חווים התקף חרדה טמפרטורת הפנים עולה.

גם סיגריה אחת ביום יכולה להרוג

חשבתם שסיגריה פה ושם לא תזיק? מחקר מצא כי נשים שהן מעשנות "קלות" - כולל אלה שמעשנות רק סיגריה ביום - מכפילות את הסיכון שלהן לדום לב פתאומי.

חוקרים מאוניברסיטת הרווארד עקבו אחר 101,000 אמריקאיות במהלך שלושה עשורים. כולן היו בריאות בתחילת המחקר. לאחר שלקחו בחשבון גורמי סיכון אחרים לבעיות לב, נמצא כי נשים שעישנו כמויות "קטנות עד בינוניות" - בין סיגריה אחת ל-14 סיגריות ביום - היו בעלות סיכון גבוה ב-87% לדום לב פתאומי. ככל שמספר הסיגריות עלה מעבר לכך - עלה הסיכון. בנוסף, כל 5 שנים בהן הנשים המשיכו לעשן העלו את הסיכון ב-8%.

בקרב נשים שהפסיקו לעשן, הסיכון ירד ככל שהזמן עבר, ולאחר 20 שנים השתווה לסיכון של נשים שמעולם לא עישנו.

עוד סיבה לאכול עלים ירוקים

צריכה מוגברת של ויטמין K עשויה להפחית בחצי את הסיכון להתפתחות סוכרת סוג 2. כך עולה ממחקר חדש שפורסם בכתב העת American Journal of Clinical Nutrition . החוקרים בחנו נתונים של כ-3,000 איש, חלקם בסיכון גבוה למחלות לב וסוכרת ואחרים ללא סימנים לסוכרת בתחילת המעקב.

מהמחקר עולה, כי משתתפים שבמהלך 5 שנות המעקב העלו את הצריכה של ויטמין K באופן משמעותי, היו בעלי סיכון נמוך ב-51% לפתח סוכרת סוג 2 . על כל עליה של 100 מיקרוגרם נוספים ליום בצריכת הוויטמין, הסיכון להתפתחות סוכרת ירד ב-17%.

ויטמין K נמצא בכמות גדולה בעיקר בירקות ירוקים בהם תרד, חסה, כרוב ניצנים, מנגולד, גרגיר הנחלים, פטרוזיליה, בזיליקום וברוקולי מבושל.

דוגמניות במידות גדולות משנות את הכמיהה לרזון

ניתן לשנות את האובססיה התרבותית למבנה גוף רזה אם מפרסמים יעסקו יותר בדוגמניות במידות גדולות" ("plus size"). כך עולה ממחקר חדש שפורסם בכתב העת  PLoS ONE.

חוקרים גייסו 100 נשים וביקשו מהן לצפות בתמונות של דוגמניות במידות שונות. החוקרים מצאו כי ככל שהנחקרות ראו יותר דמויות של דוגמניות רזות, כך הן העדיפו מבנה גוף רזה. עם זאת, נשים שנהגו להעדיף דוגמניות עם מבנה גוף דקיק, היו להוטות פחות, באופן משמעותי, למבני גוף רזים יותר, אם הראו להן תמונות של דוגמניות במידות גדולות.

המחקר מתחבר לעדויות רבות לכך שנשים ובנות המוקפות באופן קבוע בדמויות של דוגמניות רזות וסלבריטאיות עלולות לפתח דימוי לא בריא כלפי הגוף שלהן. עם זאת, הוא מראה כי הגדלת הגיוון של מבני וגדלי גוף המוצגים במדיה יכולה לאזן מחדש את האופן בו אנו רואים את הגוף של עצמנו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה